"Staten måste återta kontrollen"
Det var i september som civilminister Ardalan Shekarabi gick ut i en debattartikel i Dagens Nyheter och förtydligade att han vill tillsätta ännu en spelutredning i syfte att öka konkurrensen och införa ett licenstagande för spelbolag som är verksamma i Sverige.
Han får drygt ett år
Nu är utredningen sjösatt, med Håkan Hallstedt (generalsekreterare för Lotteriinspektionen) som huvudansvarig utredare.
Den 31 mars 2017 är tanken att det ska ligga ett färdigt material på regeringens bord.
- Med tanke på den tekniska utvecklingen har staten under 2000-talet abdikerat från sitt ansvar. Redan i slutet av 1990-talet, under min tid i SSU, ansåg jag att det var dags att reformera spelpolitiken. Nu finns det ett brett politiskt stöd för en förändring, och då är det politikernas roll att förändra, säger Ardalan Shekarabi, och fortsätter:
- Sverige måste ha en modern lagstiftning och staten måste återta kontrollen över spelmarknaden. Det ska vara justa och likvärdiga villkor på marknaden – och det ska finnas ett bra konsumentskydd som ska minska riskerna för problemspelande. Jag vill ha ordning och reda på spelmarknaden, och för att få det krävs ett helt nytt synsätt och omfattande reformer.
"Fått den bästa utredaren"
Utnämningen av Håkan Hallstedt som ytterst ansvarig för den nya spelutredningen var inte särskilt kontroversiell.
- Regeringen och jag ville att vi skulle ha den bästa möjliga utredaren. Jag är övertygad om att vi har fått det. Håkan har kunskap och engagemang vilket han bär han med sig in i utredningsarbetet. Det innebär i sin tur att vi kan hålla ett högt tempo redan från början. Håkan har dessutom stark integritet och nämns av många med respekt. Han är den bäste – och jag är väldigt glad att han ville ha detta uppdrag. Själv beskrev han det som ett ”självmordsuppdrag” på Twitter – men det var innan han själv hade fått frågan …
I egenskap av civilminister har Ardalan Shekarabi haft sittningar med sina motsvarigheter i flera europeiska länder i just den här frågan.
Tekniken värst...
- Vi kommer att få många olika och svåra frågor att hantera längs vägen – som exempelvis tekniska lösningar för att hålla aktörer utan licens utanför. Det är en väldigt svår nöt att knäcka. Italien, Frankrike och Danmark har alla genomfört reformer liknande den som vi kommer att göra – men det går inte bara att kopiera. Det finns en fördel med att inte vara först med detta, och det är att vi förhoppningsvis slipper göra om de misstag som andra länder har gjort.
Men är det rimligt att hinna sjösätta en ny ordning på spelmarknaden innan mandatperioden går ut i september 2018? Många ställer sig tvivlande, inte minst eftersom vi tidigare under 2000-talet har haft två tandlösa och tidskrävande spelutredningar som inte ledde någonstans.
– Jag är beroende av riksdagen, visst, men vi ska absolut klara av det här inom tidsplanen och i god tid före mandatperiodens utgång. Sverige är i behov av strukturförändringar – och detta är ett exempel på en nödvändig sådan.
Måste få likvärdiga villkor
Vad exempelvis Svenska Spels roll vid en avreglering av spelmarknaden blir står skrivet i stjärnorna.
– Jag har i dag ingen åsikt alls i den frågan, utan vill avvakta utredningsresultatet. Det är säkert möjligt att behålla Svenska Spel i statens ägo, men jag ser också en utförsäljning som en möjlighet. Som sagt, det finns massor av utmaningar i allt detta. En väldigt viktig fråga är ju just vilken roll staten ska ha. Jag är övertygad om att vi kan hitta rätt avvägningar – därför tror jag på den här reformen.
Ardalan Shekarabi påpekar att det inte kommer att bli tal om några stegvisa förändringar, utan en stor reform. Och grundsyftet är tydligt:
– Aktörerna ska ha likvärdiga villkor – så ser det inte ut i dag. Och det ska finnas ett starkt och bra konsumentskydd.
Tobias Jansson
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.






























