En levande landsbygd, tack vare hästen
För 200 år sedan bodde 90 procent av Sveriges befolkning på landet. Idag gäller det omvända, majoriteten av oss bor i tätorter, och Statistiska centralbyråns prognoser visar att befolkningen i glesbygdskommuner sakta men säkert kommer att fortsätta minska. Det är något som vår nya civilminister, Lena Micko, har ögonen på. Hon vill nämligen att ”hela Sverige ska leva” och har rykte om sig att vara en varm anhängare av lokalpolitik.

På ATG kan vi inte annat än glädjas åt en sådan supporter. För oss som älskar hästar är en levande landsbygd en förutsättning för att hästar ska kunna avlas, födas, äta och leva.
350 000 hästar i Sverige
Den svenska hästnäringen omsätter drygt 30 miljarder per år. Det motsvarar 0,5 procent av Sveriges BNP, värdet på SCA:s skogsinnehav, eller HM:s e-handel 2018 för att sätta siffran i ett perspektiv.
Man räknar med att det finns drygt 350 000 hästar i Sverige. Flest hästar finns det i Skåne, tätt följt av Västra Götaland.
Men hästar är så mycket mer än pengar och antal. Hästar är betesdjur och symbolen för vårt öppna landskap. Hästar engagerar, erbjuder rekreation och en meningsfull fritid för barn och vuxna. För att inte tala om spänning för den som spelar på hästar. Hästar och människor mår helt enkelt bra tillsammans.
Och näringen ger ringar på vattnet, statistik från 2018 ger vid handen att 38 000 helårssysselsättningar skapas inom hästnäringen.
Sverige åtnjuter också respekt runt om i världen för vår förmåga att få fram fina tävlingsindivider, att vi leder i världsranking i hästsportgrenar och att vi är kända för att hålla hästsporten ren från doping. Vi har mycket att vara stolta över.
Delar ut 2 miljarder
På ATG är vi stolta över att vara en stor sponsor till ridsporten och att kunna dela ut upp till 2 miljarder till våra ägare, Svensk Travsport och Svensk Galopp, varje år. Det gör oss till en viktig motor för hästnäringen. I runda tal är nämligen var fjärde svensk häst en trav- eller galopphäst och spel på hästar står för nästan en femtedel av den svenska spelmarknaden. (Nettoomsättningen på drygt 4 miljarder kronor är inkluderade i hästnäringens omsättning ovan). Medan ridsporten får statliga bidrag är trav- och galoppsporten självfinansierad via ATG:s överskott. Av pengarna går en del till utbildning och forskning och kommer därför alla hästar i Sverige till del.
Vi har många skäl att sälla oss till civilministern och hennes paroll för en levande landsbygd. Hästarna är ett skäl, våra kunder ett annat. Jag är beredd att gå så långt som att säga att utan hästen stannar Sverige.
Mest lästa just nu
Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.
Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar