I spåren av skidskandalen i Finland

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

I vårt östra grannland pratar man fortfarande om dopingskandalerna som skakade om finsk skidsport åren kring sekelskiftet och som satte djupa ärr i den finska folksjälen. För inte kunde det vara sant att de finska skidhjältarna hade använt förbjudna medel för att nå medaljer, framgångar och berömmelse?

Jag skrev en krönika här om det för en dryg månad sedan. Upprinnelsen var då journalsten Johanna Aatsalos avslöjanden 1998, avslöjanden som försökte tystas ner av idrottens ledare, rättssystemet och till och med några av dåtidens politiker.

Men som i samband med ytterligare avslöjanden i hemma-VM i Lahti 2001 gav henne lite upprättelse.
Om vi bortser att hon fortfarande var stämd av det finska skidförbundet och de främsta skidåkarna till skadeståndsbelopp som inte ens mördare ansågs vara skyldiga till.
Men Johanna hade ju rätt. Det var dopning. Den var sanktionerad högt upp i det finska skidförbundet.Och det var skandal.

Finlands just nu mest lästa bok

I början av året gavs boken om hur det gick till ut. Boken "Paljastus, Tarina dopinguutisesta ja toimittajasta, joka haluttiin vaientaa" (eller på svenska typ: "Avslöjande – En berättelse om dopingnyheter och en reporter som ville bli tystad" är i dag Finlands mest sålda bok. Man är redan på tredje upplagan och fler än 10 000 exemplar är sålda!. Lägg därtill att den också är den mest utlånade på biblioteken och att den toppar de finska boklyssnarlistorna och du har en författarsuccé framför ögonen.
Finländarna vill förstås veta sanningen – även om den smärtar. Men boken har fler bottnar än att bara handla om dopingskandalen kring de finska skidhjältarna i slutet av 1990-talet.
Egentligen handlar den mer om hur journalisten som nystade upp skandalen blev behandlad av förbund och domstolar och om hur den finska pressen stryker idrotten och idrottarna medhårs.

Vad händer härnäst?

Även om Johanna hade rätt när hon avslöjade den systematiska dopningen i slutet av förra århundradet sågs hon då som boven i dramat och placerades i frysboxen i många år. Men nu är nationen redo för sanningen.
I dag är det här glödgande heta nyhetsstoff i Finland. Och Johanna syns ofta i olika tv-program för att berätta sin historia och om hur idrottsjournalistiken funkade då, hur den förändrats och vad som händer framåt.
Hon är flitigt anlitad som föreläsare och inbjuden till mängder av författarträffar. 
Nyligen har hon även fått en egen krönikespalt i Finlands (och Nordens) största tidning Helsingin Sanomat. Dessutom är det premiär för en ny digital idrottstidning där Johanna Aatsalo också blir kolumnist med en krönika i månaden.
Det skulle inte förvåna om hennes historia om den finska skidåkningens egen såpopera både blir en tv-serie, en teateruppsättning och varför inte en operaföreställning på det största finska operahuset.

Vad kan vi lära oss i Sverige?

Hennes fokus är dock inte dopingskandalerna för 25 år sedan utan i första hand om idrottsjournalistiken. Vilka förutsättningar har journalisterna för att göra ett bra och granskande jobb? Vad är deras roll? Är det bara att hylla vinnarna och skriva om framgångar? Eller är deras roll även att lyfta på stenar, ifrågasätta och berätta sanningar som ibland gör ont att höra?
Här i Sverige kan vi också fråga oss vad vi har att lära oss. Behöver även den svenska sportjournalistiken förändras? Och har vi motsvarande dopinghistorier inom svensk idrott som bara ligger där och väntar på att bli avslöjade?
Vem blir Sveriges egen Johanna Aatsalo?

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja