Lektioner utomhus, då passar golfbanan

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Med två månader kvar av vårterminen anser utbildningsminister Anna Ekström (S) att skolornas huvudmän måste ta sitt ansvar för att se till att skolorna är smittsäkra, och inte lägga över det jobbet på lärarna. ”Då måste man tänka långt utanför boxen, med till exempel fler lektioner utomhus” betonade Ekström. Det talar för golfanläggningen!

Förutsättningarna för att lära ute minskar i takt med att staden förtätas, stadsnära grönytor försvinner och tätortsnära natur blir en bristvara. I det här sammanhanget är golfanläggningen en outnyttjad resurs. 

Det finns många exempel på tätortsnära golfbanor som kan erbjuda värdefulla gröna, variationsrika ytor för utomhusundervisning och friluftsliv med goda exempel på natur- och kulturmiljöer under alla årstider. 

Pilotprojekt utomhusundervisning

Den ökade efterfrågan på möjligheter till utomhusundervisning i det tätortsnära landskapet gör att de nordiska golfförbundens gemensamma forskningsstiftelse STERF:s (Scandinavian Turfgrass and Environment research Foundation) nya koncept Golfbanan som utomhusklassrum är högaktuellt.

Det här konceptet inom utomhuspedagogik har vi utvecklat på Motala golfklubb i samarbete med Smedsbyskolan i Motala under ledning av Spetsa vid Linköpings universitet. 

De goda resultaten från Motala vill vi ska inspirera andra golfklubbar och skolor att samarbeta och bidra till en bättre skolundervisning för alla barn där kopplingen mellan lärande, na¬turkontakt och fysisk aktivitet är centralt.

Frisk luft där kroppen sätter tanken i rörelse behöver vi alla. När lektioner och undervisning genomförs utomhus får elever tillgång till en större yta och kan därigenom röra på sig mera - vilket visar sig leda till förbättrade skolprestationer, hälsa och välbefinnande. 

Forskning kring undervisning och lärande, nationellt och internationellt, visar att elevernas kunskaper blir mer bestående och att de presterar och samarbetar bättre när utomhusmiljön är en del av undervisningen.

Stockholms stad hakar på

Det är nu dags att genomföra Golfbanan som utomhusklassrum i större skala. Tillsammans med Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad och rörelseprojektet Spring i benen jobbar vi med temat ”närmiljö är lärmiljö” med fokus på att identifiera lämpliga skolor och golfklubbar. 

Tre skolor (Hjulsta Grundskola, Mälarhöjdens skola och Bäckahagens skola) ska kopplas till i tur och ordning Viksjö golfklubb, Haninge golfklubb och Björkhagens golfklubb. 

Utbildning för lärare och utomhusundervisning för eleverna ska vi genomföra under hösten som en del av den nationella satsningen Friluftslivets år 2021, samt fortsätta under våren 2022.

Jönköpings kommun har också visat intresse för konceptet i samarbete med A6 golfklubb där tanken är att vända sig till i första hand skolor i idrottssvaga områden för att öka intresset för inlärning, rörelse, friluftsliv – och idrotten golf.

Att bidra med bättre förutsättningar för barns lärande och skolprestation kan vara en av golfens största samhällsnyttor. Men i potten ligger också ökad rörelse och fler unga som upptäcker golfen, en idrott som ger oss möjlighet att på ett unikt sätt kombinera idrott, friluftsliv och naturupplevelse  –vilket många nya utövare upptäckt under pandemin. 

Internationell uppmärksamhet

Så tack för att du öppnade dörren på vid gavel till undervisning utomhus, utbildningsminister Anna Ekström! Jag ser att golfen har en stor potential att ”tänka långt utanför boxen” och ta ansvar för att skapa förutsättningar för en smittsäker lärmiljö och en undervisning som på sikt kanske till och med kan få Sverige att avancera i den internationella Pisa-undersökningen…

Maria Strandberg

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.