Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Strunta nu i vinter-OS!
Måndagens sportnyheter i SVT innehöll ett reportage om internationella event i Sverige. Självfallet med fokus på OS-ansökan. Det viktiga som sades handlade inte om vad idrottsministern sa, inte vad sossarna sa och inte vad som sades om vinter-OS utan det viktiga var vad Björn Eriksson sa om att idrotten och besöksnäringen enats om en strategi framåt.
Det skapar grunden för verkstad istället för snack och kan bli väldigt framgångsrik ur alla perspektiv.
Ett vinter-OS skadar idrotten
Det är bara en sak som krävs. Att vi inte ansöker om Vinter-OS. Ett vinter-OS skulle bli en våt filt på all utveckling av svensk idrott under tio år, bli en gökunge som äter upp alla resurser, som tar allt fokus och som inte skapar bråkdelar av de fördelar och intäkter förespråkarna drömmer om.
Lägg ned alla planer på vinter-OS Stockholm-Åre. Det skadar idrotten och saknar samhällsekonomiska vinster. Så trist är det.
En annan mer semantisk kommentar om det Björn Eriksson sa är att det fortfarande är så trist att elitidrotten (internationella event hör dit) inte förstått att man är en del av besöksindustrin, inte en part till besöksindustrin.
Lurar sig själva
Vi bör också bedöma objektiva fakta runt OS. Vi har inga oljeinkomster som Norge, vi har inget storstadsområde, det bor 20 personer per kvadratkilometer, vi är ett för litet land för globala sponsorer och deras intäkter hamnar hos de internationella aktörerna som IOK, vi ligger hyfsat avsides från stora befolkningscentra och vi är en ”cold weather destination” ur turistindustrins perspektiv. Efter 2013-års sommar är det svårt förstå det sista men så är det.
Det personerna bakom en ansökan nu håller på med är först att lura skjortan av sig själva med naiva bedömningar av kringintäkter och samhällsekonomiska effekter för att sedan försöka lura politiker och befolkning på samma sätt. ”Lura” är inte elakt menat, de brinner för idrotten och OS-tanken så de vill att det här skall gå.
Ett vinter-OS i Stockholm skulle också skapa den mildaste vinter Stockholm någonsin har upplevt då Murphy är extremt närvarande i de här sammanhangen.
Finns så mycket annat lockande
Detta om Vinter-OS för att då göra en övergång till internationella event.
Utöver de samhällsekonomiskt vansinniga Vinter-OS (och vårt sista hockey-VM) så finns det årligen massor med event i form av EM, VM, Ryder Cup, tennismatcher, utövarevent med flera som är samhällsekonomiskt positiva, som går att driva med vinst och där idrotten och besöksnäringen har ekonomiska drivkrafter att samverka för att få fler event till Sverige. Den nya modellen på Fotbolls-EM med flera länder och befintliga arenor är ett stort steg framåt
Vi skall söka event där vi har infrastrukturen på plats, dvs små investeringar. Event som kräver nya arenor, rodelbanor, hoppbackar, bostadsområden, vägar, avloppssystem etc är bara att glömma. Vi har en fantastisk infrastruktur som räcker väldigt långt så låt oss sälja det vi har istället för att försöka sälja det som kräver stora investeringar.
Staten ska ge garantier
En farhåga är att internationella organisationer blivit för giriga och tagit av värdnationerna intäktsmöjligheter, en effekt av att det står massa diktaturstater i kö med en statskassa som är med och betalar som drabbar länder som Sverige. Det är en farhåga, men inte en anledning att inte samhälle, besöksnäring och idrotten gemensamt agerar för att få hit fler internationella event. Därmed sagt att man bör tacka nej till vissa för att förutsättningarna är fel.
Bejaka också de små eventen. 500 aktiva och 20.000 besökare är inget att försaka om det blir pengar över. Många små event gör dessutom mer för Sverigebilden än ett Vinter-OS.
