Klubbarna ber sina supportrar om ursäkt
Europeisk fotboll har upplevt ett par minst sagt turbulenta dygn. Två dygn senare har de flesta av klubbarna, som tidigare annonserat att de var stolta bildare av den nya ligan, backat och bett om ursäkt till sina supportrar.

Klubbarna påmindes om den kanske mest tydliga distinktionen mellan professionell idrott och andra traditionella konsumentmarknader: Passion
Passionen som driver supportern att i det närmaste villkorslöst stötta sin klubb, att glädjas vid framgång och känna oro inför en hotande nedflyttning i seriesystemet.
Fotboll på toppnivå är en produkt i underhållningsbranschen, men den är också så mycket mer än så för så många och det glömdes bort för en stund.
De vill rädda sig själva
Om vi backar bandet lite och ser till motiven för varför man överhuvudtaget vill skapa en superliga kan vi konstatera att det är rent ekonomiska motiv som inte har med det idrottsliga att göra överhuvudtaget. Vi kan illustrera det med en liknelse: Föreställ dig att du besöker din husläkare för att du har haft en ihållande huvudvärk under en längre tid. Din omedelbara tanke är att du ska be din läkare att skriva ut starka huvudvärkstabletter, eftersom de receptfria läkemedel du provat inte har haft någon effekt. Nu kan vi tänka oss två scenarier.
Det första scenariot bygger på att din läkare gör precis som du har tänkt dig, nickar och ler och skriver ut starka smärtstillande tabletter åt dig. Resultatet blir möjligen att den tidigare outhärdliga huvudvärken försvinner, men vi vet inte vad som orsakade den. Det andra scenariot bygger på att din läkare istället för att oreflekterat tillmötesgå ditt önskemål och skriva ut medicin, rent faktiskt gör en grundlig undersökning av ditt tillstånd.
Kanske du blir remitterad till någon specialist också och det hela kan resultera att du blir diagnosticerad med exempelvis en tumör som måste behandlas.
Bilden jag målar upp är naturligtvis obehaglig. Om du befinner dig i den här situationen vill du högst sannolikt att din läkare ska behandla själva orsaken till dina besvär och inte enbart ägna sig åt symptomlindring. Det är rent bondförnuft. Det vi idag ser i och med ambitionen att skapa en superliga inom fotbollen är helt i linje med scenario två. De absoluta topplagen i den europeiska post-kommersiella fotbollen har problem och därför ser man skapandet av ligan som en lösning på problemen.
Vad jag inte kan förstå i situationen är att man inte ser till vad som faktiskt är ett problem här och vad som är symptom på problem. Flera av de stora klubbarna blöder ekonomiskt och har därför ett naturligt behov av att se över sin affärsmodell, men det man gör här är att bara se till intäktssidan i affärsmodellen, trots att problemet för de allra flesta ligger på kostnadssidan. Utvecklingen under de senaste två decennierna har lett till att ett antal stora klubbar i Europa bygger sin verksamhet på en allt annat än sund affärsmodell.
Om man tar tempen på reaktioner på sociala medier så talas det mycket om att de redan rika klubbarna vill bli ännu rikare. Problemet är att de inte är rika, de har bara en väldigt hög omsättning och de flesta har kostnader som överstiger omsättningen så att de går med förlust. Skulderna ökar och det egna kapitalet minskar.
Ett annat argument är att det är klubbarnas ägare som inte bryr sig om fotboll som vill ha högre avkastning på sitt kapital, men en av de drivande klubbarna Real Madrid som inte har någon investerande ägare utan är en medlemsägd klubb. Presidenten för Real Madrid, Florentino Perez, är dessutom en av de mest citerade förkämparna för superligan och han menar att det inte handlar om mer pengar utan om att rädda fotbollen.
Barcelonas vanvettiga affärer
Det kanske är så att fotbollen måste räddas, men ska man inte ta en titt på sin egen affärsmodell och kostnadsstruktur? Ta FC Barcelona som exempel, Forbes bedömer klubbens värde att vara 4,76 miljarder USD vilket motsvarar ganska precis 4 miljarder EUR. Egenkapitalet i klubben uppgår till 35 miljoner EUR. Detta kan jämföras med exempelvis Malmö FF som vid senaste bokslut hade 46 miljoner EUR i egenkapital.
Skillnaden är att MFF har en soliditet på 52 procent medan FCB har en soliditet på 2,4 procent. FCB värderar själva sin spelartrupp till 600 miljoner EUR i balansräkningen, Transfermarkt värderar truppen till 823 miljoner EUR. Den är helt finansierad med lånade pengar och de absurda spelarlönerna leder till att klubben går med förlust. I spanska medier har det under inledningen av året spekulerats en hel del om huruvida FCB står inför en potentiell konkurs
FCB är bara ett exempel, vi kunde nämna fler här, men min slutsats är väldigt enkel. En i grunden osund och skadlig affärsmodell kan inte räddas av att etablera en liga som förväntas ge högre intäkter från USA och Asien, det är en ren symptomlindring.
Det kommer säkert att generera en ökning av intäkter på kort sikt, men det kommer inte att lösa det fundamentala problemet att flera stora klubbar driver sin verksamhet på ett direkt osunt och skadligt sätt.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.