Småpengar till medaljörerna i friidrotts-VM
För andra gången står Tokyo som värd för friidrott-VM. Svensk friidrott är stark och lite till mans undrar man om det kan bli några svenska medaljer.
Det stora hoppet står förstås till Mondo Duplantis , allt annat än guld skulle överraska. Men kan det bli fler medaljer? Och vad skulle det betyda för svensk friidrott och den aktive personligen om en sån som exempelvis Andreas Almgren får kliva upp på en japansk prispall?

Vi som gillar friidrott har en grymt spännande vecka framför oss med många dueller att se fram emot. Men låt oss här enbart kolla på de svenskar som den amerikanska – ofta mycket initierade – friidrottspublikationen Track & Field News rankar som någon av de tio främsta favoriterna i respektive gren.
VM i tidsordning
Måndag 15 september 13.10 börjar stavhoppsfinalen. Mondo lär inte gå in direkt, men bespetsa dig på underhållning på hög nivå, knappa timmen senare. Föga överraskande är Mondo rankad etta i stavhopp. Kvalet är redan på lördag 11.50.
Söndag 14 september 12.10 går tionderankade Vanessa Kamga in i diskusfinalen. Kvalet är under natten (svensk tid) nu på lördag.
Samma dag klockan 14.30 smäller startskottet på 10 000m med Andreas Almgren på startlinjen. Våra förhoppningar är högt ställda. Andreas har ju satt Europarekord på halva distansen i år. Men är det inte så att han egentligen har ännu större chanser på just 10 000m? Fast det blir garanterat tufft. Andreas är rankad som nummer sju och har bland annat tre löpare från Etiopien rankade före sig, plus en kenyan och två amerikaner.
Onsdag 17 september 13.50 ställer sig Thobias Montler på ansatsbanan. I alla fall om han klarar att gå vidare från kvalet är 12.40 på måndag. Thobias är rankad tia.
Lördag 20 september 02.45 är det dags för Perseus Karlström en andra gång. Nu är det 20 km-distansen som utmanar den tionderankade gångaren. Redan nu på lördag ska han ta sig an 35 km-gången som startar så tidigt som 01.00 svensk tid. Där är han dock inte rankad bland de tio främsta.
12.56 är det final i kula förhoppningsvis med Fanny Roos som är rankad åtta enligt Track & Field News. Ja, innan dess måste hon gå vidare från försöken som är mitt i natten, svensk tid samma dygn.
Många håller på Andreas
Söndag 21 september 12.50 är det final på 5000m. Får vi se Andreas Almgren dubblera? Här är han regerande Europarekordhållare och är rankad sexa. Men först måste han ha återhämtat sig efter 10 000m-finalen och ska han även klarat att avancera från fredagens försök (13.05).
Under tiden som 5000m-finalen rullar in på slutvarven är det dags för vår näst högst rankade friidrottare att snurra iväg tvåkilosskivan upp mot eller helst över 70-meterslinjen. Starten för diskusfinalen är 13.00 och Daniel Ståhl är rankad femma i grenen. Kvalet är under lördagsnatten dagen innan.
Så ska man tro Track & Field News kommer det att bli en svensk medalj. Vi hoppas förstås på mer.
Men vad tjänar då en VM- medaljör på VM?
Ja, inte är det i närheten av några transfersummor i fotboll, direkt. Men totalt sett har World Athletics satt drygt 80 miljoner kronor eller 8 498 000 USD i prispengar under VM. Men det ska fördelas på många grenar.
Ett guld ger 70 000 USD
Ett silver: 35 000 USD
Ett brons: 22 000 USD
Om Fanny Roos (eller någon annan) klämmer i med ett nytt världsrekord belönas man med ytterligare 100 000 USD.
Pengarna i friidrott
Blir Andreas Almgren rik om han tar medalj?
Lek nu med tanken att Andreas Almgren lyckas bättre än vad rankingen pekar på och att han tar sig hela vägen fram till en tredjeplats på 10 000m. Som bronsmedaljör belönas han med drygt 200 000 kronor. Gissningsvis har årets träningsläger, hotellvistelser och tävlingsresor kostat mer än så. Visserligen betalar galaarrangörerna ofta resa och hotell för deltagarna i galor, men det säger en hel del om förutsättningarna för friidrottare som inte håller Bolt-/Mondo-klass. Andreas är ju dessutom sparsam med sina tövlingsframträdanden.
Som medaljör höjer man ju förstås också sitt marknadsvärde. Sko-/klädsponsorn kan
ha ”performance bonuses” – alltså bonusar för medaljer på internationella mästerskap. En VM-medalj kan kanske innebära sexsiffriga belopp i kronor som bonus.
Tar han medalj blir Andreas dessutom ännu mer intressant för nya nationella sponsorer som kanske banker, försäkringsbolag eller energibolag. Och befintliga sponsorkontrakt kan både förlängas och uppgraderas. Och kanske vill något företag använda Andreas som frontfigur i nästa reklamkampanj.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Aftonen på Cirkus startade med att Ari Amin fick ta emot utmärkelsen som Årets Eldsjäl i kategori Inkludering. Sedan avslutades galakvällen med att han prisades som årets eldsjäl alla kategorier.
Efter en varm, inkluderande hyllning till landets alla vardagshjältar i vårt föreningsliv var det dags att avsluta en fantastisk kväll med att delge gäster och finalister vem som utsetts till Årets Eldsjäl 2026.
Isabella Wranå, olympisk guldtjej i curling stod redo med att räcka över statyetten till en mycket värdig vinnare vid namn Ari Amin.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar