Nej till Evenemangslista, igen

Vilka konsekvenser får det? I ett läge där kravet borde vara att alla idrotter ska göra som Internationella Olympiska Kommittén (IOK). Se till att de som ska arrangera internationella mästerskap får rejäla bidrag från TV-rättigheterna!
Sverige har tidernas chans, om...
När ekonomin blir bättre och risken minskar blir det fler som vågar stå som arrangörer. Det öppnar för att Sverige, och andra mindre länder, kan bli värdar för fler mästerskap i fler idrotter.
SOK fortsätter att säga nej till förslag om evenemangslistor och andra konkurrensbegränsningar.
Det är Myndigheten för press, radio och TV som åter utreder frågan på regeringens uppdrag. De nya förslag som presenteras gör det hela ännu värre än tidigare försök. De argument vi fört fram tidigare blir bara starkare.
Allvarliga konsekvenser
Nu föreslås en ännu högre procentsats för hur stor täckning sändningarna måste ha. Det skulle dramatiskt minska konkurrensen om sändningsrättigheterna.
I samma riktning verkar en ändrad definition av "fri TV". Ändringarna skulle radikalt påverka intäkterna för rättighetshavarna.
SOK har ingen egen intäkt av de olympiska sändningsrättigheterna, men skulle ändå kunna påverkas negativt. Konsekvenserna för de olympiska spelen skulle bli allvarliga.
Intäkterna från sändningsrättigheterna är helt avgörande för det bidrag Internationella Olympiska Kommittén (IOK) kan ge till de städer som är värdar för de Olympiska Spelen. Bidraget från IOK för vinter-OS har höjts dramatiskt och är nu 7,5 miljarder kronor för vinter-OS 2022.
Vill minska risken
Det finns ett klart syfte med den här kraftiga ökningen av bidraget. IOK är beredd att ta ett större ansvar för Spelens finansiering och vill bidra till en rejäl minskning av risken med att arrangera ett OS. Därmed vill IOK öppna vägen för mindre nationer, som Sverige, att kunna söka och vara värdar för OS.
IOK har också i sin egen policy inriktningen att OS ska vara tillgängligt "för alla utan kostnad". Man definierar konkret vad detta innebär. IOK ser också på hur olika distributionsplattformar kan samverka för att öka tillgängligheten och totalt bredda utbudet av möjligheter att följa OS.
Det begränsade perspektiv på tillgänglighet via traditionella TV-kanaler som idén om en "Evenemangslista" utgår ifrån är helt enkel otidsenligt.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




























































