Därför uppstår ett annat OS

Det fanns tveksamheter inför etableringen av Europeiska Spelen.
Men andra saknar det Europa har sedan länge med ett eget EM för varje idrott. EM som i en del fall är riktigt tunga både idrottsligt och ekonomiskt. Skulle alla idrotter vilja vara med i ett ES? Eller skulle några se risken att "försvaga" sina egna mästerskap? För andra skulle det förstås vara ett nytt viktigt skyltfönster, men skulle en redan trång tävlingskalendern göra att inte de bästa aktiva skulle komma?
Oro för kostnaderna
Ett annat orosmoment var kostnaderna. Vi har idag ett "stort" OS varje jämnt år, men samma år också ett Världsungdoms-OS i IOK:s regi. Dessutom Europeiska Ungdoms-OS, både sommar- och vinter alla udda år två. Och nu också ett Europeiskt Spel, som ska vara som ett "riktigt" OS med OS-by och allt.
Samtidigt som vi inte får ett statsbidrag som ens räcker till Sveriges deltagande i OS.
Vi var ett av flera länder som ville bromsa, få tid att smida en skarpare idé, säkra att alla idrotter är med och hitta ett finansiellt grepp som kunde fungera över tid. Men de flesta ville annorlunda och Azerbaijan och Baku var beredda att ta värdskapet.
Betalar rättighetskostnad
Förutsättningarna som gäller nu är som för de flesta stora mästerskap. De betalar en rättighetskostnad till EOC (European Olympic Committees) som "äger" spelen och tar kostnaden för genomförandet, men får i gengäld rätten att sälja sändningsrättigheter och sponsorskap.
Det är stor skillnad mot hur IOK gör. Idag får den som ska arrangera vinter-OS ett bidrag från IOK på över 6 miljarder kronor. Helt enkelt för att fler länder ska ha råd att söka OS.
Europeiska Spelen måste hitta en annan form. Och nu har Nederländerna fått värdskapet för 2019, med ett koncept utan gemensam "OS-by" och med många städer som delar på arrangemanget med befintliga arenor. Det blir ett viktigt test om det går att utveckla en stark och för många länder ekonomiskt rimlig framtid för Europeiska Spelen.
Vill arrangera OS
Men Azerbaijan tog uppdraget som det såg ut. Precis som med Eurovisionsfestivalen för något år sedan är det ett led i att göra landet känt och identifieras i ett europeiskt sammanhang. Att det kan ligga en OS-ansökan om hörnet är nog ingen vild gissning.
Samtidigt är vi medvetna om att Azerbaijan är ett land som är kritiserat för korruption och brott mot mänskliga rättigheter, inte minst yttrandefriheten. Det strider mot våra värderingar, men hindrar inte att Spelen kan genomföras där. Men EOC måste säkra att Spelen kan genomföras helt i enlighet med idrottens regler och värderingar. Och de bekräftar att de fått sådana försäkringar.
Respekten för varje individs lika värde och rättigheter är fundamental i idrotten och vi tror på idrotten förmåga att bygga broar och öppna dörrar mellan olika samhällen och kulturer.
Vi är här fär att tävla
SOK har, som inför ett OS, informerat truppen om förhållandena i det land de ska tävla i. Senast medverkade såväl Sveriges ambassadör för Azerbaijan som Civil Right Defenders vid en ledarträff.
Men vi är en idrottsorganisation. Vi är i Baku med en trupp för att tävla, inte för att agera politiskt. Idrottens arena är en symbol för respekten för allas lika värde och ska precis som i OS hållas fri från manifestationer och åsiktsyttringar.
Samtidigt är yttrandefriheten okränkbar och alla har rätt att uttrycka sin uppfattning, eller avstå från att yttra sig, i till exempel intervjuer.
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Henrik (inte verifierad)
tors, 2015-06-11 10:54
1. 2019
Nu har ju dock Holland hoppat av arrangemanget 2019 för att det blev för dyrt...