Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Men möjlig lösning allt tydligare
När så alla positionerat sig utifrån den egna nyttan kunde vi med en enkel okulärbesiktning konstatera att utredaren Håkan Hallstedt inte såg ut som om jobbet blivit enklare direkt.
När M och S bjöd in branschen till ett spelseminarium i riksdagshuset var alla där som vanligt och vi hörde exakt vad vi förväntade oss att höra.
Av solidaritet med skåningar (förmodar att det är orsaken) har man infört nya säkerhetsbestämmelser. Det tog 20 minuter att gå in genom ytterdörren, visa leg, bli avprickad, röntga dator och jackor. I akt och mening att påvisa den offentliga sektorns effektivitet med resurser så gick vi in samma väg som kungen använder vid riksdagens högtidliga öppnande, dvs en ingång som används en gång per år.
Alla aktörer var där
Sen fick vi goda lunchmackor, vatten och kaffe och lyssnade på Svenska Spel, Folkspel, ATG och BOS som företräder de utländska spelbolag som idag agerar utan licens eller reglering på den svenska marknaden.
Kulturutskottets ledamöter agerar som om det var deras fråga att hantera en omreglering till ett system med spellicens fast än alla vet att det enbart allena är Magdalena Andersson som kommer att vara beslutsfattare innan den kan läggas en proposition.
= Lennart Käll, vd på Svenska Spel, sa ungefär så här: Farliga spel bör förbjudas eller få högre villkor, restriktioner i marknadsföring, bonusar bör förbjudas.
= Hasse Skarplöth, vd på ATG, sa ungefär samma sak samt att alla som spelar på hästar bör betala till travsporten.
= Folkspel sa att ideella aktörer bör vara fortsatt skattebefriade och få samma villkor.
= BOS representant, Gustaf Hoffstedt, sa inget om spelmissbruk eller farliga spel utan pekade på att spelindustrin sysselsätter många som nu är utkastade ur Sverige, dvs vi ger bort skatteintäkter.
Stackars Hallstedt
När så alla positionerat sig utifrån den egna nyttan kunde vi med en enkel okulärbesiktning konstatera att utredaren Håkan Hallstedt inte såg ut som om jobbet blivit enklare direkt.
Min något komplexa fråga om man noterat att Finansinspektionens avvikande och skadliga tolkning av EUs penningtvättdirektiv leder till en avsevärd konkurrensnackdel för de svenska aktörerna nu när även spelbolag skall omfattas av penningtvättdirektivet mottogs som en överraskning av samtliga.
Spelberoende och riskerna med att människor blir spelberoende berördes. Utländska spelkasinon står för en mycket liten del av det totala spelet men en majoritet av antalet fall av spelmissbruk vilket bör beaktas.
Spelmissbruk överdrivet
När det gäller spelmissbruk och antalet spelberoende så får jag erkänna att jag antingen inte förstått eller om jag har förstått så är problemet väsentligt överdrivet. De siffror jag sett pekar på att ca 160 000 människor drabbas.
Det är personliga och ekonomiska tragedier som även drabbar närstående men det är ingen hög siffra. Uppgiften att 80 000 barn lever i familjer med spelmissbruk ger vid handen att en av de två siffrorna måste vara fel då spelmissbrukare i mycket stor utsträckning är unga män och vi i övrigt har få barn per familj. Vidare verkar antalet som får spelmissbruk vara relativt konstant, dvs har inte ökat trots ökad reklam och ökad internetmognad. Den är dessutom lägre än missbruk av alkohol, tobak och droger. Här förväntar jag mig mer validerad fakta innan siffrorna används för beslut om hur spel skall ske i framtiden.
Det blir för varje seminarium än mer tydligt att ett spellicenssystem kommer att ha väldigt missnöjda aktörer.
Staten för att skatteintäkterna blir lägre än vad de är idag.
De utländska spelbolagen för att lönsamheten blir lägre än vad den är idag.
ATG för att andra har spel på hästar utan att ersätta dem
Svenska Spel för att de fortsätter att tappa marknad
De ideella aktörerna för att de tappar marknad
Folkrörelserna för att deras intäkter från spel minskar i stor utsträckning.
Då blockeras internet...
Och, medborgarna för att internet blockeras och deras kort inte fungerar när de vill göra av med en hundring på drömresan till Las Vegas eller går in på Ladbrokes i London och lägger en hundring på att Arsenal vinner. Våra politiker kommer dessutom att redan innan spellicensen införts föreslå att andra hemskheter på nätet skall blockeras. Mitt stalltips är vininköp på nätet som första område innan nätsiter som skriver om ministrar som myglar till sig lägenheter hamnar på listan.
Av ovanstående framgår att jag är väldigt skeptisk till att det går att få ihop ett fungerande system för spellicens även om det fungerar bra i exempelvis UK.
Det gör att mitt fokus kvarstår vid att regering och utredning omgående bör föreslå åtgärder som ger svenska aktörer bättre konkurrensmöjligheter fram till dess spellicens införs genom två enkla beslut:
1: Alla ideella aktörer som idag kan få tillstånd till lotterier skall få driva dem även på nätet. Att 2016 dela upp marknaden är bara dumt.
2: ATG och Svenska spel får höja vinstnivån för allt som inte är poolspel, dvs de konkurrensutsatta spelen där staten bär den kostnaden (lägre skatt/utdelning).
De här två åtgärderna är billiga och gör att oavsett om vi får en spellicens som fungerar eller en som inte fungerar så kan de befintliga aktörerna behålla sina marknadsandelar.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
















Skriv kommentar