Nej till Evenemangslista, igen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Ska riksdagen besluta om vilka evenemang som har så stort allmänintresse att de ska vara tillgängliga för så gott som alla i "fri TV"? Vem blir det då som lägger beslag på det värde idrotten skapar?
Nej, det är mycket tveksamt om vi får se någon TV-evenemang som gör det möjligt för alla TV-tittare att kunna följa stora idrottsevenemangen. Foto. TT

 

Vilka konsekvenser får det? I ett läge där kravet borde vara att alla idrotter ska göra som Internationella Olympiska Kommittén (IOK). Se till att de som ska arrangera internationella mästerskap får rejäla bidrag från TV-rättigheterna! 

Sverige har tidernas chans, om...

När ekonomin blir bättre och risken minskar blir det fler som vågar stå som arrangörer. Det öppnar för att Sverige, och andra mindre länder, kan bli värdar för fler mästerskap i fler idrotter.

SOK fortsätter att säga nej till förslag om evenemangslistor och andra konkurrensbegränsningar.

Det är Myndigheten för press, radio och TV som åter utreder frågan på regeringens uppdrag. De nya förslag som presenteras gör det hela ännu värre än tidigare försök. De argument vi fört fram tidigare blir bara starkare. 

Allvarliga konsekvenser

Nu föreslås en ännu högre procentsats för hur stor täckning sändningarna måste ha. Det skulle dramatiskt minska konkurrensen om sändningsrättigheterna. 

I samma riktning verkar en ändrad definition av "fri TV". Ändringarna skulle radikalt påverka intäkterna för rättighetshavarna.

SOK har ingen egen intäkt av de olympiska sändningsrättigheterna, men skulle ändå kunna påverkas negativt. Konsekvenserna för de olympiska spelen skulle bli allvarliga. 

Intäkterna från sändningsrättigheterna är helt avgörande för det bidrag Internationella Olympiska Kommittén (IOK) kan ge till de städer som är värdar för de Olympiska Spelen. Bidraget från IOK för vinter-OS har höjts dramatiskt och är nu 7,5 miljarder kronor för vinter-OS 2022.

Vill minska risken

Det finns ett klart syfte med den här kraftiga ökningen av bidraget. IOK är beredd att ta ett större ansvar för Spelens finansiering och vill bidra till en rejäl minskning av risken med att arrangera ett OS. Därmed vill IOK öppna vägen för mindre nationer, som Sverige, att kunna söka och vara värdar för OS.

IOK har också i sin egen policy inriktningen att OS ska vara tillgängligt "för alla utan kostnad". Man definierar konkret vad detta innebär. IOK ser också på hur olika distributionsplattformar kan samverka för att öka tillgängligheten och totalt bredda utbudet av möjligheter att följa OS.

Det begränsade perspektiv på tillgänglighet via traditionella TV-kanaler som idén om en "Evenemangslista" utgår ifrån är helt enkel otidsenligt.

Stefan Lindeberg

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.