Duon ska jaga fram nya golfmiljoner
Tävlingen nästa år i Skåne gynnas av ett nytt och senare datum, den 23-26 juli, vilket är veckan efter British Open och det passar stjärnorna bättre eftersom exempelvis amerikanarna har lättare att tänka sig ytterligare en vecka i Europa.
- Vi här kämpat i åratal för ett nytt datum, säger Fredrik Nilsmark, vd för SAS Masters.
Svenska ettan och tillika världssexan Henrik Stenson har närmare till Barsebäck så räkna med hans medverkan nästa år. Frågan är vilka i världseliten som gör honom sällskap.
Representationsmöten i mängd
Nilsmark-Parnevik har de bästa kontakterna, men här räknas pengar i första hand. Sponsorer betyder spelare och tvärtom. Duon har jobbat hårt för att övertyga omvärlden om Masters förträfflighet och de senaste två veckorna har inneburit nära nog dygnet runt-arbete och inte minst i form av representationsmöten av allehanda karaktär.
Masters märkte av konkurrensen med OS. Sommarens idrottsutbud med EM-fotboll och OS har skapat en tuff tillvaro för arrangörer här hemma. Nu kom ändå 90 000 besökare till Arlandastad, enligt arrangörerna.
- Vi hade räknat med ett visst publiktapp. Det är tufft att konkurrera med tv-sändningarna från OS. När dessutom vädret är dåligt väljer folk att stanna hemma, förklarar Nilsmark.
En ny amfibieteater
Förberedelserna inför tävlingen på Barsebäck har startat och en stor tvistefråga är 18:e hålet och att skapa den amfibieteater som har blivit oerhört uppskattad av främst sponsorer. Det är där på viphyllorna, med restauranger och de främsta utsiktsplatserna, som det affärsmässiga umgänget kan ske, det som ofta motiverar sponsorinsatsen förutom själva exponeringen.
För att kunna bygga lika storstilat som på Arlandastad finns nu förslaget om att bygga om banan.
- Jag tycker att det är givet att man avslutar på nian ner mot vattnet. Det skulle bli magiskt. Men det återstår lite övertalning för att lyckas med det, säger Fredrik Nilsmark.
Nu inleds operation övertalning som går ut på att spela banan från hål 10 och avsluta på hål 9.
”Övertro på golftävling”
Det är Nilsmark som driver satsningen om att göra arrangemanget mera spektakulärt och därmed mera lockande. Han hävdar:
- Det finns en övertro på traditionell golftävling. Hade vi fortsatt göra som vi alltid har gjort hade tävlingen varit död. Vi behöver en plattform med ett bra startfält kryddat med några stjärnor. Och jag tror vi behöver dubbla prispengarna inom två-tre år, säger Nilsmark.
Han är väl medveten om vad som krävs när han vill att SAS Masters ska bli en av de två-tre främsta tävlingarna i Europa. Men dit återstår en del. PGA Championship är den näst största tävlingen i Europa och har prispott på nära 40 miljoner, tre gånger så mycket som SAS Master i dag.
Mest egna företagare
Mot den bakgrunden är det intressant att notera att en stor andel av åskådarna är egna företagare.
- Bland dem som är intresserade av att besöka SAS Masters finns 54 procent fler egna företagare än bland svenskarna i gemene man. Man säger sig gärna prova nya saker tidigt och vara en risktagare. De golfspelande företagarna verkar också lyckas med sina satsningar, då hela fyra femtedelar hävdar att de är mycket nöjda med sitt liv, säger MindShares analyschef, Erik Söderberg.
Företagets undersökning visar att 824000 svenskar mellan 15-79 år golfentusiaster. Intresset för tävlingen SAS Masters är stort bland dem. Så många som en fjärdedel kan tänka sig att besöka tävlingen. 70 procent av den gruppen är män, och många i åldern 25-44 år.
- Golf är onekligen en idrott som lämpar sig väl för såväl motion som relationsbyggande, vilket är ett tungt vägande skäl till att företag går in och sponsrar stora golftävlingar, menar Sarah Öhrström, sponsringsstrateg på MindShare.
Typiske Mastersbesökaren
Så här ser den SAS Masters-intresserade gruppen ut generellt:
- 70 procen är män, många i åldern 25-44 år
- Flertalet är stadgade. 42 procent är gifta och 34 procent sambo
- En femtedel är par utan barn.
- 60 procent är heltidsarbetande
- De tjänar markant bättre än medelsvensson. 79 procent tjänar över 300 000 kronor om året, vilket är mer än 35 procent högre än snittet
- Golfen upptar en stor del av fritiden. Gruppen är även intresserad av tennis, innebandy, värdepapper, aktier och utlandssemestrar.
- Alkohol betraktas som en normal del av vardagen.
- Favoritbilar är Audi och BMW och man vill gärna ha en 5-dörrars kombi vid nästa bilköp.
På nätet gamblar man, laddar hem musik, surfar om finansiell info och kollar på golfsajter.
Förutom golfmagasin kikar man gärna i mansmagasin och i titlar som berör ekonomi och affärer.
En köpstark grupp. Just vad Masters behöver.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















