Damfotbollen i en föränderlig omvärld

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

De tre nordiska länderna som är med bland de sista 16 i VM har inget att skämmas över.

Stark klubbverksamhet och högkvalitativ talangutveckling är förklaringarna. Den explosionsartade utvecklingen innebär dock att vi måste höja oss ytterligare, tänka annorlunda och skapa ny konkurrenskraft.

Om inte klubbfotbollen får resurser blir landslagsresultaten därefter. Allt handlar om ekonomi i samklang med hållbara investeringar på ledare och spelare.

Vardagen för damfotbollen innebär helt andra villkor än vd som nu omger VM. På hemmaplan behövs mer resurser, fler åskådare och allmän bättre uppbackning. match. Foto: Johan Nilsson / TT

 

Våra befintliga partners gör enormt mycket för att hjälpa, men framöver behövs ännu mera resurser.

År 1863 brukar räknas som startskottet för den moderna fotbollen i England. Då bildades förbundet Football Association, FA.

Omkring 1890 fick sporten sitt stora genombrott hos den bredare allmänheten, proffsklubbar godkändes 1885 och den första engelska ligan för herrar startade 1888.

Premiär 1881

Intresset för damfotboll fanns tidigt och redan 1881 spelades den första kända damfotbollsmatchen. I skotska Edinburgh möttes två lag som kallades Skottland och England, även om det inte var någon officiell landskamp.

Det var dock ingen enkel väg då många män häcklade damer bland annat för att spela i kortbyxor vilket fick som konsekvens att damerna spelade i höga knästrumpor och knickersbyxor.

Första världskriget innebar ett starkt uppsving för damfotbollen i England. Av förklarliga skäl då männen var ute i krig, blev damfotbollen ett populärt alternativ. Mestadels i början var det föremål för insamling. Det gick så bra att man på annandag jul 1920 slog publikrekord för damfotboll i England med 53 000 åskådare på Goodison Park i Liverpool för en match mellan Dick, Kerr’s och St Helens Ladies.

Då kriget nu var över, men intresset för damfotbollen var starkt tyckte FA att konkurrensen med herrfotbollen blev ett för stort hot. Föreningar förbjöds att upplåta sina gräsplaner till damerna och damfotbollen ströps.

Inte förrän 1971 hävdes beslutet i England och damfotbollen kunde starta på nytt.

I Sverige kände man av ungefär samma historiska vindar dock med lite eftersläpning. Första officiella damfotbollsmatchen spelades 1917 i Stockholm. Negativa recensioner och allmänt motstånd gjorde sig gällande även här.

Fotbollsförbundet kallade till möte och konstaterade att det inte var lämpligt för damer att spela fotboll varpå man valde att inte stötta den verksamheten.

Först under 60 talet drev de nordiska länderna på hårt för damfotbollens rättigheter och den anrika klubben Öxabäck blev pionjärer. Det kan räknas som startskottet för den moderna damfotbollen då det fortfarande rådde förbud i England.

Alltsedan dess har damelitfotbollen fortsatt att kämpa i motvind och konsekvent motarbetats och nervärderats i ett starkt mansdominerat samhälle.

Vändpunkten

2019 hände något på den globala scenen i samband med fotbolls-VM för damer i Frankrike. Eventet beräknas ha setts av 1,2 miljarder människor världen över och det var en dramatisk ökning sedan 2015 i Canada ( faktiskt +30 procent). Enbart finalen lockade över 260 miljoner unika tittare och blev ett av 2019 års mest sedda idrottsevenemang.

De jämna och högkvalitativa matcherna fick också en stor effekt i dramatiskt ökat spel bland spelbolagen.

Det starka intrycket medförde att stora fotbollsländer likväl som de styrande världsorganisationerna (FIFA, UEFA) förstod att det här fanns en oerhörd outnyttjad tillväxtpotential och affär.

England, som varit så negativa till damelitfotboll satsade enormt i utvecklingen av damfotbollen på grund av att de fick värdskapet för EM 2022.

Investeringarna tog också form i traditionsrika fotbollsnationer som Italien, Spanien, Frankrike, där storklubbar börjar satsa på damlag.

UEFA Women Champions League harmoniserade sitt spelformat 2021 med herrfotbollen med gruppspel och slutspel vilket ledde till att större sponsorer kom in i systemet.

Parallellt med det rent affärsmässiga växer en ny generation upp av ungdomar som har bestämda värderingar och normer där jämställdhetsfrågor, hållbarhet och rättvisa blir mera krav än önskemål vilket påverkat utvecklingen i positiv riktning.

Med ”Agenda 2030” och de globala målen som antogs av ett samlat FN har sponsorer och partners kunnat sätta press på rättighetsägare och organisationer att uppmärksamma och följa dessa för att investera vilket också påverkar fotbollen och det ålderdomliga etablissemanget kring det.

Hönan eller ägget

Sverige har länge haft en väl utvecklad damelitfotboll och varit referent i världsfotbollen under 2000 talet. Ligan här var länge topprankad i Europa och de allra bästa spelarna ville komma hit för att få spela fotboll.

När nu de stora fotbollsländerna med stark ekonomi som är baserad på herrfotbollen börjar satsa relativt små medel på damerna får det stor effekt och slår oerhört hårt mot nationer som Sverige där idrottsrörelsen fortfarande har en stark ideell förankring.

De klubbar som enbart har damverksamhet är väldigt sårbara då de över tid satsat på sportsliga framgångar och inte har upparbetat hållbara organisationer.

Intresset är stort, men intäkterna utvecklas inte i relation till den internationella verkligheten.

Förändringen i samhället i stort och jämställdhetsfrågorna tar allt större plats, men marknaden låter sig inte övertygas och satsningarna blir marginella. Kan det bero på att det mest är äldre män med en gammaldags syn på utvecklingen som sitter på besluten? Pionjärer som Svenska Spel, OBOS och Pulsen vittnar om att det finns företag som ser framtiden med andra och positiva ögon.

UEFA nämner i sin senaste rapport kring damelitfotbollen att den kommersiella tillväxtpotentialen inom damfotbollen till 2033 är 686 miljoner euro från dagens 116 (Källa: The business case of womens football 2022), dvs en nära på sex-faldig ökning. För Sverige som redan utvecklat sina processer är motsvarande siffra värdeökning på ca X4.

Vi behöver få in större ekonomi i sporten och klubbarna för att kunna bibehålla statusen som en världsledande fotbollsnation på damsidan.

Utvecklingen

Nationellt ser vi nu en stark trend där redan etablerade herrklubbar satsar på damlag att gå upp i seriesystemet till elitnivå. Klubbar som har starkare ekonomi och organisatorisk kraft ser möjligheterna att bredda sin affär samtidigt som sponsorer alltmer kräver jämställd fördelning.

Generellt dock så behöver intäkterna öka kraftigt de kommande åren för att vi skall kunna uppnå våra gemensamt satta strategiska mål.

Tre viktiga aspekter :

1. Publiktillströmningen till matcher, där både biljettintäkter och annan försäljning (merchandise och kiosk) behöver växa. 

2.Större sponsorintäkterna är ett måste, både för klubbarna och centralt, vilket givetvis är betingat till publik och medieintresse.

3.Systemet för utbildningsbidrag till utbildande klubb samt transfersummor när spelare säljs utomlands måste nå en annan nivå. Här har FIFA ett stort ansvar då det är där regelverket formas.

Då ökar förutsättningarna för svensk eliten inom svensk damfotboll och konkurrenskraften trots köpstarka internationella klubbar.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.