Jonna och Calle vinterns succépar
Det var helgen när en framtidstro återkom inom svensk skidåkning. När sporten med fog hamnade i huvudrubrikerna igen. Helgen då svenska skidåkare blev vinnare igen. Tacka Jonna Sundling och Calle Halfvarsson.
De stod för formidabla insatser i ett soldränkt Falun inför tusentals åskådare och miljoner TTV-tittare.
Båda gjorde succé såväl på lördagen som söndagen. Jonna blev rikligt belönad.
Körde hem 1 miljon kr
Segern i den sista världscuptävlingen innebar att hon kan räkna hem över 1 miljon kronor i prispengar den här säsongen.
– Inte klokt sånt flyt jag har, utbrast Jonna i en av många intervjuer.
Både i kval och i final på lördagen utklassade hon konkurrenterna. Och Så följde hon upp med en triumf i söndagens par-sprint med Calle Halfvarsson.
De utklassade övriga startande och var överlyckliga efteråt.
– Det har känts otroligt bra och jag är glad att kroppen fortsätter att svara liksom. Det är en häftig känsla att få känna sig så här stark, sa Jonna.
Båda är bevis på hur idrott kan skifta oberäkneligt från svart till ljust
I november skadade hon handen vid säsongspremiären i Gällivare och det var tveksamt om hon kunde medverka i OS
Länge sen på en prispall
Och Calle har varit i en djup formsvacka och tvivlade så pass att han ifrågasatte en fortsättning som skidåkare. Nu presterade 32-åringen på en nivå som ingen sett på flera år. Senast han besökte en prispall var vid världscuptävlingen i finska Ruka säsongen 2018/19.
På söndagen stod de i Falun och bedyrade att de minsann ska fortsätta. Via segrar och obegränsat nytt självförtroende kan de inte tänka sig annat.
De hittade form och fart och den vägen kom också medvinden till framgångar. Jonna har gett styrkebesked i både sprint och distans, Calle har bevisat för sig själv och åtskilliga betraktare att han har mycket förmåga när han biter ihop.
Jonna är extra motiverad efter att ha kört ihop sin miljon, 660 000 i prispengar från Fis och 442 500 kronor i bonusar från Skidförbundet är belöningar som hon aldrig inte ens funderat på, men är desto mer välkomna. Och Calle ser fram emot att bli pappa för första gången. Så livet leker för båda.
Deras gemensamma triumf i parsprinten inför tusentals åskådare kunde inte ha varit mer välregisserad.
Nu en hårdsatsning
Precis vad både de själva och svenska skidfans längtade efter att få besked om. På stående fot och med stora skratt lovade både Jonna och Calle en fortsättning och hårdsatsning som börjar snart nog.
Sprint som betraktades som ett mindre bra påhitt vid lanseringen på 90-talet är i dag uppskattad av både åkare och publik. Bevis i tillräcklig grad kom i Falun på söndagen. Det är en svensk vinnarmodell.
Thomas Ejderhov
.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar