En levande landsbygd, tack vare hästen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

För 200 år sedan bodde 90 procent av Sveriges befolkning på landet. Idag gäller det omvända, majoriteten av oss bor i tätorter, och Statistiska centralbyråns prognoser visar att befolkningen i glesbygdskommuner sakta men säkert kommer att fortsätta minska. Det är något som vår nya civilminister, Lena Micko, har ögonen på. Hon vill nämligen att ”hela Sverige ska leva” och har rykte om sig att vara en varm anhängare av lokalpolitik.

På ATG kan vi inte annat än glädjas åt en sådan supporter. För oss som älskar hästar är en levande landsbygd en förutsättning för att hästar ska kunna avlas, födas, äta och leva.

350 000 hästar i Sverige

Den svenska hästnäringen omsätter drygt 30 miljarder per år. Det motsvarar 0,5 procent av Sveriges BNP, värdet på SCA:s skogsinnehav, eller HM:s e-handel 2018 för att sätta siffran i ett perspektiv.

Man räknar med att det finns drygt 350 000 hästar i Sverige. Flest hästar finns det i Skåne, tätt följt av Västra Götaland.

Men hästar är så mycket mer än pengar och antal. Hästar är betesdjur och symbolen för vårt öppna landskap. Hästar engagerar, erbjuder rekreation och en meningsfull fritid för barn och vuxna. För att inte tala om spänning för den som spelar på hästar. Hästar och människor mår helt enkelt bra tillsammans.

Och näringen ger ringar på vattnet, statistik från 2018 ger vid handen att 38 000 helårssysselsättningar skapas inom hästnäringen.

Sverige åtnjuter också respekt runt om i världen för vår förmåga att få fram fina tävlingsindivider, att vi leder i världsranking i hästsportgrenar och att vi är kända för att hålla hästsporten ren från doping. Vi har mycket att vara stolta över.

Delar ut 2 miljarder

På ATG är vi stolta över att vara en stor sponsor till ridsporten och att kunna dela ut upp till 2 miljarder till våra ägare, Svensk Travsport och Svensk Galopp, varje år. Det gör oss till en viktig motor för hästnäringen. I runda tal är nämligen var fjärde svensk häst en trav- eller galopphäst och spel på hästar står för nästan en femtedel av den svenska spelmarknaden. (Nettoomsättningen på drygt 4 miljarder kronor är inkluderade i hästnäringens omsättning ovan). Medan ridsporten får statliga bidrag är trav- och galoppsporten självfinansierad via ATG:s överskott. Av pengarna går en del till utbildning och forskning och kommer därför alla hästar i Sverige till del.

Vi har många skäl att sälla oss till civilministern och hennes paroll för en levande landsbygd. Hästarna är ett skäl, våra kunder ett annat. Jag är beredd att gå så långt som att säga att utan hästen stannar Sverige.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Efter tre raka, mot Slovakien, Österrike och Finland stiger VM-tempen  i och omkring Avicci Arena. Det är bäddat för kvartsfinal som sämst grupptvåa, och en lottning som banar väg för semifinalspel. Hockeyfesten når sitt max om drygt en vecka.

VM-general Tony Wiréhn kan andas ut, och publikmålet omkring 300 000 åskådare kan redan nu räknas hem. Det 88:e mästerskapet, den första turneringen spelades i Antwerpen 1920, har så här långt infriat VM-arrangörens förväntningar. Värme i luften har också skapat tryck i FanZon, 10 000 kvadratmeter på Söderstadions gamla gräsytor, nu täckt av grus.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.