Mycket jobb kvar innan FIFA är fritt
Sven Junghagen har i sin forskning tillsammans med Mads Aurvandil studerat strukturella förutsättningar för korruption i FIFA. Här skriver Sven om deras resultat:
"Tyvärr kan vi konstatera att en av de saker som kommer upp ”on top of mind”, när vi talar om korruption inom fotboll, är FIFA som organisation i allmänhet och skandalerna kring omröstningar avseende ordförandeskap och värdskap för VM i synnerhet".

Ett digert arbete av undersökande journalister och en utredning av bl a FBI ledde till omfattande åtal mot ett antal funktionärer inom FIFA 2015. I utlåtandet från USA:s justitiedepartement framkommer ”korruption som är frenetisk, systematisk och djuprotad och dessutom spänner över minst två generationer av funktionärer inom FIFA”.
Proceduren ändrades
En av konsekvenserna blev att proceduren ändrades för omröstningar inför beslut om värdskap och ordförandeskap inom FIFA. Tidigare var det den lilla exklusiva exekutiva kommittén som röstade. Efter reformen får istället alla ombud vid FIFA-kongressen lägga varsin röst.
Ett grundläggande argument för detta var att det ansågs bli ekonomiskt omöjligt att muta sig till så många röster för att få igenom ett önskat majoritetsbeslut i kongressen.
I en studie som nyligen publicerades i International Journal of Sport Policy and Politics analyserade vi nätverksstrukturen i FIFA för att se om vi kunde finna strukturella förutsättningar för en korruptionsregim vid omröstningar. Nätverksperspektivet som vi antog bygger på ett antal grundantaganden, där de två huvudsakliga är att beteenden studeras utifrån strukturella förutsättningar snarare än inre drivkrafter och att analysen fokuserar på länkar mellan individer snarare än individerna själva. Det är viktigt att poängtera att vi alltså inte försökte peka ut korrupta individer, utan att helt enkelt se om strukturen i sig var mottaglig för ett korrupt beteende.
Vi sökte efter två möjliga regimer för korruption, en centralt kontrollerad regim och en horisontellt kontrollerad regim. Den första analysen bottnade i ett argument från undersökande journalisterna, då fraqmkom också att även efter omorganiseringen låg alltför mycket makt hos de ledande funktionärerna inom FIFA och därmed skulle det fortsatt vara upplagt för korruption.
Den horisontellt kontrollerade regimen var mer öppen i sin frågeställning. Om nu omröstningarna utförs med alla ombud vid FIFA-kongressen och det är ekonomiskt omöjligt att muta sig till en majoritet, finns det då asymmetrier i nätverket som skapar förutsättningar för korruption? Enkelt uttryckt kan man säga att vi sökte positioner i nätverket där någon kan agera mäklare mellan de som röstar och de som köper röster.
Band mellan 522 aktörer
Vi samlade in data under 2017 om band mellan 522 aktörer i nätverket och noterade förekomsten av koppling mellan var och en genom deltagande i olika styrelser, kommittéer och utskott. Ni kan föreställa er en jättetabell med 522 kolumner, 522 rader och i allt 272484 celler. Själva analysen gick så ut på att identifiera maktasymmetri med en kärna och en periferi, strukturella hål i nätverket, svaga och starka band mellan aktörer bara för att nämna några mått som användes.
Vår analys visade på att vi inte kan se en risk för en centralt kontrollerad regim. Vi identifierade 47 positioner som har ett signifikant inflytande och det anser vi är för många för att det ska vara möjligt gå samman i en koalition.
Däremot fann vi tecken på risker för en horisontellt kontrollerad regim, där aktörer i nätverket innehar en position där de kan agera mäklare. Inte nödvändigtvis genom att mäkla en direkt transaktion, men genom att med olika former för inflytande kunna mobilisera röster vid en omröstning. Den möjligheten för ett fåtal att utnyttja en strukturell asymmetri i det formellt tilldelade inflytandet gör att argumentet att det är finansiellt ohållbart att muta alla röstare faller.
Vi identifierade elva sådana positioner i nätverket och det visade sig att ett år senare var fem av dessa anklagade för korruption i relation till deras roll i FIFA. Det bekräftar att vår metod för att studera det sociala nätverket är tillämplig för att identifiera strukturella förutsättningar för korruption.
Finns det då något sätt att organisera sig fri från korruption? Sannolikt inte, den perfekta organisationen som är helt symmetrisk, där alla aktörer har samma band till alla andra aktörer och alla har likvärdigt inflytande inom FIFA och sina respektive federationer är en rent utopisk föreställning.
För att FIFA ska bli helt befriat från korruption krävs helt enkelt en ökad transparens och en genuin förändring av kulturen i maktskiktet inom fotbollen.
Behövs flera kvinnor
Andra forskare har föreslagit dels att fler intressenter borde vara inblandade i besluten och att fler kvinnor behövs i organisationen, baserat på att ett flertal studier.
Kvinnor är generellt sett mindre benägna till korrupt beteende än män.
Varje enskilt avslöjande är ett steg på vägen mot ett rättvist FIFA, men jag tror att vi fortfarande har en bra väg att gå.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.
Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.
Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner. Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.