Spelmonopolet ska skrotas
Det är 21 miljarder som står på spel. Det är det beloppet som står för Svenska Spels bruttointäkter. Nära 12 miljarder går tillbaka till spelarna.
Regeringens särskilde utredare, chefsjuristen Jan Nyrén, har haft i uppdrag att föreslå en långsiktigt hållbar svensk spelreglering. I dag överlämnade han betänkandet ”En framtida spelreglering” (SOU 2008:124) till finansminister Anders Borg.
En ny lotterilag 2011
Kommersiella aktörer välkomnas på den svenska spelmarknaden, men med en skärpning i den så kallade främjandeförbudet.
Regeringens spelutredning föreslår att Svenska Spel tar ansvar för de mest beroendeframkallande spelen som spelautomater, kasino och internetspel. I utredningen finns också förslaget om att införa en åldersgräns för lotterier på 18 år.
Allt är tänkt att paketeras i en ny lotterilag som ska träda i kraft den 1 januari 2011. Men innan dess går nu utredningen på remiss och det dröjer alltså ett år innan eventuella förändringar träder i kraft.
ATG behåller hästarna
Spel på hästar ska även fortsättningsvis skötas av staten. I utredningen ”En framtida spelreglering” har spelet på hästar ett eget kapitel:
”Den konstruktion med vadhållning på hästtävlingar som funnits sedan 1973 bör vara kvar. Konstruktionen innebär dels att staten ingår ett avtal med hästsportens huvudorganisationer, dels att ATG erhåller ensamrätt till vadhållning på hästspel i Sverige. Staten ska alltjämt utse majoriteten av styrelseledamöterna i ATG, däribland ordförande som har utslagsröst, och bolagsordningen ska godkännas av staten. Statens styrning av ATG kommer med den nya lotteriregleringen dels ske genom avtalet, dels ske genom inflytande i bolaget, dels ske genom att ATG:s verksamhet blir författningsreglerad och dels genom att Spelmarknadsinspektionen blir tillståndsmyndighet för ATG.”
Reglering av nya spelbolag
Nya aktörer erbjuds anordna tipsspel och oddsspel på internet men, enligt utredningen, krävs att främjandeförbudet skärps. Därmed Det skyddas de spelföretag som följer reglerna och söker tillstånd i Sverige från otillåten utländsk konkurrens.
Ett annat hinder ska tillkomma via ett förbud för banker och andra betalningsförmedlare att förmedla insatser och vinster mellan kunder i Sverige och utländska internetföretag. Det ska bli möjligt tack vare att spelföretag har en särskild detaljhandelskod i betalningssystemet.
Utländska spelsajter med odds- och tipsspel ska dessutom blockeras. Det ska inte vara möjligt att förmedla kommunikation till IP-adresser och domännamn för spelsidor på internet som inte har tillstånd att verka i Sverige.
- Detta är en mycket kontroversiell fråga, men vi ser att i andra länder är det väldigt effektivt. Blockeringen får bara träffa själva spelsajten, säger Jan Nyrén.
”Fördröjningstaktik”
- Spontant är det bra att Svenska Spels monopol försvinner på sportspelsmarknaden. Men utredningen andas fördröjningstaktik. Myrstegsprincipen råder, säger spelbolaget Unibets vd Petter Nylander till TT.
- Finansdepartementet har förstås miljarder skäl att försöka vinna tid. Det är uppenbart att man fått instruktioner att gå så litet och så långsamt som möjligt fram. Men den lilla, lilla snöbollen är satt i rullning, säger Nylander.
– Beslutet är en katastrof och risken till en illegal spelverksamhet ökar. Jag är orolig, inte så mycket för Ladbrokes, men bekymrad för att staten inte tar chansen att lära sig mer, nu backar man in i framtiden genom att konkurrensutsätta enbart en liten del av spelmarknaden medan man lämnar resten och EU-kritiken orörd, säger Lasse Dilschamann, Ladbrokes VD, i ett uttalande.
Avslöjande reportage
Spelutredningen är presenterad och de utländska spelbolagen är inbjudna. Bolag som redan har gjort goda affärer – och inte minst gynnat sina chefer. Nyhetsbrevet E24 har synat männen, för de är bara män, bakom dessa nätsajter. Alla är de miljonärer.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























