Färjestad - en verklig mönsterklubb
IA Money talks
Ja, det är ”money talks” som gäller i ishockeyns SHL.
Färjestad har högst intäkter och är rikast av samtliga lag. 52 inspelade poäng ger laget pole position i halvtid i den fortsatta jakten på Le Mat-pokalen, ishockeyns mästartrofé.

Idrottens Affärer har tidigare berättat om värmlänningarnas ekonomiska slott, där arenan Löfbergs Arena är juvelen och garanten för en solid ekonomi – och byggandet av en spelartrupp med guldglans.
Dotterbolaget Great Event Karlstad har del i alla biljettevenemang i Karlstad, även de utför den egna arenan, och är grundbult i föreningens egna kapital, inför den här säsongen drygt 116 miljoner kronor.
Bitter eftersmak
Förra vårens semifinalförlust mot Djurgården, avgörande förlust på hemmais, lämnade en bitter eftersmak och inte minst revanschlust, i alla led, inför den säsong som nu kommit halvvägs, 26 omgångar.
För tränaren Johan Pennerborn är säsongen examen efter två år på kuskbocken. FBK har nio SM-guld, det senaste erövrat 2011 och i föreningens målbild slås fast att det tionde guldet ska firas senast 2020.
Det är det offensiva spelet som ska lyfta Johan Pennerborns lag till SM-guld.
95 fullträffar så här långt är SHL-topp, Luleå och Skellefteå skuggar på 71 gjorda mål.
Färjestad-duon Marcus Nilsson och Michael Lindqvist toppar skytteligan, 27 (6+21) poäng respektive 25 (13+12) poäng. En målhunger som håller i sig. De senaste två säsongerna har Färjestad levererat flest mål av samtliga lag.
För att skruva på det defensiva spelet, och uppträdandet i egen zon, anslöt inför den här Peter Popovic, tidigare assisterande i Tre Kronor, och med stor erfarenhet. ”Poppe” kommer att få en huvudroll i kampen vid medaljbordet.
Två lag som jagar
Närmast bakom Färjestad jagar Luleå och Frölunda, 51 respektive 50 poäng, också det två lag som numér har ordning i kassaboken och med 26 respektive 34 miljoner kronor i eget kapital. Bland topp 6 återfinns fjärde placerade Örebro och sjätte placerade Rögle. De har varit höstens lag, och har med mindre ekonomiska medel utmanat klassens jättar.
På nyåret börjar jakten från de bakomvarande lagen, främst Skellefteå, Malmö och Djurgården. I tabellens bakre region pekar allt på kvalspel för Leksand och Oskarshamn, möjligen kan Linköping och Brynäs dras in i den striden. Växjö är säsongens stora besvikelse, och glorian på tränaren Sam Hallam har hamnat rejält på sned.
Hockeyns problem med hjärnskakningar, och vittnesmål från spelare som tvingats till att sluta i förtid, har under hösten uppmärksammats stort. Olika åtgärder har föreslagits. Vad som är anmärkningsvärt är att huvudskador främst är en svensk angelägenhet, i andra europeiska ligor är liknande skador betydligt färre.
Sällsynt dålig PR
Kanske borde alla spelare i SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL skickas på kurs med titeln ”Respektfullt bemötande i kampsituationer”. Här har hockey-Sverige ett gigantiskt problem framför sig. Säg den förälder som vill skicka sitt barn till en hockeyskola, med vetskap om att skadestatistiken som vuxen är oroväckande hög.
Varje hjärnskakning i rinken är sällsynt dålig PR för ishockeyn, och gör rekryteringsarbetet betydligt svårare för förbundsansvariga.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




























































Skriv kommentar