Till slut tvingades han ge upp

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Klubbägare har en viss förmåga att bli impopulära hos supportrarna. Donald Sterling gjorde sig helt omöjlig och tvingas sälja Los Angeles Clippers. Efter skandalen med rasistiska uttalanden fanns det ingen utväg.
Skandalen utbröt när Sterlings assistent V Stiviano gav media en bandinspelning där Sterling uttryckt sig grovt. Därefter har demonstrationerna rasat och NBA förbjöd honom från att göra kommentar och nu kommer kulmen – Sterling säljer sin klubb. Foto: TT

 

Under hans 33 år långa ägarskap har Clippers uppvisat ett imponerande facit av dåliga resultat. Säsongen 1986-87 presterade man den då näst sämsta serien i NBA:s historia med 70 förluster på 82 matcher.

Förklaringen 

Clippers har förlorat närmare två tredjedelar av alla matcher som har spelats sedan Sterling tog över och laget har nått slutspel vid enbart sju tillfällen. Fyra gånger åkte man ut redan i den första playoff matchen. 

Om fansen har slitit sitt hår så har det gått betydligt bättre för Donald Sterling som köpte laget 1981 för $12.5 miljoner. Rensat för inflation har Sterling upplevt en årlig värdetillväxt på 14 procent nu när Steve Ballmer köper Clippers för $2 miljarder. Det är svårslaget och ni undrar säkert hur så pass dåliga prestationer har kunnat skapa en så fantastisk belöning.

Svaret är ganska enkelt - amerikansk sportsocialism.

Med socialistiska fundament

De amerikanska ligasystemen är uppbyggda på socialistiska fundament. Lagen delar en betydande del av intäkterna mellan varandra. Dåliga prestationer straffas inte utan belönas. De sämst presterande lagen får första tjing på den årliga draften. Dessa drafträttigheter är värda pengar och går att sälja till andra lag. Draften medför samtidigt att man tar bort spelarnas förhandlingsstyrka. 

Spelarna kan inte auktionera ut sin talang till flera budande lag utan får acceptera en centralt förhandlad lön från det lag som utnyttjar sin drafträttighet. Tillsammans med lönetaket erbjuder det klubbägarna fina möjligheter att exploatera spelarna.

Dessa fördelar medför att väldigt få ägare vill sälja sina klubbar. Vill man köpa in sig i något av de amerikanska proffslagen så ges det väldigt få möjligheter. Litet utbud gör att priset stiger ännu mer vid de tillfällen transaktioner sker.

Tvångssålde klubben

Många finansanalytiker på var snabbt ute på twitter och raljerade över värderingen: 100 gånger Ebitda. Men skillnaden mellan att investera i en amerikansk sportverksamhet och valfritt företag i en marknadsekonomi är galaktiskt. För det första kan man inte förlora. För det andra så går det att leva på att andra klubbägare utvecklar sporten så att ligakollektivets attraktionskraft växer.

Den amerikanska ligamodellen är helt motsatt den europeiska som är extremt kapitalistisk. Vinnarna belönas stort och förlorarna straffas hårt. Och över tid koncentreras rikedomarna i form av pengar och sportsliga framgångar till ett fåtal klubbar. 

Klubbägarna i Europa har långt ifrån en enkel tillvaro. Vi minns alla Liverpools dåliga ägare Tom Hicks och George Gillet som inte lyckades driva klubben särskilt väl. Det tyckte inte bankerna heller och Royal Bank of Scotland tvångssålde klubben vars aktier var ställda som säkerhet för lån. Fansen blev på så sätt av med dåligt ägarskap.

Det är långt ifrån det enda fallet i engelsk fotboll. Sedan 1980 har det vid 70 tillfällen hänt att klubbar i någon av de fyra första divisionerna i England gått in i vad som enligt brittisk lag kallas Administration

Aktuellt med nya finansiella regler

Det som sker är att en konkursförvaltare tar över klubben och försöker komma överens med långgivarna om nedskrivning av skulder. Ägarna förlorar pengar och klubbarna brukar därefter oftast få nya ägare. 

Enligt en akademisk studie föregås administration av en serie dåliga prestationer på planen med stadigt försämrade sportsliga resultat. Efter att klubbarna genomgått administration-processen tar det generellt inte mer än tio år innan respektive klubb är tillbaka på minst samma position i tabellen där man var innan det började gå dåligt. Fansen befrias på så sätt från dåliga ägare.

Men kanske är det slut på det. Under de senaste åren har det arbetats med att implementera nya finansiella regelverk inom fotbollen. Lyckas arkitekterna av dessa med sina mål så kan det i värsta fall innebära att dåliga ägare inte kommer att förlora pengar på dåliga prestationer. Ännu värre är att fansen i så fall får dras med dessa ägare under en längre tid. 

Clippers supportrar hade tur. En ljudinspelning med rasistiska påhopp som följdes av ett starkt och rakryggat agerande av ligans ledning tvingade Donald Sterling att sälja laget. 

Hos CNN framträdde Magic Johnson och fördömde Los Angeles Clippers ägare Donald Sterling och menade att han "lever i stenåldern" och har en synnerligen märklig attityd till minoriteter. Johnson var chockad över att Sterlings beteede. Foto: CNN/AP Photo/TT

Kristof Vogel

Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider. 

SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.

 Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Idrottens Afffärer har ökat utudet. Nu kan du hitta ännu fler artiklar via länkar på vår Facebok-sida. Här fyller vi ideligen  på med nytt material så håll koll på denna adress - och du kommer att bli nöjd när du hittar läsning om allehanda händelser inom olika idrotter. Klicka på bilden!

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår