Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

"Kampen om pengarna – och makten"

Lars-Christer Olsson och Mats Enquist blir nytt radarpar för elitfotbollen.  Det kan på sikt innebära en konflikt om pengarna mellan förbundet och distrikten. Åtminstone kommer SEF:s nya duo att slipa sina vapen.

Mats har jag jobbat med och känner väl och hans förmåga har jag stor respekt för, Lars-Christer har på en tung internationell position visat att han kan trycka upp intäkter under många år.

Ska dubbla omsättningen

De som ser fotbollen som en familj enligt modellen gammal bondefamilj och före allt annat vill hålla ihop familjen tycker den här bilden är orättvis.

Min tes är att det då finns ett läge när den äldre av sönerna får för sig att han kan skapa mer pengar på egen hand än att nöja sig med veckopengen och ger sig ut i världen och att fadern då snart inser att sonen hade varit värt det mångdubbla när han nu med trött rygg skall slita ensam på den steniga åkern.

Lars-Christer och Mats har uppdraget att dubbla omsättningen i Allsvenskan på fem år.

Förlorar mot hockeyn

Vad är det vi vet blir då en bra grund.

• Vi vet att tv-avtalet skrivits samtidigt och gemensamt även om SEFS har ett eget avtal.
• Vi vet att en allsvensk fotbollsklubb får mindre per match från tv-rättigheter än en elitserieklubb i hockey trots att hockeyn spelar fler matcher.
• Vi vet att ett allsvenskt lag i fotboll i genomsnitt omsätter mindre än ett elitserielag i ishockey.
• Vi vet att förbundets avtal med Svenska Spel ger väsentligt mer än hockeyns motsvarighet, här känner vi dock inte hur pengarna fördelas inom fotbollen, men meningen ovanför indikerar att det inte ger de allsvenska lagen så mycket som det borde.
• Vi vet att SvFF och distrikten omsätter ofantligt mycket mer än hockeyförbundet och hockeydistrikten trots att elitserieklubbarna i hockey omsätter mer än de allsvenska lagen.

Ovanstående är genomgående publika fakta eller den form av felaktigheter som upprepade mediapubliceringar skapar.

Här är deras agenda

Min tes är att Lars-Christer och Mats har ett nåbart mål under vissa förutsättningar. De är:
1. Fördelningen allsvenska superetta utvecklas utifrån publik och mediaintresse.
2. De nya arenorna skapar den publikökning som de borde (jag tror AIK ökar med 40-50procent 2013 trots höjning av biljettpris, så bra är Nationalarenan).
3. 30-50 procent av fördubblingen är befintliga pengar till fotbollen som då idag hamnar hos förbund, landslag och distrikt.
4. De gör resten rätt när det gäller den totala publikupplevelsen.
5. De löser huliganproblemet.

Måste öka intäkterna

Enligt uppgift från Kristof på den osynliga handen har Allsvenskan i fotboll en intäkt per matchstol på 58 kronor. Borde gå att trycka upp till en 80-90 kronor på fyra år, hälften på att AIK och DIF får arenor som genererar mycket bättre upplevelse.

Men målsättningen förutsätter en fördelning av mer Darwinistiska och mindre socialdemokratiska värderingar när det gäller den totala pengen fotbollen drar ihop. 

Om inte annat blir Allsvenskan och SvFF konkurrenter om sponsorer och media i framtid och den som tror att Lars-Christer och Mats okritiskt litar på att förbundet gör den bästa dealen för båda parter tror jag kommer att ha fel.

Helt skilda inriktningar

Lars-Åke Lagrell är en av Sveriges skickligaste maktspelare och Karl-Erik Nilsson som snart efterträder honom är inte vald för sina blå ögons skull (sedan är båda bra människor som jag har respekt för, lyssnar på och tycker om) utan för att före allt annat försvara SvFFs intressen och ekonomi.

Medan Lars-Christer är vald för att skapa mer pengar till eliten och har Mats E som sin egen Ivanhoe.

Med min erfarenhet av bristen på snabbhet i förbundsstrukturer är då tesen att medan Karl-Erik både lägger energi på att hålla ihop familjen och samtidigt slipa svärden så utvecklar Lars-Christer och Mats armborstet.

Det nya samhället är mer lämpat för den lilla snabba mer homogena strukturen och aldrig så välskrivna propositioner eller så politiskt tolkade stadgar kommer att räcka för att hantera förmågan att snabbt anpassa sig till verkligheten, bevara kreativiten och låta marknaden styra.

Dan Persson

anders widen (inte verifierad)

tis, 2012-03-06 13:11

1. Dan Perssons inlägg är rörigt

Dan Perssons inlägg är rörigt men trots det intressant. Att fotbollens aktörer, obetalda eller inte har egna agendor är välkänt. Se bara på det aktuella Ordf valet där kandidaterna föreslogs anonymt och Elfsborgs motion att stadgeändring så Ohlsson kunde komma ifråga! Transparens och tydlighet är verkligen inte svensk fotbolls adelsmärke men de brås ju på FIFA o UEFA!

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Ingenting har förändrats sedan februari 2022

Rysslands krig mot Ukraina har snart pågått längre än andra världskriget.

 En nation och dess människor smulas sönder bit för bit. I den dagliga nyhetsrapporteringen berättas om nattens ryska attacker med drönare och ballistiska robotar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja