Ingen måtta på hockeyns galenskaper
Tiden börjar rinna ut för Hockeyförbundet och dess ordförande Anders Larsson. Det senaste året har klavertrampen avlöst varandra – det senaste nu i veckan när tidigare SHL-laget Karlskrona förpassades till Hockeyettan – av skäl som förbundet, i samklang med SHL-organisation först drivit igenom, och sedan tagit avstånd ifrån

Jag förstår upprördheten i Blekinge, sedan Karlskrona inte vunnit stöd för sin överklagan i förbundets Appellationsnämnd som helt valde att följa Licensnämndens beslut, Karlskrona är på obestånd heter det, och därmed inte kvalificerat för spel i Hockeyallsvenskan.
Visa lite bollsinne!
Men visa lite bollsinne för guds skull! Det är gammal surdeg, i form av arenakravet om 5 000 åskådare för SHL, som skvalpar i botten i Karlskronas bokföring. Något som Anders Larsson och hans nämnder visar noll förståelse inför, det är häpnadsväckande
I skuggan av covid 19 kämpar hela samhället, inte minst idrottsrörelsen, för att hålla näsan över vattenytan. Förbundet har slopat licenskravet, tack för det, men paragrafryttarna fick ändå sista ordet.
Hockeyåret 19-20 går till historien som stormarnas år.
Det började med Damkronornas bojkott förra hösten, fortsatte med uppgifter som lönediskriminering, sexuella trakasserier som får rättsligt efterspel i oktober, generalsekreteraren Tommy Boustedts avgång samt sparken av uppskattade presschefen Anders Feltenmark. Ett avsked som fick ledande hockeyprofiler, med fem tidigare förbundskaptener i spetsen, att öppet revoltera.
”Lyssna på rörelsen” var förre statsministern Tage Erlanders råd till sin efterträdare Olof Palme i slutet av 1960-talet. Det är över 50 år sedan, men dessa visdomsord gäller ännu. I stället ekar tondövheten över förbundsledning och diverse nämnder.
Förbundets uppgift måste vara att understödja all hockeyverksamhet, från norr till söder. Nu kastas ett helt distrikt ut i kylan, inte kan väl Blekinge-distriktets ordförande lägga sin röst på Anders Larsson vid nästa förbundsmöte?
Ännu ett exempel på förbundets dåliga bollsinne är fördelningen av RF:s krisstöd. De hockeyallsvenska lagen erhöll totalt 17.3 miljoner, att fördelas som ersättning för förlorade publikintäkter.
Karlskrona, tillsammans med Mora, Tingsryd och Almtuna som slutade på platserna 9-12 erhöll noll kronor, de hade spelat klart för säsongen.
Särklassiga jumbon AIK räknade in över 1,5 miljoner utan att behöva kvalspela. Kristianstad, nästjumbo, hade också framgång i RF-tombolan, 830 370 kronor in på kontot. Utan kvalspel. Hockeyallsvenskans vd. Stepahn Guiance kan dela dumstrut med Anders Larsson.
Lika med att döda hockeyn i länet
Karlskronas hockeybas, Tobias Larsson, har medgett likviditetsproblem, som många andra lag i idrotts-Sverige. Delvis beroende på coronan men också orsakad av låg fallhöjd på grund av arenabygget som föreningen tvingades in i.
-Nu har förbundet tagit död på ishockeyn i Blekinge, sade Larsson till Aftonbladet.
Karlskrona fick aldrig rejält fotfäste i SHL, tre säsonger, 2014-2015, 2015-2016 och 2016-2017, kanske är föreningen främst förknippad med i år 60-årige Håkan Loobs första stora steg ut i hockeyvärlden, 1977-1979.
Karlskrona var också hemmais för kanadensaren Des Moroney (1935-2018) under fyra säsonger i slutet av 1970-talet. En kulturbärare som nostalgiker gärna minns.
Nu är ovissheten stor i NKT Arena i Karlskrona, ett monument över svenska hockeyledares dumheter.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Skriv kommentar