Ingen måtta på hockeyns galenskaper

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Tiden börjar rinna ut för Hockeyförbundet och dess ordförande Anders Larsson. Det senaste året har klavertrampen avlöst varandra – det senaste nu i veckan när tidigare SHL-laget Karlskrona förpassades till Hockeyettan – av skäl som förbundet, i samklang med SHL-organisation först drivit igenom, och sedan tagit avstånd ifrån

Hockeyförbundet famlar i mörkret och begår ideliga misstag, menar Kjell Nilsson.

Jag förstår upprördheten i Blekinge, sedan Karlskrona inte vunnit stöd för sin överklagan i förbundets Appellationsnämnd som helt valde att följa Licensnämndens beslut, Karlskrona är på obestånd heter det, och därmed inte kvalificerat för spel i Hockeyallsvenskan.

Visa lite bollsinne!

Men visa lite bollsinne för guds skull!  Det är gammal surdeg, i form av arenakravet om 5 000 åskådare för SHL, som skvalpar i botten i Karlskronas bokföring. Något som Anders Larsson och hans nämnder visar noll förståelse inför, det är häpnadsväckande

I skuggan av covid 19 kämpar hela samhället, inte minst idrottsrörelsen, för att hålla näsan över vattenytan. Förbundet har slopat licenskravet, tack för det, men paragrafryttarna fick ändå sista ordet.

Hockeyåret 19-20 går till historien som stormarnas år.  

Det började med Damkronornas bojkott förra hösten, fortsatte med uppgifter som lönediskriminering, sexuella trakasserier som får rättsligt efterspel i oktober, generalsekreteraren Tommy Boustedts avgång samt sparken av uppskattade presschefen Anders Feltenmark. Ett avsked som fick ledande hockeyprofiler, med fem tidigare förbundskaptener i spetsen, att öppet revoltera.

”Lyssna på rörelsen” var förre statsministern Tage Erlanders råd till sin efterträdare Olof Palme i slutet av 1960-talet.  Det är över 50 år sedan, men dessa visdomsord gäller ännu. I stället ekar tondövheten över förbundsledning och diverse nämnder.

Förbundets uppgift måste vara att understödja all hockeyverksamhet, från norr till söder. Nu kastas ett helt distrikt ut i kylan, inte kan väl Blekinge-distriktets ordförande lägga sin röst på Anders Larsson vid nästa förbundsmöte?

Ännu ett exempel på förbundets dåliga bollsinne är fördelningen av RF:s krisstöd. De hockeyallsvenska lagen erhöll totalt 17.3 miljoner, att fördelas som ersättning för förlorade publikintäkter.

 Karlskrona, tillsammans med Mora, Tingsryd och Almtuna som slutade på platserna 9-12 erhöll noll kronor, de hade spelat klart för säsongen.

Särklassiga jumbon AIK räknade in över 1,5 miljoner utan att behöva kvalspela. Kristianstad, nästjumbo, hade också framgång i RF-tombolan, 830 370 kronor in på kontot. Utan kvalspel.  Hockeyallsvenskans vd. Stepahn Guiance kan dela dumstrut med Anders Larsson.

Lika med att döda hockeyn i länet

Karlskronas hockeybas, Tobias Larsson, har medgett likviditetsproblem, som många andra lag i idrotts-Sverige. Delvis beroende på coronan men också orsakad av låg fallhöjd på grund av arenabygget som föreningen tvingades in i. 

-Nu har förbundet tagit död på ishockeyn i Blekinge, sade Larsson till Aftonbladet.

 Karlskrona fick aldrig rejält fotfäste i SHL, tre säsonger, 2014-2015, 2015-2016 och 2016-2017, kanske är föreningen främst förknippad med i år 60-årige Håkan Loobs första stora steg ut i hockeyvärlden, 1977-1979. 

 Karlskrona var också hemmais för kanadensaren Des Moroney  (1935-2018) under fyra säsonger i slutet av 1970-talet. En kulturbärare som nostalgiker gärna minns. 

Nu är ovissheten stor i NKT Arena i Karlskrona, ett monument över svenska hockeyledares dumheter.

Kjell Nilsson

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.