Han satsar 25 miljoner på svensk rallystjärna

- Är man gift med en stolle, så... Eva Henriksson pratar om sin man Göran. Han som gör den största enskilda sponsorsatsningen i landet någonsin.En 68-åring som investerar, det är hans eget uttryck, ca 25 miljoner kronor för att Sverige ska få en världsmästare i rally.
Eva stödjer sin man. De har diskuterat projektet åtskilliga gånger.
Göran Henriksson gör något som varken rallyfolket eller övriga idrotts-Sverige sett motsvarigheten till.

Bilden av den kostnadsmedvetne småländske företagaren är total – han älskar att jobba, vilket han har gjort sedan han var drygt 20 när han tog över ett gjuteri. Han har svårt att se tjusningen i många semesterveckor, och vad beträffar åldern har han ingen lust att göra som många andra, dvs trappa ned.
- Visst, jag är 68 år, men mår förträffligt och tycker att det är jädra roligt att företaget växer. Och jag kan bara inte sitta still.
Ordet vd byter han ut mot innovatör, sponsring ersätter han med investering.

Göran Henriksson är född i Eksjö, där han fick chansen att bli egen företagare redan 1960 när han kom direkt från tekniska skolan
- Jag älskar att hitta lösningar på tekniska svårigheter inom elektronik och hydraulik.
Från en verksamhet där företaget framställde motorblock till en utveckling av framför allt styrsystem till lastbilskranar.
I dag består Olsbergs AB av tre bolag:
+ gjuteri i Eksjö.
+ verkstad, också i Småland.
+ elektronik i Vallentuna, som leds av dottern och mågen.

Totalt sysselsätts ca 75 anställda. Omsättningen under 2004 var ca 175 miljoner kronor.  Koncernen expanderar och räknar med en 25-procentig uppgång under 2005.
Resultaträkningen är ett lysande exempel på hans entreprenörskap. Olsbergs AB har visat en vinstmarginal om ca 25 procent i drygt tio år och orderboken är fylld nära fyra år framåt. Just nu funderar Göran Henriksson på var han ska bygga sin nya fabrik om 10 000 kvadratmeter.

- Man kan väl konstatera att vi är ett mycket solitt företag, vi har en mycket stabil och god kassa.
Han berättar det med en blandning av blygsamhet och ärlighet. Hans filosofi är enkel, ett resultat talar för sig självt.

Göran Henrikssons innovationsförmåga är stor. Hemma i Eksjö har han skapat en fabrik av sällan skådat slag. I verkstaden hänger kristallkronor och det är sanslöst rent. Tidigt insåg han fördelarna med en automatiserad verksamhet.
- Tack vare våra robotar producerar vi mer på nätterna än vad människorna förmår på dagtid.
- Jag gillar att det göra det annorlunda och hittills har alla oväntade, åtminstone enligt andra människor, satsningar burit frukt.

I Eksjö är han känd som en framgångsrik företagare med en svaghet för fartsnabba och trendiga bilar.
- Det är vad jag har unnat mig. Mitt stora intresse har alltid varit motorer.
- Men jag blev företagare redan när jag var 22 år och det har inte funnits särskilt mycket tid för att själv köra bil. Jag ägde en formel Ford när jag var i 35-årsåldern, men det var sällan som jag hann köra med den på bana.
- Annars har jag ägnat företaget all min kraft dygnet runt i alla år, skrattar han

Allt tog en vändning under 2000. Till Olsbergsföretagen i Eksjö kom en montör, och inte vem som helst, utan Daniel Carlsson, en av svensk rallysports främsta förare. Han var där i sitt ordinarie jobb, men började prata med Göran Henriksson om rally och, inte minst, uteblivna resurser.
- Men pojken sa aldrig hur bra han var. Det berättade hans kompisar. Det slutade i alla fall med att jag bad honom höra av sig.
I dag kan erkänner Göran Henriksson:
- Där och då hände det, han väckte något inom mig.

Daniel Carlsson ringde Göran Henriksson som var beredd att hjälpa honom och konsekvensen blev att en vässad Toyota Corolla WRC hyrdes in under 2001.
- Daniel gjorde några hyggliga framträdande och visade verkligen att han kan ratta en bil.
- Samtidigt började jag inse potentialen i marknadsföringen. Så redan första året hade vi monterat en av våra styrenheter till en lastbilskran och den visades upp i samband med tävlingar.

På den vägen är det. Introduktionen var avklarad och sedan dess har det rullat på med bättre bilar, flera miljoner och förstärkt PR.
Daniel Carlsson gick vidare till fabrikskontrakt och 2003 kom Tobias Johansson och Thomas Rådström in i bilden. Därmed uppnådde teamet större framgångar såväl 2003 som 2004.

Tobias Johansson har visat att han kan ratta en rallybil bättre än de flesta andra. Det fick Göran Henriksson att ta sitt beslut, ett val som är grundat på affärsmässiga grunder. Det hävdar han bestämt gång på gång.
Hans livsverk, Olsbergs AB, gynnas av vad Olsbergs Rally AB gör.


 

Thomas Ejderhov

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja