Malmö FF:s makt bara växer
- Det är en speciell situation. Malmö äger ensamma över 50 procent av allsvenska klubbarnas samlade kapital, analyserar Idrottens Affärers krönikör.
Från oro till trygghet
Det har inte gått mer än knappt fem år sedan Malmö FF levde i en mycket farlig situation.
Trots SM-guld 2010 slutade året ändå katastrofalt. Ett minus på 33 miljoner kronor skapade ett mycket hårt klimat för alla inblandade. Bl a tvingades vd:n Pelle Svensson bort.
Vid den tidpunkten var även Swedbank Stadion nybyggd, en satsning som kostat 600 miljoner kronor.
Ett tag var hyran uppe i 48 miljoner om året.
Arenan oroade
Det innebar en ekonomisk tyngd som blev svår för MFF att hantera då arenan inte alls kortsiktigt gav det kommersiella uppsving man hade hoppats på. Det fanns förhoppningar om försäljning av loger, konferenser och i synnerhet evenemang utöver fotbollen, men som inte alls gav utdelning.
Ett mörker höll i sig i två år.
Klubben kunde i alla fall öka sitt arenaägande från 25 till 75 procent till en kostnad av 90 miljoner. Den kortsiktiga effekten blev att MFF sparade 15 miljoner netto årligen, men samtidigt minskade klubbens rörelsekapital. En risktagning som på nytt ökade pressen och skapade ännu större krav på sportsliga framgångar.
Spelarförsäljningar
Räddningen var försäljningarna av spelare som Tokelo Rantie och Mathias Ranegié och sakta öppnades möjligheter.
Laget förstärktes och ni kommer ihåg de två raka SM-gulden.
När så Salzburg-kvällarna förra hösten slutade med att Malmö som första svenska klubblag på över tio år kvalade in i Champions League så kom äntligen det avgörande genombrottet många drömt om under så många osäkra år.
Inte nog med den sportsliga framgångarna. Nu råder rena himmelriket ekonomiskt.
Ledningen med bland andra ordförande Håkan Jeppsson och vd Niclas Carlnén, samt sportchefen Daniel Andersson, jublar hela vägen till och från banken.
Starkt av ledningen
Utöver den enorma Champions League-intäkten på över 200 miljoner, där nettovinsten uppges bli cirka 150 miljoner, så har MFF på kort tid sålt spelare för uppemot 90 miljoner. Uppskattningsvis har namn som Isaac Kiese Thelin gett 38 miljoner, Emil Forsberg, 35, och Magnus Eriksson, 16, i ersättning.
Det har varit några intensiva och arbetsbelastade år.
- Malmö FF har verkligen visat styrka. Trots problemen har man vågat fortsätta att satsa. Jag tror att det har varit räddningen, säger Kristof Vogel, som också skriver i sin egen blogg, ''Osynliga handen''.
MFF som gamla Blåvitt
- Då 2010 efter SM-guldet och investeringar i den nya arenan krävde oerhörda resurser och MFF hade svårt att fungera. Då gjorde klubben ett minus på 30 miljoner. En oerhört utsatt tid för klubben.
I dag har man hamnat i en helt ny verklighet. Framgångarna vill Vogel redan nu beskriva på ett allsvenskt historiskt större vis.
I nuläget ser han som analytiker inget annat än att Malmös makt måste beskrivas som närmast total över svensk fotboll. Den ena jämförelse som är möjlig är den med IFK Göteborgs framgångar i Europa under 1980- och 90-tal fram till 1996-97.
- Det är en speciell situation och jag tycker att man måste göra den jämförelsen. Malmö har alltså i dag över 50 procent av det samlade kapitalet för alla allsvenska klubbar.
- Med det börjar vi närma oss allsvenskan som den såg ut fram till 1996-97 då Blåvitts och MFF:s dominans till sist bröts.
Värvningarna avgörande
Hur ser du på Malmös siffror och utvecklingen?
- Själva symbolen för Malmös framgångar är hur man har värvat. Det gäller att lyckas med den typen av rekryteringar som Malmö har gjort. Att gång på gång över en längre tid plocka rätt spelare, säger han och kommer in på Isaac Kiese Thelin-affären:
- Det är ju den typen av affärer alla drömmer om att göra. Han kostade nästan ingenting, MFF fick ett 100-procentigt ägande och Norrköping har ju ingen vidareförsäljningsklausul nu när han säljs för 40 miljoner kronor.
Smart agerande
- Thelin är unik i flera avseenden. Nu gäller det att Malmö kan behålla skickligheten att hitta rätt spelare.
Hur ser du på det faktum att MFF ligger kvar på förra årets budgetnivå trots så stora nyvunna resurser?
- Det är bra. Anser man att det räcker för att vinna SM-guld på nytt så är det bra. Att sikta högre än att försvara guldet behöver man ju inte göra. Å andra sidan räcker det med att någon enstaka värvning går fel för att en sådan budget ska spricka. Men det är förmodligen smart att i ett utgångsläge starta så här.
Ola Gustafsson, FotbollDirekt
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.