Ny dokumentär om Tumba av Jens Lind

Sven Tumba är en av Sveriges största idrottsmän genom tiderna, landslagsman i ishockey, fotboll och golf och med en karisma som fick allt från ståplatspubliken till kungahuset att smälta. 

På sin tid var Sven Tumba ett fenomen fullt i klass med vår tids Zlatan. Nu har filmaren Jens Lind fått tillgång till ett unikt material och kan presentera en fängslande släktsaga, 

Första delen visas på SVT Play 18 april och andra delen  i SVT1 22 april.

Idrottsliga bragder blandas med privatlivets toppar och dalar i en resa över 1900-talet fram till idag. 

- Mona har utan skygglappar berättat om Nenne, sitt livs kärlek, som många gånger inte var lätt att leva med", säger Jens Lind.

Nya sidor kommer fram om huvudpersonerna i denna nutidshistoria med allt från kärlek, krig och en kunglig romans.

Mona berättar öppet

"Jag trodde att det skulle vara någorlunda lätt att göra en film om två så kända och omskrivna personer som Sven och Mona Tumba. Men det tog ett tag att lära känna livet bakom rubrikerna. Familj och vänner har på ett öppet och osminkat sätt hjälpt mig att beskriva Sven Tumbas komplexa liv, berättar Citat från Jens Lind:

Nya sidor kommer fram om huvudpersonerna i denna nutidshistoria med allt från kärlek, krig och en kunglig romans. 

"Jag fick många lådor med osorterat material från familjen Tumba och Monas familj Nessim. Ju mer jag lärde mig om Sven och Monas liv desto mer uppslukad blev jag av deras familjehistorier. Särskilt filmerna som ingen hade sett på mer än 50 år gjorde ett stort intryck på mig. 

Jag har spenderat mycket tid i filmarkivet men jag har aldrig kommit över en liknande skatt! Det gjorde att en svunnen tid kunde komma till liv”, säger Jens Lind.

Gränslösheten skulle följa honom i kärlek, sport och affärer. I centrum står Sven och hans fru Mona. Med ett unikt arkivmaterial blir filmen en resa över hela 1900-talet där två helt olika släkter strålar samman. Familjen Johansson, senare Tumba, har rötter i svältens och depressionens Berlin. 

Chock för föräldrarna

Mona Nessims familj tillhör Stockholms societet med stor våning på Östermalm och landställe i Saltsjöbaden. Mona och Svens romans är en chock för hennes föräldrar som tycker att en idrottsstjärna inte är fin nog för familjen Nessim.

Filmaren Jens Lind trodde att han skulle göra en dokumentärserie om en unik idrottskarriär men det blev så mycket mer än så. Med breda penseldrag berättar han om Sven och Monas långa tid i rampljuset. Ett mångsidigt och osminkat porträtt om livet bakom rubrikerna.

Jens Lind berättar själv:

"Jag fick många lådor med osorterat material från familjen Tumba och Monas familj Nessim. Ju mer jag lärde mig om Sven och Monas liv desto mer uppslukad blev jag av deras familjehistorier. 

Särskilt filmerna som ingen hade sett på mer än 50 år gjorde ett stort intryck på mig. Jag har spenderat mycket tid i filmarkivet men jag har aldrig kommit över en liknande skatt! 

- Det gjorde att en svunnen tid kunde komma till liv”.

Den verkliga idolen

Tumba var sin tids bäste hockeyspelare samtidigt som han vann SM-guld i fotboll, sjöng i folkparker, hade radioprogram, och blev snudd på en del av kungahuset när han hade en romans med prinsessan Birgitta. 

Berättelsen om denne osannolike idrottskonstnär tar avstamp i en barndom med trassliga familjeband och hemligheter som aldrig fick yppas. 

I centrum för berättelsen står Sven och hans fru Mona och deras dryg 50-årig kärlekshistoria. Det är en skakig, omtumlande livsresa med kriser och hisnande äventyr. 

Idrottsstjärnan inte fin nog

Med ett unikt arkivmaterial blir filmen en resa över hela 1900-talet där två helt olika släkter strålar samman. Familjen Johansson, senare Tumba, har rötter i svältens och depressionens Berlin. Mona Nessims familj tillhör Stockholms societet med stor våning på Östermalm och landställe i Saltsjöbaden. 

Mona och Svens kärlekshistoria är en chock för hennes föräldrar som tycker att en idrottsstjärna inte är fin nog för familjen Nessim.

 Det är berättelsen om den stora idrottsstjärnan som möter överklassflickan. 

 Sven är entreprenören med tusen spretande idéer. I pressen beskrivs han som miljonär, men i verkligheten har Mona ofta inte pengar att köpa mat till barnen. 

Familjen Tumba lever i ett ekonomiskt gungfly och saker blir inte bättre av Svens många kvinnoaffärer. Mona tar ett tag jobb som städerska för att betala räkningarna. Hon blir sedan tv-stjärna på egen hand med hälsa och bantning som specialitet. Hennes framgångar förmörkas av en familjetragedi som aldrig lämnar henne. 

Efter tidernas mest framgångsrika ishockeykarriär blir Tumba landslagsspelare i golf och lyckas få hundratusentals svenskar intresserat av spelet som tidigare sågs som en snobbsport. Tumba blir den förste som får bygga en golfbana i det kommunistiska Sovjetunionen. Han drömmer om att bli en del av världspolitiken och bjuder in presidenterna i Sovjet och USA till möte på hans bana i Moskva.

Hans idéer är gränslösa, hans ekonomiska misstag likaså.

Fakta

 

Tumba - en släktsaga

Ny svensk dokumentärserie av Jens Lind (2 x 58 min)

Medverkande: Sven Tumba, Mona Tumba, sönerna Pigge, Johan, Stefan och Daniel Tumba, svärdotter Malin Tumba, affärskompanjonen Bitte Henriksson, vännerna Kajsa och Leif Magnusson, prinsessan Birgitta, golflegenderna Jack Nicklaus och Arnold Palmer, golfproffset Jesper Parnevik, Tumbas syster Ingalill Gyse, landslagsspelarna Kurt Thulin och Ulf Sterner, sportjournalisten Tommy Engstrand.

Tor 22 april kl 20:00 I SVT1 – del 1: Idolen

Tor 29 april kl 20:00 i SVT1 – del 2: ”Du kan inte ändra en människa” 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen