Göteborg planerar jättearena

Arenakampen mellan Sveriges tre storstäder trappas upp. Nu planerar Göteborg för en jättearena. Framtidens Arena ska byggas och ge plats för 18 000 personer. Londons O2 är förebilden.
Den nya arenan är föreslagen att ligga, ur den här bildvinkeln, till vänster om Scandinavium. I planerna ingår en totaltrenovering av Scandinavium. Foto: Jorma Valkonen

 

Med en publikkapacitet på omkring 20 000, beroende på evenemangstyp, är O2 i London en av Europas största inomhusarenor. Arenan används för musik-, sport- och underhållningsevenemang.

Förslaget format

Det är precis det som gäller för Framtidens Arena i Göteborg.

Ett förslag är presenterat och den nya jättehallen ska ligga där Valhallbadet är beläget i dag och därmed närmaste granne med Scandinavium som stod klar 1971 vid Göteborgs 350-årsfirande.

- Jag utgår från att det blir en ny arena, säger Mats Grauers, Frölundas ordföranden, som har varit i delaktig i processen.

Kostar runt 2,5 miljard

Stadsledningskontoret har nu fått en förstudie från projektgruppen Framtidens arena.

Kostnaden beräknas till runt 2,5 miljard kronor, varav merparten gäller en nybyggnation men där också ca 500 miljoner ska användas till att rusta Scandinavium samt ersätta Valhallabadet på annan plats.

- Jag har inte tolkat det på något annat sätt än att det blir ett nybygge. Och jag upplever det som ett jubileumsprojekt, säger Mats Grauer till GP och syftar på att Göteborg fyller 400 år 2021.

"Den ledande evenemangsstaden"

Planerna på en sådan här stor nysatsningen är i lika hög grad en fråga om att Göteborg ska förbli den ledande evenemangsstaden. Det värnar också Got events vd Thomas Torkelsson om:

- Vill vi behålla positionen som Nordens ledande evenemangsstad måste vi investera i en ny arena.

- Från min position och mitt perspektiv vill jag förstås ha ett nybygge. Det skulle stärka vårt koncept och i grunden finns en idé om att utveckla evenemangsstråket. Det handlar inte bara om en arena utan om ett helt område.

I projektgruppens rapport betonas att "Placeringen ger optimala förutsättningar för en effektiv evenemangsproduktion med mycket goda synergieffekter med Mässan samt Scandinavium".

Beslutsunderlag i höst

Stadsledningskontoret får nu till uppgift att skapa ett beslutsunderlag för kommunstyrelsen.

- Det finns en idé att skapa ett sport- och upplevelsecenter. Med ett torg och en ny arena binder vi samman hela området och integrerar mässan, Liseberg, Bergakungen och Ullevi, förklarar Thomas Torkelsson i GP.

Tanken är att projektet an delfinansieras "via försäljning av kommunalt ägda byggrätter.

I projektgruppen Framtiden arena ingår representanter från Scandinaviumbolaget, Göteborg & Co, Got event, Svenska Mässan, Frölunda HC, stadsbyggnadskontoret, Higabgruppen med flera. Nu tar
Stadsledningskontoret över frågan och ett beslutsunderlag ska vara klart i höst.

Jimmy Wångdahl (inte verifierad)

tors, 2012-07-12 21:57

1. Göteborg planerar jättearena

Det här är väldigt goda nyheter. En ny arena av absolut toppklass är vad vi i Göteborg behöver. Viktigt nu att den blir av absolut modernaste konstruktion för en multiarena dvs flexibel& skalbar så som de nya Stockholmsarenorna byggs. Att man kompletterar med ett upprustat Scandinavium stärker också flexibiliteten. Jag hoppas verkligen nu också att man vågar satsa på en djärv ikonisk arkitektur, ett landmärke. Det finns ju så framstående arkitekter i staden, både de etablerade& de unga pigga kontoren. Målsättningen bör vara att arenorna kompletterar varandra. Detta inkluderar nya multiarenan, Scandinavium; Ullevi& Gamla Ullevi. Ullevi kan förhoppningsvis moderniseras & upprustas stegvis. Den skulle kunna omkonstrueras till ett modulsystem där den kan byggas om för olika typer av evenemang. Läktare längre ut för fotboll t.ex. à la Stade de France. Gamla Ullevi kanske förblir renodlad fotbollsarena men gärna med skjutbart tak. Så, där var lite någorlunda visionära synpunkter. Hoppas beslutsfattarna ligger klart längre fram än jag gör.

Jimmy Wångdahl (inte verifierad)

fre, 2012-07-13 08:59

2. Göteborg planerar jättearena

Kompletteringar till min kommentar från igår: Jag såg på annan plats på Idrottens affärer att man vid matchen Barcelona- Manchester United koomer att arbeta med ett slags läktarmoduler så den utvecklingen är glädjande nog redan igång. Men Ullevi bör också få läktarkapaciteten stegvis utökad. Man lär ju söka framtida Friidrotts- VM och då undrar jag om minimikravet inte är 60000? En utökad kapacitet gör ju Ullevi ännu mer attraktiv som konsertarena också. Även för framtida stormatcher som den ovan. Kapaciteten kanske kan utökas en hel del utan att så omfattande ombyggnationer behöver göras. Det ser ut att finnas en hel del möjlig yta inom den nuvarande strukturen. En ytterligare viktig del att arbeta med för Ullevi, Gamla Ullevi och Scandinavium är estetiken. Bara att måla dem i attraktiva färgkombinationer skulle ge stor effekt. Man kan också jobba med olika utbytbara dekorationspaneler. Fasadbelysning är ju också effektfullt. Detta finns redan på Scandinavium men kan utvecklas ytterligare.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.