Gammal kunskap återkommer runt ungdomar
Med hyfsat jämna mellanrum blossar debatten som gäller utformningen av barn- och ungdomsidrotten upp. Strax före jul innehöll Dagens Nyheter två inlägg på tidningens allra främsta positioner, DN Debatt och Ledarsidan, där 17 idrottsforskare samt DN:s egna Lisa Magnusson uttryckte sin bestörtning över hur det ser ut idag.
I korthet kan problemen beskrivas som att barn (och ungdomar) slutar för tidigt och att den verksamhet de deltar i inte är särskilt bra.

Det senare främst på grund av inriktningen på en enskild idrott snarare än multiidrottande. Högst troligt är att detta negativt påverkar såväl Sveriges framtida folkhälsa som svenska medaljmöjligheter i kommande mästerskap.
Den idrottsledare och styrelsemedlem i Sverige som inte hört detta budskap tidigare måste ha legat under en sten de senaste 40 åren.
Gärna fler idrotter samtidigt
Problembeskrivningen har varit densamma, alltsedan Rolf Carlsons studier om vägen till landslaget på 1980-talet. Möjligen innehåller en nyansering som skett till idag en ökad insikt i att den som ska hoppa över en ribba som ligger 6,26 meter upp i luften behöver träna mycket på just det. Gärna från ganska tidigt i livet.
Ingen ska dock tro att han (ja, i detta fall är det ju en han) därför inte samtidigt kan hålla på med andra idrotter. Eller att det skulle skada hans möjligheter att nå ännu högre. Förmodligen är det precis tvärtom. Så länge som han samtidigt hoppar både mycket och högt.
När jag, inför ett föredrag, grävde fram mitt gamla specialarbete i golf från GIH på 90-talet hittade jag något som fascinerade mig.
Jag och mina skolkamrater hade undersökt vad som utmärkte den första generationens svenska framgångsrika manliga golfspelare. Före 12 års ålder hade de alla ägnat 25 timmar eller mer åt golf!
Allra mest tid hade de lagt på banan samt på lekfull träning och tävling. Utöver detta hade de hållit på med en uppsjö av andra idrotter. Ett liknande mönster visade de svenska tennisspelare som dominerade världen på 80-talet i Carlsons undersökning.
Av allt att döma har såväl forskare som ledarskribent rätt i vad de skriver.
Tyvärr kommer deras ord inte göra någon som helst skillnad.
Basket på rätt väg!
Den fråga som världens olika idrottsaktörer är besjälade med är nämligen inte den som tidningsinläggen besvarat.
Ledare och föreningsstyrelser är fullt upptagna med att reda ut hur man med sina begränsade resurser (hit hör pengar, idrottsytor, ledare, aktiva men också invanda beteenden och traditioner), i egen regi kan få så många som möjligt att bli så bra som möjligt.
Och ska någon ha en chans att bli riktigt bra så gäller det nog, tänker man, att hitta några som är beredda att lägga rejält med både tid och ambition.
Om det istället på allvar fanns ett ordentligt intresse av att besvara Patrik Brennings fråga om hur vi vinner igen (nu kan man tro att han löst gåtan eftersom titeln på boken är ”Så vinner vi igen”, men då går man i samma fälla som idrottsforskarna
Det är en utmaning som är väldigt mycket större och svårare än att den tål att besvaras med sådant de flesta redan ignorerat en längre tid. En gammal kollega till mig lyfte basketen som ett gott exempel.
Det gör han rätt i för även om svensk basket ännu har långt till världseliten så har man många goda förutsättningar för att ta stor plats i unga människors liv.
En vinnande mix av allt
Idrotten har medialt genomslag, stjärnorna är framträdande influencers, sporten rimmar med vad som idag är ”coolt” och det finns gott om förutsättningar att bara lira. Jag umgås, via min son, gärna med ett gäng 14-åringar.
De lägger alla idag med lätthet mer än 25 timmar i veckan på amerikansk fotboll.
Några få av dessa är organiserad träningstid, flera är egen spontan träning och lektid och huvuddelen består, i digital form, av streamade matcher, fantasy football, samt NFL och college football spel på mobil och spelkonsol.
Mitt i allt detta någonstans finns svaret till hur morgondagens världsstjärna fostras och hur folkhälsan i Sverige frodas. Men att hoppas att idrottsrörelsen ensam ska hitta lösningen, det tror jag enbart kan förklaras som naivt.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.
TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och skidskytte lockade många tittare till TV4.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar