Idrotten tas inte riktigt på allvar

När RF-basen Björn Eriksson tar till orda, som i senaste Uppdrag Granskning eller i flera andra liknande sammanhang, så är det som ett åskväder som drar in.
Erikssons speciella retorik
Han vräker i upphetsat tonläge ur sig antaganden och åsikter åt alla håll och kanter. Jag har fasligt svårt för den typen av retorik. Den går liksom inte att ta på allvar, och det är synd.
För det är allvarligt att det förekommer matchfixning i svensk idrott – att det gör det vet inte minst alla som regelbundet läser Idrottens Affärer.
Och tro mig, alla seriösa spelbolag vill bekämpa detta – oavsett om huvudkontoret ligger i nya lokaler vid Friends Arena eller om det är placerat i en postbox på Malta.
”Det svåra är att kunna bevisa något”, som RF-juristen Johan Claesson säger. Och så länge det inte handlar om mutor, hot eller bedrägeri mot en fysisk person, så är det inte möjligt att med nuvarande lagstiftning komma åt matchfixningen.
Inget problem i dag, men...
Bedrägeriet, om vi rubricerar det så, sker digitalt och är riktat mot spelbolag – och det gör att förövarna kan gå fria och fortsätta med sin ljusskygga verksamhet.
Det är klart, Olle ska självfallet motas redan innan han kommer till grinden och det är väl dit han är på väg nu.
Matchfixning är ännu inget stort problem i Sverige eller väst-Europa. Men den existerar och bara det gör att vi måste jobba med både attityder och värdegrunder – inte minst kräver det att vi måste anpassa lagstiftningen efter verkligheten. Fast det där med lagar brukar släpa efter. Se bara på de segdragna diskussionerna kring supportervåld, pyroteknik och åskådare som klär sig inför en fotbollsmatch som vore den ett värdetransportrån.
Idrotten tas inte riktigt på allvar, är slutsatsen man kan dra. Det håller nog de flesta med om.
Finns kontrollsystem
Åsikterna om vilka typer av spel som stimulerar matchfixning går naturligtvis isär. Svenska Spel-anhängarna brukar hävda att betting i lägre divisioner per automatik bäddar för uppgjorda matcher.
Jag är inte alls säker på det. Insatstaken hos de spelbolag som är verksamma i Sverige och som erbjuder dessa spel är relativt låga, och alla har avancerade datoriserade kontrollsystem som direkt rapporterar om avvikande spelmönster.
I de fall som Uppdrag Granskning tog upp har den påstådda matchfixningen ägt rum i det som på något sätt ändå får klassificeras som semi-elitfotboll.
Mycket av den matchfixning som vi nås av via notiser från de internationella nyhetsbyråerna genomförs på bolag som har sina företagstelefoner på helt andra ställen än Solna och Valetta.
Och det blir såklart ett problem när asiatiska bolag med sina bristfälliga kontrollsystem och sin tvivelaktiga etik börjar erbjuda spel på svensk amatörfotboll. Med de enorma summor som omsätts på dessa spelbörser, så finns det givetvis en stor risk för framtida riggade matcher.
Politikerna måste förstå
”Däremot är det inte alls konstigt att människor från exempelvis Asien spelar på svenska matcher – de kommer från länder och kulturer där väldigt mycket inte är värt att spela på, eftersom det är uppgjort på förhand”, som Johan Claesson har sagt till mig.
Dit vill vi såklart inte komma.
Så vad ska vi göra?
# Jo, ägna oss åt ständig utbildning och information till ungdomar och ledare och domare och alla som har med idrott att göra.
# Jo, få våra politiker att förstå idrottens tyngd och värde – och se till att införa en modern lagstiftning som med kraft kan gripa in när det krävs.
Men det är inte alltid den som gapar högst som får flest lyssnare. Har man något vettigt att säga och vill att hela världen ska höra det, kan det ibland räcka med att viska. Bara man är påläst nog.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.