Tänk nytt – se fysisk aktivitet överallt

Så här det. Idrottande och fysisk aktivitet sker i tre olika former:
Vårt samhälle har tre institutionella former för sport, motion och lek:
- den klassiska svenska RF-anknutna idrotten med medlemskap i 20 000 föreningar med regler och tävling. I princip amatöridrott och frivilliga organisationer förenade med de 290 kommunerna på olika sätt via bidrag och subventionerade arenor i de flesta sporter
- den internationella sport-och upplevelseindustrin som växer snabbt. Därtill kopplad också den nationella professionella och delvis RF-anknutna karriärsporten . Denna världssport omfattar kanske 100 000 proffs med 3000–4000 svenskar. Dessa är proffs individuellt och i de lag som anställt dom. Allt större eventsystem skapas drivna av omgivande media, reklamköpare, publik och anläggningar.
- till denna volym kommer den mycket stora icke-RF-anknutna fysiska leken, motionen, vardagens fysiska aktivitet med gång, cykel, skola, friluftsliv sommar och vinter, skidresor etc. Denna väldiga sektor är den ekonomiskt och folkhälsomässigt största och viktigaste fysiska folkrörelsen. Den utövas under fritid, på väg till och från arbete, i skola mm och drivs av individer och deras familjer och av konsumtionsekonomin. Struktur och innehåll i denna volym av fysisk aktivitet påverkar alla sektorer av samhället. Där konsumeras kläder, utrustning, media och tjänster från anläggningar och ekotjänster från naturen till miljard- värden varje år.
Cirka 2 procent av Sveriges BNP, dvs 90 miljarder kr, definieras som sport industry, dvs en samhällssektor med olika idrott, sporter och allt som hör till denna sektor. Skatteintäkterna från sektorn är 44–47 mdr kronor per år. Offentliga kostnader för anläggningar och föreningsstöd till sektorn är 10 miljarder. Bra avkastning dvs ROI av denna offentliga årliga kostnad således.
Den stora insatsen görs av alla sportrelaterade konsumenterna som är alla medborgare. Deras årliga köp av kläder, utrustning, biljetter, media, spel, sportrelaterade resor mm uppgående till 70 miljarder kr per år. Alla 6 miljoner hushåll konsumerar räknat på detta sätt sport i någon form. Och de utför definitionsmässigt alltid fysisk aktivitet. 30–40 % av befolkningen rör sig tillräckligt men de övriga 60–70 % konsumerar också varor och tjänster inom sport.
Min poäng är att vi bör definiera tre olika sportsektorer och utveckla mer kunskap och förståelse av samhället med dess tre samspelande sportsektorer. En sådan kunskap kan leda till en mer dynamisk utveckling av den samlade stora sportsektorn i Sverige. Här finns en början till nytänkande.
Släpp loss den kommersiella marknadskopplade sporten för eliten i svensk fotboll, ishockey, handboll, friidrott etc. i nya institutionella former. Hästsport, motorsport, golf, skidsport m fl. har redan skapat sin självförsörjning i sina kluster med media, sponsorer, reklam etc. Det rika Sverige kan skapa 3–4 starka miljardklubbar i t ex fotboll. Sverige med samma invånartal som Portugal och Grekland har dubbel BNP mot dessa länder. Bejaka marknadsekonomin och Sveriges starka näringsliv och exportnäringar det kommer att ge än mer konkurrensförmåga för svensk internationell sport.
Vidareutveckla den halvkommersiella modellen, den idéburna och blandekonomiska tävlingsidrotten i RF-systemet och de offentligt subventionerade anläggningar etc. i nya partnerskap. Systemet är viktigt som kulturskapare i idrott, för folkhälsan och det sociala livet. Särskilt för de 6–7 miljoner invånare som är passiva och allra främst den miljon barn och ungdom som inte tillhör de resursstarka hushållen.
Låt oss dock inse att den dominerande och växande sportsektorn för alla 10 miljoner invånare är den fria hushållsbaserade och marknadsbaserade leken, spontanidrotten, motionen, nya sporter etc. Det är samhällets fjärde sektor, dvs civilsamhället som på sikt deltagarmässigt växer förbi den tävlingsinriktade och RF-reglerade tredje sektorn. I fjärde sektorn utövas motion, fotbollslek, e-sport, streetbasket, skidturer, bad och sjöliv, cykel, naturvandringar etc. Här finns den breda publiken, de många utövarna och konsumenterna. Denna fjärde sektor skapar huvuddelen av fysiska aktiviteter och dess bidrag till folkhälsan. Det skapar också grunden för idrott i de två andra och detaljstyrda sportsektorerna.
Mest lästa just nu
Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.
Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5 miljoner kronor.
Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
Svensk golf upplever en historisk boom med rekordmånga medlemmar och spelade ronder under 2025. I september hade Svenska Golfförbundet över 577 000 aktiva medlemskap, vilket överträffar tidigare toppnoteringar.
Räkna med en majoritet av de entusiasterna hade sett fram emot en underhållande söndagskväll med han som är allra bäst på att hantera en golfklubba - Ludvig Åberg.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar