Vill ungdomarna komma tillbaka till idrotten?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

En undersökning från Riksidrottsförbundet (RF) visar att inomhusidrotter tappat mer än 20 procent av sina deltagartillfällen under 2020. Coronapandemin har slagit hårt mot idrotten. Endast barn har kunnat träna frekvent och vi upplever återväxten i de äldre målgrupperna som ett mycket stort problem. De ungdomar vi verkligen behöver vara oroliga för är de i yngre tonåren.

RF undersökning, som publicerades i maj 2021, grundar sig delvis på aktivitetsstödet (LOK). Där kan man bl.a.se att gymnastik, kampsport och innebandy alla tappat mer än 30 procent av sina deltagartillfällen fram till och med våren 2021 jämfört med 2019 i Jämtland-Härjedalen. Det överlägset största tappet i vårt distrikt vad gäller deltagartillfällen uppvisar Parasport och skyttesporten med - 89 procent.

Skrämmande många försvunna

I Jämtland-Härjedalen signalerar också många idrotter att man har stora problem att få ledare till sina lag när man nu skall starta upp sin verksamhet. Men det finns faktiskt också vinnare i denna pandemi. Konståkningen har ökat sina aktiviteter med 30 procent och bandyn har ökat med hela 56 procent.

Om man ser till idrotten i Sverige som helhet är siffrorna skrämmande. I åldersgruppen 7–12 år är minskningen 16 procent, 13–16 år 14 procent, 17–20 år 21 procent och i åldersgruppen 21–25 år är siffran hela 38 procent! Dessa siffror stämmer väl med den minskning vi också kan se i Jämtland Härjedalen.

59 procent av specialidrottsförbunden svarade ja på att de har tappat medlemmar i åldrarna 13–25 år. Mest tydligt är det bland pojkar. Man framhåller också att dessa ungdomar är en viktig rekryteringsbas både för vår elit- och breddverksamhet. I slutänden finns det också risk att underlaget för våra kommande landslag tunnas ut. Eftersom ungdomarna i denna åldersgrupp har tappat kontakt med idrotten får det konsekvenser inte bara ur ett idrottsligt perspektiv utan också ur ett folkhälsoperspektiv.

RF och regeringen har kommit i gång med ett återstartsstöd till specialidrottsförbunden och föreningar. Det kan i längden hjälpa förbunden och föreningarna rida ut de ekonomiska tappen de fått utstå. Stödet kan också underlätta i arbetet med att rekrytera ungdomar och ledare. Viktigt är att stödet verkligen når fram till våra föreningar och inte stannar långt uppe i idrottshierarkin.

Mycket jobb som tar tid

Pengarna kan investeras i att sänka priser på utbildningar, bedriva uppsökande verksamhet och prova-på-aktiviteter. Men det kommer ta tid innan idrotten återhämtar sig från pandemin. Stödet får inte bara bli en dagslända. Vi måste jobba långsiktigt.

Att nu få tillbaka ungdomarna är inte bara en utmaning för idrotten utan för hela samhället. Nu måste alla goda krafter sluta sig samman och hjälpas åt. Vi måste ta det här på allvar. Barn och ungdomar måste få en aktiv fritid, vilket idrotten kan bidra till. Att få tillbaka ungdomar är inte bara en utmaning för idrotten utan för hela samhället. Det kan kopplas till folkhälsoperspektivet.

Och till sist - Du som har barn och ungdomar inom idrotten, skall du inte själv bli ledare? Alla behövs om vi skall kunna få tillbaka de barn och ungdomar som idrotten förlorat under pandemin.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.