Halv miljard i turistomsättning vid handboll-VM
Handbolls-VM för herrar i Sverige i januari i år blev en succé – både ekonomiskt och publikt. Det står klart när arrangörsbolaget nu redovisar ett preliminärt finansiellt resultat från mästerskapet och från den turistekonomiska mätning som genomförts.
Sveriges landslag hamnade precis utanför prispallen i VM – på en fjärde plats. Så även om det inte blev VM-guld för Sverige så blev mästerskapet rena vinsten och en strålande affär för svensk handboll, för svensk besöksnäring och för stat och kommun.
Totalt såldes närmare 200 000 dagsbiljetter i de fem värdstäderna Göteborg, Malmö, Jönköping, Kristianstad och Stockholm. Hög turistandel gav över 500 miljoner kr i turistomsättning och över 260 miljoner kr i skatteintäkter.
– Vi är givetvis oerhört nöjda och stolta över utfallet. Och vi ser fler anledningar till att VM blev en sådan ekonomisk framgång, med så många besökare, säger Krister Bergström, VD för VM-bolaget och fortsätter:
– Efterdyningarna av pandemin skapade ett stort intresse för att se högklassig idrott live. Samtidigt visade föreningslivet, det vill säga handbollsklubbar, ett stort intresse för VM. Och det gjorde även näringslivet. VIP-biljetter med företagsarrangemang såldes snabbt slut och nästan 15 000 personer besökte arenornas restauranger.
Dansk uppskattning
Även strategin med ”hemmalag” i värdstäderna blev en kommersiell fullträff. Givetvis i Göteborg där Sverige spelade samtliga sina sex matcher inför i princip utsålda läktare. Men också Danmark i Malmö blev en succé, med fulla läktare på samtliga danska matcher.
Till på köpet spenderade danska supportrar mycket mer tid – och pengar – i Malmö denna gång än jämfört med EM 2020. Även då spelade Danmark sina gruppmatcher i Malmö.
Totalt gjordes cirka 196 500 publikbesök i samband med VM. Cirka 58 500 kom från den lokala värdstaden, 59 000 var svenska turister och 79 000 var turister från utlandet.
Turisterna spenderade sammanlagt cirka 503 miljoner kr under vistelsen, inklusive biljetter.
I genomsnitt spenderade en övernattande supporter 2 457 kr per dygn, exklusive matchbiljett. Det är en tredubbling jämfört med Handbolls-EM i Sverige 2020. Det preliminära finansiella resultatet av herr-VM 2023, efter skatt, uppgår till cirka 25 miljoner.
Återinvesteras
– Vinsten från VM blir en välkommen intäkt till Svenska Handbollförbundet där pengarna ska återinvesteras i svensk handboll. Framför allt ska de användas i olika utvecklingsprojekt tillsammans med våra distrikt och föreningar. Det mycket goda ekonomiska utfallet ger oss en trygghet i många år framöver, säger Fredrik Rapp, ordförande i Svenska Handbollförbundet.
För svensk handboll återstår ännu ett världsmästerskap i Sverige under 2023. Handbolls-VM för damer arrangeras i december i år och är ett samarrangemang mellan de tre stora handbollsnationerna Sverige, Danmark och Norge. Danmark är huvudnation och arrangerar fyra av de inledande grupperna. Sverige och Norge är värdar för två grupper vardera. I Sverige ska grupperna avgöras i Göteborg och Helsingborg.
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Henrik Stenson, Robert Karlsson, Freddie Jacobson, Johan Edfors, Michael Jonzon och Mikael Lundberg – de stod bakom golfens genombrott i Sverigesp Nu är desamlade och alla medverkar i veckans seniormajor på The Concession Golf Club i Florida.
För Henrik Stenson blir det ett första framträdande på seniortouren efter att han fyllt 50 år i början av april.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar