Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
"Kampen om pengarna – och makten"
Lars-Christer Olsson och Mats Enquist blir nytt radarpar för elitfotbollen. Det kan på sikt innebära en konflikt om pengarna mellan förbundet och distrikten. Åtminstone kommer SEF:s nya duo att slipa sina vapen.
Mats har jag jobbat med och känner väl och hans förmåga har jag stor respekt för, Lars-Christer har på en tung internationell position visat att han kan trycka upp intäkter under många år.
Ska dubbla omsättningen
De som ser fotbollen som en familj enligt modellen gammal bondefamilj och före allt annat vill hålla ihop familjen tycker den här bilden är orättvis.
Min tes är att det då finns ett läge när den äldre av sönerna får för sig att han kan skapa mer pengar på egen hand än att nöja sig med veckopengen och ger sig ut i världen och att fadern då snart inser att sonen hade varit värt det mångdubbla när han nu med trött rygg skall slita ensam på den steniga åkern.
Lars-Christer och Mats har uppdraget att dubbla omsättningen i Allsvenskan på fem år.
Förlorar mot hockeyn
Vad är det vi vet blir då en bra grund.
• Vi vet att tv-avtalet skrivits samtidigt och gemensamt även om SEFS har ett eget avtal.
• Vi vet att en allsvensk fotbollsklubb får mindre per match från tv-rättigheter än en elitserieklubb i hockey trots att hockeyn spelar fler matcher.
• Vi vet att ett allsvenskt lag i fotboll i genomsnitt omsätter mindre än ett elitserielag i ishockey.
• Vi vet att förbundets avtal med Svenska Spel ger väsentligt mer än hockeyns motsvarighet, här känner vi dock inte hur pengarna fördelas inom fotbollen, men meningen ovanför indikerar att det inte ger de allsvenska lagen så mycket som det borde.
• Vi vet att SvFF och distrikten omsätter ofantligt mycket mer än hockeyförbundet och hockeydistrikten trots att elitserieklubbarna i hockey omsätter mer än de allsvenska lagen.
Ovanstående är genomgående publika fakta eller den form av felaktigheter som upprepade mediapubliceringar skapar.
Här är deras agenda
Min tes är att Lars-Christer och Mats har ett nåbart mål under vissa förutsättningar. De är:
1. Fördelningen allsvenska superetta utvecklas utifrån publik och mediaintresse.
2. De nya arenorna skapar den publikökning som de borde (jag tror AIK ökar med 40-50procent 2013 trots höjning av biljettpris, så bra är Nationalarenan).
3. 30-50 procent av fördubblingen är befintliga pengar till fotbollen som då idag hamnar hos förbund, landslag och distrikt.
4. De gör resten rätt när det gäller den totala publikupplevelsen.
5. De löser huliganproblemet.
Måste öka intäkterna
Enligt uppgift från Kristof på den osynliga handen har Allsvenskan i fotboll en intäkt per matchstol på 58 kronor. Borde gå att trycka upp till en 80-90 kronor på fyra år, hälften på att AIK och DIF får arenor som genererar mycket bättre upplevelse.
Men målsättningen förutsätter en fördelning av mer Darwinistiska och mindre socialdemokratiska värderingar när det gäller den totala pengen fotbollen drar ihop.
Om inte annat blir Allsvenskan och SvFF konkurrenter om sponsorer och media i framtid och den som tror att Lars-Christer och Mats okritiskt litar på att förbundet gör den bästa dealen för båda parter tror jag kommer att ha fel.
Helt skilda inriktningar
Lars-Åke Lagrell är en av Sveriges skickligaste maktspelare och Karl-Erik Nilsson som snart efterträder honom är inte vald för sina blå ögons skull (sedan är båda bra människor som jag har respekt för, lyssnar på och tycker om) utan för att före allt annat försvara SvFFs intressen och ekonomi.
Medan Lars-Christer är vald för att skapa mer pengar till eliten och har Mats E som sin egen Ivanhoe.
Med min erfarenhet av bristen på snabbhet i förbundsstrukturer är då tesen att medan Karl-Erik både lägger energi på att hålla ihop familjen och samtidigt slipa svärden så utvecklar Lars-Christer och Mats armborstet.
Det nya samhället är mer lämpat för den lilla snabba mer homogena strukturen och aldrig så välskrivna propositioner eller så politiskt tolkade stadgar kommer att räcka för att hantera förmågan att snabbt anpassa sig till verkligheten, bevara kreativiten och låta marknaden styra.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.















anders widen (inte verifierad)
tis, 2012-03-06 12:11
1. Dan Perssons inlägg är rörigt
Dan Perssons inlägg är rörigt men trots det intressant. Att fotbollens aktörer, obetalda eller inte har egna agendor är välkänt. Se bara på det aktuella Ordf valet där kandidaterna föreslogs anonymt och Elfsborgs motion att stadgeändring så Ohlsson kunde komma ifråga! Transparens och tydlighet är verkligen inte svensk fotbolls adelsmärke men de brås ju på FIFA o UEFA!