Därför får hästsporten större resurser
Medan några drömmer om att vinna Jackpot på hästar drömmer andra om att vinna OS i fälttävlan. Och ingen dröm är som bekant för stor.
Det är mycket att tänka på för den som vill ta sig till toppen och vi på ATG såg möjligheten att, med hästen i centrum, kompetensutveckla talanger och pararyttare inom ridsporten med mästerskap i sikte. Därför startade vi 2014 intiativet ”ATG Hopp & Talang” tillsammans med Svenska Ridsportförbundet.

I programmet, som löper under ett år, får sex lovande hopp-, dressyr, och fälttävlansryttare hjälp med allt som en framtida mästare kan tänkas behöva veta och behärska; framför allt träning (både sin egen och hästens) och kosthållning. Men även kunskap om hur man bygger ett team, idrottspsykologi, mediaträning, hur man driver ett hästföretag och tänker kring en långsiktig sponsorstrategi.
Delar med sig av sin erfarenhet
Kända ryttarprofiler agerar mentorer till deltagarna som därmed får möjlighet att ställa alla tänkbara frågor till någon som vet vad det handlar om. Satsningen på pararyttarna sker på landslagstruppsnivå, med individanpassade program utifrån ryttarens egna förutsättningar.
Sverige har några riktiga stjärnor på området. Vem minns inte Sara Algotsson Ostholt i London 2012 (silver i fälttävlan) eller Peder Fredricson i Rio 2016 (silver i banhoppning) för att nämna några. I Paralympics tävlas inom paradressyr där Louise Etzner-Jakobsson tog brons i Rio 2016 är vår, just nu, mest framgångsrika ryttare.
Redan 1894 lades ett önskemål att ridsport skulle finnas med på det olympiska programmet, men det skulle dröja till 1924 innan ridsporten ingick i kategorin obligatoriska OS-idrotter och inte förrän 1951 tilläts kvinnor att delta. Vad som räknas som OS-grenar inom ridsporten har varierat, men idag ingår dressyr, fälttävlan och banhoppning, individuellt och i lag,.
Spel på ridsport
Under 2018 kunde ATG för första gången erbjuda spel på ridsport med Vinnarspel under Gothenburg Horse Show – och våren 2019 hade ATG Riders League premiär, en hoppserie med hinderhöjder på över 1.35m. ATG erbjuder spel i samband med serien som också den är ett samarbete med Svenska Ridsportförbundet. Serien är öppen för ryttare över 18 år med svensk licens.
ATG kommer alltid vara ”dom med hästarna”, och ära dom som äras bör. Hela vårt överskott går tillbaka till våra fyrfota vänner. Bidraget till ridsporten är blygsamt i jämförelse, men vi är ändå stolta över att kunna ge Sveriges ridsporttalanger lite extra draghjälp.
Alla talanger kommer inte till OS, men att nära en dröm är en viktig sporre för alla människor. För oss på ATG är det en fröjd att få följa våra talanger och deras förhoppningar om en plats på prispallen, oavsett om det blir på hemmaplan eller ute i världen.
Mest lästa just nu
Fotbollens play off semifinal mot Ukraina den 26 mars kommer allt närmare. Matchen ska avgöras på Estadi Ciutat de Valenica, hemvist för Levante, här har tidigare AIK:s och landslagets Johan Mjällby jagat spanska ligapoäng säsongen 2004-2005.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige.
Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar