Nu uppskattar vi lokalidrotten mera
Det ska vända, det måste bli bra. I väntan på det ökar min längtan efter den idrott vi tidigare tagit för given.
Kom tillbaka snart Premier League, Vätternrundan, Partille Cup och korven på Stavrelunds IP.
Vet att många misströstar över att inte kunna genomföra den där semesterresan till sol och värme. Förstår den frustration som ett stort antal sistaårsstudenter känner över det begränsade firande som föreslås. Sympatiserar djupt med den äldre åldersgrupp som vistas i isolering och utan sociala kontakter.
Ska vi vara helt aktuella är vanligtvis Valborgsmässoafton/1 maj kulmen på våren och normalt sett en helg med glädje, körsång och ett tåg av tradition.
Men inte 2020.
En enorm längtan
Det finns så många och så mycket som påverkas av nuvarande hälsoläge. Även om det är en mindre sak i sammanhanget känner jag personligen en enorm längtan efter idrott, efter matcher, tävlingar, slutspel, kval, dramatik.
Klart vi sett fram emot en sommar med fotbolls–EM och ett olympiskt spel.
I sköna maj skulle ett antal internationella ligamästare korats, finalen i Champions League avgjorts. Vi skulle hyllat svenska mästare i ett antal lagidrotter, beundrat deltagarna i Vätternrundan och Stockholm Maraton.
Jag är ingen traventusiast, men visst har det varit (om än i TV) kul att följa Elitloppet på Solvalla sista söndagen i maj.
Nu blir det utan publik.
Och därmed i avsaknad av inramning och folkfest.
Det är faktum 2020.
Ett helt annat Göteborg
I Göteborg kommer tomheten efter världens största ungdomsturnering i fotboll och världens största ungdomsturnering i handboll, att bli enorm.
Gothia Cup och Partille Cup ska bara vara i landets näst största stad, det hör till sommaren.
Vi skulle haft seriepremiärer i fotboll. Allsvenskan på dam– och herrsidan. Hetare än någonsin.
Trodde vi om 2020.
Även på det lokala idrottsplanet finns det en längtan som känns långt in i bröst och hjärta.
Den där korven på Stavrelunds IP!
För egen del hade det nu handlat om att kunna ta en promenad till Stavrelunds IP och i vårsolen kika på tjejerna i Trollhättans FK då de derbybesegrar Skoftebyn i division I norra. Eller när grabbarna i västgötafyran tar emot Åsarp Trädet på samma arena.
I sällskap med andra trogna påhejare, korv, kaffe och en värmande sol.
Det kanske går långt senare 2020.
Vi är helt enkelt i ett läge då vi får avstå allt det där vi sportälskare tagit för givet. Vi lever i en svår tid då det finns betydligt viktigare saker att hantera och då vi med tålamod och tilltro måste vänta in det normaltillstånd vi efter det här – och fortsättningsvis – kommer att benämna som lyxtillvaro.
Vi blir bättre på att inse värdet
Mitt i allt elände tycker jag mig se att betydelsen av ett fungerande föreningsliv ökar. Plötsligt inser vi hur värdefull den där lokala samlingsplatsen är, att det finns ett sammanhang för barn– och ungdomar och vad vikten av fysisk och psykisk hälsa innebär.
På Folkspel noterar vi med glädje och stolthet ett ökat engagemang kring de lottprodukter vi tillhandahåller och där varenda krona i överskott går tillbaka till de klubbar och organisationer vi representerar.
Insatser som kanske behövs mer än någonsin 2020.
Ha under rådande omständigheter en så god helg som möjligt.
Håll avstånd. Ta hand om er.
Det kommer att bli bättre.
Det måste vända.
Och ge oss nya möjligheter att följa våra hjärtans lag och älskade favoritidrotter.
Förhoppningsvis behöver vi inte vänta ända till 2021.
Hans Sahlin
- 1 of 4
- ››
Svenska Golfförbundet slår nu tillbaka mot techbolaget Sweetspots klagan hos Kokurrensverket gällande förbundets it-system GIT.
Klagomålet avser missbruk av dominerade ställning, Sweetspot anser att klubbarna inte själva kan välja det it-system de vill använda.
Bo Bengtsson, biträdande generalsekreterare och stabschef på SGF, konstaterar inledningsvis att SGF alltid varit noga med att följa relevant lagstiftning.
Degerfors kommun vill sälja klassiska Stora Valla. Det chockartade beskedet nådde klubben plötsligt på måndagen, en och en halv vecka innan allsvenska premiären.
-Vi är chockade över att det kommer utan någon dialog, säger klubbchef Lars Weman. På sin hemsida skriver Degerfors:
"Vänsterpartiet och Moderaterna i Degerfors kommun harkommit överens om att försöka sälja Stora Valla. Beskedet kom som en chock för föreningens styrelse och personal, som inte delgivits planerna eller deltagit i någon form av dialog rörande en försäljning".
Handbolls-VM för herrar i Sverige i januari i år blev en succé – både ekonomiskt och publikt. Det står klart när arrangörsbolaget nu redovisar ett preliminärt finansiellt resultat från mästerskapet och från den turistekonomiska mätning som genomförts.
Sveriges landslag hamnade precis utanför prispallen i VM – på en fjärde plats. Så även om det inte blev VM-guld för Sverige så blev mästerskapet rena vinsten och en strålande affär för svensk handboll, för svensk besöksnäring och för stat och kommun.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
De har Göteborg som bas men med ett globalt perspektiv och har nått en dimension som innebär uppmärksamhet runt om i världen. Nu ska de också samarbeta världens största ungdomsturnering i fotboll,Gothia Cup, och multinationella bilfabrikanten, Volvo, Två giganter ska göra gemensam sak.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.