Statligt stöd kan rädda Östersund

ÖFK går på knäna - behöver tio miljoner innan årsskiftet

Nu börjar besvären i Östersunds FK Krypa innan för skinnet på klubbens ledande personer. De står inför tvånget att ordna fram 10 miljoner kronor före årsskiftet. Alternativet är det värsta.

Frågan är vad som ska utspelas på Jämtkraft Arena 2022.

- Akut ligger behovet av nytt kapital till nyår kring den summan, säger ordförande Mathias Rasteby till Östersundsposten.

Förlusten borta mot Varbergs Bois den 30 oktober innebar att Östersunds FK åkte ur allsvenskan redan fyra omgångar före slutet. Samtidigt är ÖFK extremt hårt pressad.  Den ekonomiska situationen är oerhört besvärlig situation Sanningen är den att  klubben måste få in ungefär tio miljoner kronor före nyår, medger ordförande Mathias Rasteby.

- Akut ligger behovet av nytt kapital till nyår kring den summa (tio miljoner kronor) som du nämner, säger Rasteby ärligt till Östersundsposten.

Klubbens hopp står bl a till  Riksidrottsförbundet,  Tillväxtverket och Skatteverket där ÖFK har sökt stöd i form av permitteringsstöd och omställningsstöd till följd av pandemin. De parterna kan bidra med just 10 miljoner. Till saken hör att ÖFK fick just det beloppet i fjol i statligt stöd.

- Vi hoppas få hjälp även av andra parter. Det kan vara vilka som helst, men jag kan erkänna att vi dras med akuta likviditetsproblem, säger Rasteby, som bl a hoppas att staten kommer med ett förlängningspaket vad gäller att betala tillbaka ÖFK:s skatteskuld på 14 miljoner kronor.

- Tvingas vi börja betala 500 000 kronor i månaden till staten nästa år, blir det väldigt tungt.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

15 svenska klubbar får dela på sammanlagt 10,4 miljoner kronor från Uefa och pengana kan ses som ett tack klubbarna.. Mest pengar i Sverige får AIK, Norrköping, Djurgården och Elfsborg.

Det är en ersättning som blir aktuell spelarna är på landslagsuppdrag.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.