Det staten kan behöva ställa upp med är i vissa fall garantier på nivåer 10-1000 miljoner kronor. Garantier, inte stöd är viktigt att påpeka. De går att utforma så att risken för samhället är låg, dvs i realiteten kostar det ingenting då statens har de största intäkterna från eventet (moms, energiskatter, källskatter, alkoholskatter med mera utgör +50 procent av intäkterna för förbund, arenor, hotell, restauranger, resenäring, butiker).
Ska ändå slippa betala
Att ta fram en modell för statliga garantier där staten också har en god möjlighet att slippa betala eller få igen sina pengar är en bra början. En generell garanti där villkoren är givna skulle göra processerna väsentligt enklare för alla aktörer. En modell för kalkyler för event som läggs på en seriösare nivå än vad ishockey och badminton valde är en annan bra lösning framåt.
Samhället i form av kommunala, regionala och nationell organisation/er för att marknadsföra ort, region och Sverige behöver medverka och även bära del av kostnader för arbetet att få event.
När nu besöksnäring och idrotten funnit en modell framåt har en del av anomalierna med ex.vis extrema hotellkostnader som följd av event kunnat hanteras.
Överenskommelsen mellan RF och Visita är helt enkelt ett stort steg framåt.
Idrottsministern försöker och försöker
Lena Liljeroth A försökte förgäves framstå som hon gjort något bra i tv när hon sa att hon såg till att RF fick pengar att bygga upp ett kompetenscentra på området. Sanningen var väl snarare en omfördelning av pengar från staten, dvs idrotten betalade själva. RF verkar också eniga i den här frågan, vi får väl stå ut med något fäkt-EM för att det skall bestå, men det är smällar vi kan ta, jag tror dessutom att udda idrotter som fäktning kan bli lönsamt.
Nu kan ett långsiktigt och seriöst arbete för att få många årliga internationella event till Sverige, event som rätt genomförda kan berika svenska förbund såväl som svenska staten genom intäkter för besöksnäringen som till stor del blir skatteintäkter för Anders E Borg.
Vi bör också komma ihåg att nytta här är pengar till arrangören förbund, besöksnäring och samhälle. Tron att ett internationellt event kan hjälpa till med rekrytering av nya medlemmar till ett förbund saknar relevans i dagens samhälle.
Bara man låter bli att ansöka om Vinter-OS kan det här bli hur bra som helst.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
















OLOF (inte verifierad)
fre, 2013-09-20 08:16
1. Roade mig med att googla på
Roade mig med att googla på skattesänkningar och fann att skatterna 2006-2012 sänkts med 157 miljarder kr (jobbskatteavdrag sänkta pensionärsskatter osv) dvs i snitt drygt 25 miljarder pr år. Om man då antar att ett ev. OS skulle kosta 25 miljarder och slår ut det åtta år fram till 2022 blir det pr år drygt 3 miljarder att jämför med 25 miljarder skattesänkning. Dessutom ger stora event icke föraktliga intäkter till statskassan. Skattesänkningarna har vi överlevt utan större problem så ett ev. OS är sannolikt ingen större katastrof. Det finns dessutom en moralisk aspekt på det här då ministrar och andra dignitärer samt säkert också en och annan krönikör gärna solar sig i glansen när andra anordnar OS. Eftersom viljan att Sverige ska anordna ett kan det ju inte vara studieresor.OLOF (inte verifierad)
fre, 2013-09-20 08:22
2. Det ska naturligtvis stå
Det ska naturligtvis stå Eftersom viljan att Sverige ska anordna ett inte finns --Dan Persson
fre, 2013-09-20 09:45
3. Bättre lägga pengar på
Bättre lägga pengar på bredd-idrott.OLOF (inte verifierad)
fre, 2013-09-20 10:20
4. Konstaterar bara att i det
Konstaterar bara att i det här fallet är Persson och idrottsministern (M) överens men det är ju nödvändigtvis inte så att det ena förtar det andra.