Ytterligare en klubb vägrar att spela
Striden i Hockeyettan fortsätter med oförminskad intensitet. På fredagen meddelade Sundsvall att laget vägrar att möta Boden i Björknäshallen under söndagen. I direkt strid med Svenska Ishockeyförbundets direktiv till lagen i Hockeyettan.
Ordföranden Magnus Svensson hänvisar till det omstridda avtalet med ligaorganisationen, och är också beredd på konsekvenser; att förbundets tävlingsnämnd tar beslut om en 0-5 förlust för Sundsvall. Vid uteblivande har sex lag tidigare bestraffats med denna åtgärd.
I Boden är kommunalrådet Claes Nordmark (s) mycket kritisk.
-När en av våra föreningar utsätts av något som liknar kartellbildning i syfte att sätta Boden Hockey i konkurs så måste vi i kommunen visa ett aktivt stöd, säger Nordmark.
I lördagens match mot Östersund, som till skillnad från Sundsvall, inte ansluter sig till bojkotten, kommer kommunen att stödja sitt lag med 50 kronor per åskådare, upp till 75 000 kronor.
-Vi brukar ”köpa matcher”, precis som företag gör. Ni väljer vi att gå in med extra pengar, det känns extra viktigt nu när Boden tappat flera hemmamatcher på grund av bojkotten.
-Det är en stor sorg och frustration när ens lag utsätts för orättvisor, som till och med är olagliga, framhåller Claes Nordmark i Norrbottens-Kuriren.
Hans avslutning är en mardröm för hockey-Sverige.
-Om Boden eller Karlskrona skulle gå i konkurs, så vore det en sällan skådad skandal i idrotts-Sverige.
I närtid väntas Svea Hovrätt ha tagit ställning BodenS överklagan av den skiljedom där Boden Hockey var förlorande part. Föreningen fälldes för avtalsbrott och tvingades lämna förhandlingarna med juristnota på 1.3 miljoner.
Skiljedomen är en del i denna konflikt, RIN-domen som ogiltigförklarar Ishockeyförbundets paragraf 6:1 är en del.
I RIN-domen garanteras avtalsfrihet och föreningsdemokrati med stöd av EU-konventionen.
I Mörrum har ordföranden Anders Gustavsson sin bild klar.
-Vad vi bevittnar är en kollektiv flathet i alla led. I förbundet och i Hockeyettans ledning. Be mig inte formulera en lösning. Byta ordförande i Hockeyettan, ja det är en utväg men jag har respekt för allt ideellt arbete som läggs ned i ledningen, säger Anders Gustavsson.
Hockeytänkaren Anders Mäki, tidigare klubbdirektör i Linköpings HC och nu konsult och flitig debattör med egen blogg uttrycker i Sportbladet stora farhågor för Hockeyettans framtida varumärke.
Finns det verkligen företag som vill förknippas med denna organisation, fylld av konflikter och till och med uppmaningar till bojkott? Anders Mäki lämnar frågan öppen men avslutar med :
-Ibland saknar man Rikard Fagerlund, då var det raka rör och tydlighet!
Rikard Fagerlund (1937-2009) var ordförande i Ishockeyförbundet 1983-2002.
Det är bara att instämma med Anders Mäki. För er som inte minns, Rikard drog aldrig ärenden i långbänk. Den konflikt som nu förlamar Hockeyettan och som inleddes 2018, och som nu väntar på domslut från Svea Hovrätt, är en skam för hockey-Sverige.
Det hade Rikard Fagerlund aldrig tillåtit. Hans lidelse för hockeysporten var alltför stor för att vilja ta del av vad som nu sker inför öppen ridå.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.
Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar