Golfen söker svar på många utmaningar

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Att satsa på forskning och utveckling är en lönsam investering som gett mångdubbelt tillbaka. I 15 år har golfklubbarna i Norden lagt fem kronor per golfspelare och år, grunden för den gemensamma nordiska forskningsstiftelsen STERF. 

Totalt har golfen tillsammans med partners satsat cirka 75 miljoner kronor i ny kunskap och praktiska verktyg för en hållbar verksamhet med fokus på kvalitet, ekonomi och miljö. Här finns lärdomar att dra för övriga idrottsrörelsen.

Det nordiska samarbetet ger oss mer forskning för varje investerad krona, tillgång till den bästa kompetensen i alla nordiska länder och volym på verksamheten. Detta gör att STERF, Scandinavian Turfgrass and Environment Research Foundation, betraktas som internationellt ledande för forskning rörande anläggning samt skötsel av grönytor och golfanläggningar.

Många avgörande utmaningar

Golfen står liksom många andra idrotter inför många avgörande utmaningar, bland annat:

Klimatförändringar.

Nya lagar och restriktioner.

Begränsad tillgång på allt dyrare naturresurser.

Ökad konkurrens om mark, natur- och kulturvärden.

Begränsad ekonomi. 

Ny kunskap från STERF hjälper golfanläggningar att ta initiativ, arbeta proaktivt och skapa förändringar för att möta våra utmaningar samt bidra till en hållbar utveckling, bland annat:

Praktiska åtgärder för att öka biologisk mångfald: I kommunerna Falkenberg och Varberg sker ett lönsamt forskningssamarbete mellan kommunerna och fem golfanläggningar. Förlusten av biologisk mångfald och kollaps av viktiga ekosystem är ett av de största globala hoten. Det är viktigt att alla aktörer i landskapet samverkar och bidrar till ett rikt växt- och djurliv. ”Jag vill hitta bollen även om jag slagit ut i ruffen”, säger spelarna. Att skapa glesa, magra och blomrika ruffar överensstämmer väl med både spelarens önskan och gynnsamma förhållanden för biologisk mångfald. Totalt omsätter projektet 1,5 miljon kronor. Hälften finansieras genom LONA (Lokala naturvårdssatsningen), Länsstyrelsen i Halland.

Minskar miljöpåverkan

Optimal gödsling sparar pengar och minskar miljöpåverkan: Fosfor är ett näringsämne som alla levade varelser behöver. Jordens förråd av fosfor, som vi bryter i gruvor och använder för att göra gödselmedel av, är slut om 50-100 år. Då kommer priset på fosfor att öka kraftigt och vi får strikta restriktioner för användning. Att optimera gödsling och skapa kretslopp, så att fosfor kommer tillbaka till marken istället för att rinna ut och orsaka övergödning i sjöar och hav, är ett måste och en högt prioriterad fråga hos departement och myndigheter. STERF leder ett internationellt projekt om hållbar användning av fosforgödsel. Försök pågår på golfanläggningar i Norden, Tyskland, Holland och Kina, och STERF är med och finansierar. Ett bra exempel är Emmaboda Golfklubb som får vatten från ett reningsverk för att vattna banan. Vattnet renas från fosfor och kväve innan det rinner ut i Lyckebyån, och vidare ut i Östersjön. 

Längre golfsäsong, nöjdare medlemmar och bättre ekonomi:  Ett mildare och mer varierande vinterklimat gör att skador på gräset orsakat av is- och smältvatten på golfbanan blir allt vanligare. Det kan försena öppningen 3-4 veckor, vilket motsvarar en förlust på cirka en halv miljon. STERF driver tillsammans med Norges Forskningsråd projektet ”Ice-Breaker”, som ska ge klubbarna råd och rekommendationer för att minska isskadorna, och därmed öppna tidigare.

Vad kan övriga idrottsrörelsen lära av golfens sätt att arbeta med gemensam forskning? 

Forskning och utveckling är en framtidsfråga som berör oss alla. Ny kunskap är nödvändig i idrottens hållbarhetsarbete för att ta oss an gemensamma utmaningar.

Den ger ett försprång som skapar frihet i framtiden – och vi kan vi på ett trovärdigt sätt föra dialog och samarbeta med kommuner, myndigheter och andra aktörer i samhället. 

Den hjälper oss att ligga steget före och agera istället för att reagera. Det internationella arbetet med minskad användning av fosfor är ett exempel. STERFs påverkan på EUs direktiv om hållbar användning av bekämpningsmedel är ett annat som varit avgörande för skötsel av nordiska golfanläggningar.

Vill du veta mer hur din idrott kan samverka med nordiska kollegor i forskning, hör av dig!

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen