Ta en för laget – du också…
Kanske börjar det bli en sliten klyscha. Den som säger att ingen kan göra allt, men alla något.
Jag tror dock på det där fullt ut och tar en för laget. Gör det du också.
Min fasta övertygelse är att vi kommer att ta oss ur det som i ett slag vänt upp-och-ner-på-världen.
Om det tar veckor, månader, eller till och med år, är inte jag personen att svara på, men det kommer att bli bra igen. Och den dagen måste vi ha något att falla tillbaka på, att komma till.
Utan tvekan är sjukvårdspersonalen de stora hjältarna i det vi upplever nu och de viktigaste vi har. På andra plats framöver kommer i mina ögon möjligheten att skapa sysselsättning, att få alla uppsagda, varslade och permitterade i jobb igen.
Betyder mycket för så många
Därefter håller jag föreningslivet som det viktigaste spelaren i vår utsatta situation, den unika folkrörelse som vi på Folkspel verkar för och som betyder så mycket för så många.
Det är där vi hittar gemenskapen, inkluderingen, integrationen. Det är där vi bearbetar den fysiska hälsan, det är där vi motar den psykiska ohälsan.
Idella Folkspel har nyligen startat en kampanj som döpts till ”Ta en för laget” och som marknadsförs i bland annat TV4 och på Expressen/föreningsliv (du kan se filmen här:
Den går helt enkelt ut på att stödja din förening genom att köpa de produkter Folkspel tillhandahåller genom Bingolotto och Sverigelotten och att överskottet öronmärks till den du önskar.
Att göra det lilla, som om tillräckligt många är med på banan kan bli något riktigt stort. Kanske till och med vara avgörande för den framtida verksamheten.
Vet, det räcker förmodligen inte.
Men - bidra du också
Vet, det finns föreningar som istället säljer underkläder, kakor, kaffe och annat.
Okej - Köp - Stöd - Hjälp till - Oavsett vad din lokala klubb erbjuder.
Då vi kommer ut på andra sidan är det av största vikt att vårt föreningsliv står där med samma öppna famnar som innan det där viruset skapade kaos.
Ingen kan göra allt, alla något.
Tidigare i vår aviserade regeringen ett krispaket – innehållande 500 miljoner – som via Riksidrottsförbundet ska förmedlas ut till de idrottsföreningar som sökt kompensationsstöd för den pandemi som drabbat världen.
För föreningslivet har detta virus inneburit inställda matcher, cuper, tävlingar, lopp, verksamheter och andra inkomstbringande evenemang.
Ytterligare 14 000 föreningar!
500 miljoner är naturligtvis oerhört mycket pengar. Utslaget på de kring 5000 ansökningar som kommit landar det på blygsammare 100 000 per förening/förbund. Även om också det är en ansenlig summa tror jag alla förstår att det långtifrån täcker de uteblivna medel som ett normaltillstånd i föreningslivet åstadkommit.
Vi ska dessutom komma ihåg att det finns ytterligare uppåt 14 000 föreningar som inte ansökt om stöd. Jag är övertygad om att många av dem har ett minst lika stort behov av tillskott i klubbkassan, men helt enkelt saknar kunskap och resurser om hur man skulle gått tillväga.
Hela tiden drabbas nya
Vi har en ny helg framför oss. Vet att Kristi Himmelsfärd för många inneburit cuper och turneringar, evenemang som i hög grad bidragit till det ekonomiska resultatet, men som detta nådens 2020 är inställda.
Som Basketbollfestivalen i Göteborg, som arrangerats varje år sedan 1979 med Högsbo Basket som huvudarrangör. En av Europas största på ungdomssidan.
Som Åshöjden Cup i utkanten av Malmö och med IFK Klagshamn som avsändare. Avgjorts varje år och under samma tidpunkt.
Som Ottarsloppet. Klassiker som genomförts av IK Rex (norr om Uppsala) varje Kristi Himmelfärdsdag sedan 1969.
Vårt föreningsliv behöver oss mer än någonsin.
Ta därför en för laget – du också.
Hans Sahlin
- 1 of 4
- ››
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen












