Hur skryter man om en håla…?

Alltså - att växa upp i Ljungby, är alldeles utmärkt. Men någon given källa till stolthet är det ju inte, när man väl dragit därifrån.
En industri-ort, mittemellan en massa annat, men för egen del mest känd för lite olika regn- och översvämningrekord, och så landets mest nitiska trafikpolis, längs med E4:an.
Några hyfsade namn
Man har inte så där vansinnigt många Ljungby-success-stories att skryta med, vid bardiskarna runt Stureplan.
Inga multimiljardärer, inga musik-genier, inga folkhems-hjältar.
Men visst, försökt har man ju gjort;
- I affärs-sammanhang lyfter vi gärna fram Kenneth Bengtsson, förre Ica-vd:n.
- Eller Annika Winsth, ofta citerad chefsekonom på Nordea, med stor cred i finans-kretsar.
- Och så Strålfors, förstås, börsnoterat och stabilt familjeföretag från stan.
- I politiska sammanhang gläds vi med landsbygdsminister Eskil Erlandsson.
- Kulturellt är ilskne konstnären Sven Ljungberg, med sitt snygga museum, en självklar stolthet.
- Och idrottsligt har vi ju hockeylaget Troja, numera dock lite grann på dekis, och ett par finfint fostrade fotbollsspelare i Rade Prica och Emil Krafth.
- Ibland försöker vi även sno åt oss äran för Kamprad och Ikea, men då fuskar vi egentligen lite ovarsamt med gränsdragningen mellan olika byar i kommunens utkanter å grannskap.
- Sen kan man ju också dra till med lite natur-skimrande dravel, om abborr-mete i Lagaån, badvattnet i Bolmen eller de fina jaktmarkerna i Sveriges mest älgtäta region. Visst.
Kan kanske låta hyfsat, men, nja… med åren har man ju fått en allt lägre profil i sitt hembygds-romantiska snack, när man insett att de flesta bordsgrannar man provar att briljera inför, trots allt alltid ganska enkelt brukar kunna toppa detta med ett knippe rätt mycket vassare namn.
Harry, från Ljungby! Precis som jag!
Men - nu!
Är jag redo för Det Stora Skrävlet.
Harry.
Harry Haythrow, Folkets Häst.
Det är nåt speciellt med svenska folket och travhästar, de hamnar lätt I hjärteroten hos oss, och genom årtiondena har det kommit fram den ena sagohästen efter den andra;
Ego Boy, Legolas, Ina Scot, Järvsöfaks…. Ja, ni har säkert någon egen också.
Men den här. Harry. Så speciell!
Ingen särskild stamtavla. Ingen särskild talang. Inga särskilda meriter eller utmärkelser i början av karriären.
Hästen har stått i ett litet hobby-stall utanför Ljungby, käkat sin havre och joggat runt på de små grusvägarna runtomkring… min gamle tonårskompis Johnny (Johansson) har gått där och pysslat, han och pappa Birger, och deras kompis Benno (Karlsson)… några glada entusiaster och amatörer, och en alldeles vanlig lantis-häst…
Förvandlingen!
Men så plötsligt:
Hästen börjar springa. Och springa. Och springa. Värre än Forrest Gump, en gång på bioduken, eller vilken kenyansk friidrottsstjärna som helst.
Efter 1, 2, 3, 4…. och nu 54 starter (!) i rad i den svenska travsportens finrum, V75, så är Harry Haythrow en livs levande legend.
Bäst genom alla tider, i V75.
Och framför allt, något i det svenska folkhemmet så super-ädelt som Den Mest Slitstarke.
Startar varannan vecka. Hela tiden. Året om. Aldrig sliten. Aldrig trött. Aldrig skadad. Aldrig sjuk. Behöver aldrig gå till veterinären. Kämpar alltid. Struntar i väder. Struntar i motstånd. Bara tuggar på. År ut och år in.
Först sprang han inte särskilt fort, utan hängde bara med.
Sen sprang han bara lite fortare – men då började han också få möta värre motstånd.
Springer ifrån alla
Nu är han uppe i allra högsta klassen – och springer plötsligt ifrån dem där också. Bara sådär.
3,5 miljoner kronor har samtidigt, bara lite by-the-way, visslat in på hans konto, i prispengar.
Och hela trav-Sverige står nu upp och vrålar:
- In med Harry i Elitloppet!
Å jag… jag säger ingenting.
Bara nickar, å myser lite.
Harry, en tvättäkta ljungbygrabb…. precis som jag!
Fakta om Olympiatravet
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den extrema värmen får oss att pusta och längta efter lite kyla kyla. Då anordnas en skidtävlling i Idre, vilket har blivit en tradition under den s k industrsemestern.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår























































