Kommunernas jakt via idrott

I regioner och kommuner sker ett uppvaknande och en ökad medvetenhet.
Idrottsevent eller turismekonomi, välj själv, är vägen till större uppskattning från invånarna, bättre konkurrenskraft, ökad turism, ja, säg en allmän förnöjsamhet.
Vill känna stolthet
Det är något som många politiker upptäcker när de ser hur andra kommuner gör och när de själva saknar en egen strategi.
Människor vill vara stolta över sin ort. De vill ha något eget, att berätta om och att vara stolta över, inte minst inför andra kommer för att se och uppleva.
Det kostar, det kräver investeringar. En förutsättning är att politiker i första läget blir medvetna och vill inventera och precisera. Det är början till en strategi, en vetskap om man var man och vad man vill.
Omvandlingens Sverige
Jag fortsätter tankens vandring genom Sverige. Den rent fysiska vandringen i norrut i Tornedalen vintervilar. Från mitt Lunda-fönster och datorn blir allt tillgängligt, all information och alla bilder om Sverige.
Lyssnade i veckan en stund på en TV-sänd konferens om regioner och professor Lars Westin, Umeå, berättade medryckande om koncentration av befolkningen till växande städer och i tätorter och även i nära landsbygd runt de stora städerna.
Det pågår en snabb omvandling av Sverige. I många kommuner minskar befolkningen. Vi är många som analyserar och försöker hitta nya vägar till tillväxt. Norrlands befolkning minskar och stora städer som Umeå växer. Utanför städer och tätorterna bor en allt mindre andel av befolkningen och i stora delar av glesbygden finns nu enbart skogen.
Allt fler av oss pendlar allt fler mil från bostad till arbete men vi pendlar också från staden till naturen och fritidshusen.
Missar hemläxan
En fråga ställdes om varför den dominerande andelen av befolkningen vill bo i städer? Svaret är att vi vill vara nära varandra och alla de upplevelser som vi skapar i städer. Ju större städer desto mer upplevelser. Därför är upplevelseindustrin, the leisure and pleasure industry en så stark kraft och näring.
Städer som enbart ger arbete och utbildning är inte nog. Glädje, händelser, positiv dramatik måste till.
Så hur gör nu alla de kommuner och städer som vill bli attraktiva att leva i? Svaren från kommuner och beslutsfattare, utöver alla försök att etablera företag, har varit allt mer att bygga anläggningar för sport och event av olika slag. Men har man gjort hemläxan dessförinnan?
Konkurrens på många håll
Sportinvesteringarna, har som jag bedömer det, varit i storleksordningen 7-9 miljarder kronor årligen sedan millenieskiftet.
Här finns dock en begynnande mättnad och tveksamhet om det verkligen blev rätt.
Under en period från 1970-talet och framåt prövades olika lekland men mer behövdes för att attrahera. Som exempelvis skidliftar, men endast de professionella med full service skapar volymer med lönsamhet. Vi fick också en våg av is- och multihallar och de tävlar om de lönsamma eventen och framgångar i högsta serierna. De tre stora städerna tävlar med sina stora inomhus- och utomhusarenor om stora event och resor från grannländerna.
Det finns andra värden
Jag har utvärderat , föreläst och beforskat denna process sedan 1980-talet. Ständig upptrappning av arenor, bättre event och mer elitsatsningar, men nästan inget exempel på monetär normal lönsamhet.
Lokala partnerskap inklusive kommunens subventionerade arenor får inte vara en förutsättning för att nå nollresultat.
Men är det kanske andra värden som innebär de verkliga vinsterna och på lång sikt? Vinner kanske samhället och kommunen Leksand på hockeyn trots allt? Eller Ljungskile och därmed även Uddevalla kommun på fotbollen?
Gillar att hitta sitt eget
Alla kan inte som Mora ha ett Vasaloppet som skapar stor nytta i samhällets alla avseenden…
Eller som i Kristianstad, få en handbollsklubb som gör total succé, lockar 5 000 och gör varje hemmamatch till en upplevelse. Där bidrar alla, invånarna, föreningen och arenan. Var och en producerar och är beroende av de övriga.
Det som krävs är ett uthålligt och långsiktigt värdeskapande och byggande.Det finns möjligheter att odla fram lokala upplevelser med sport kombinerade med andra attraktioner. Alla kommuner innehåller idrott och andra sporter. De 290 kommunerna är var och en unik i många avseenden.
Säg så här – alla har något. Därför kan varje kommun inom sport skapa sin unika profil och särpräglade innehåll.
Var finns tillgångarna?
Vissa kommuner blir attraktiva genom att de har mer av forskning och utbildning som t ex Uppsala, Lund, Linköping och Umeå. De tre storstäderna har massor med sport men innehåller många andra upplevelser och urbana funktioner.
Jag har nu i vinter nära inblick och även uppdrag i flera kommuner som vill bli sportinriktade. Här skall jag i fortsättningen beskriva hur det kan gå till. Det finns ingen standardmall, men första steget är tämligen självklart.
Det gäller att analysera de idrotts- och sportprocesser som finns. Kan befintliga klubbar med publikdragande lagsporter bygga regelbundna event? Var finns tillgångarna? Det kanske finns någon dold och oupptäckt.
Research, analys och resultat
Vad har kommun X som är unikt och kan bli framträdande och som skapande människor och klubbar kan bygga upp till hållbara attraktorer. Ekonomisk tillväxt sker genom att projekt och företag skapas lokalt och växer genom sin egen attraktion.
Varberg kan bli ledande surf och badcentrum genom att verksamheterna som finns kombineras med olika värden. Jokkmokk kan bli norra Europas mest attraktiva genuina natur för olika aktiviteter. Överkalix kan bli ett nationell utvecklings – och besöksområde för både sportfiske och jakt. För att ge några exempel.
Tillgångarna är inte till större delen fysiska anläggningar utan innehållet dvs verksamheterna och dess erbjudanden. Och människorna. De som vill, vågar och har idéer. Som politiker.
Mest lästa just nu
Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider.
SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.
Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
På mindre än ett halvår har Hammarby fotboll köpt spelare för 65 miljoner kronor. Laget från Söders höjder i Stockholm är den nya stormakten i svensk fotboll.
Malmö FF har fortsatt högst eget kapital, 675,1 miljoner, men har hamnat i bakvatten vad gäller transferbelopp och vikande spiral i allsvenskan.
I februari värvade Hammarby 23-årige dansken Victor Lindh, 23 år, för 28 miljoner kronor från BP. Han hade under 2025 års allsvenska säsong antecknats för 10 mål och fyra assist.
























































Jan Wiklund (inte verifierad)
tis, 2015-02-10 10:58
1. Finns även interna skäl till event?
Sanningen att säga finns väl direkta egenintressen från administrationen av event. Sådana - till skillnad från kontinuerlig verksamhet - stora möjligheter till ett tillfälligt låglöneanställt prekariat såväl som till högbetalt konsulteri. Med andra ord ökade klasskillnader. Samma effekt - mer upplevelser - ger ju också täta städer där upplevelserna är en följd av vanlig vardaglig interaktion. Men sådana skys av någon anledning av kommunadministrationer som hellre bygger glest och utspritt. Det ger ju inte samma interna möjligheter för administratörerna.