AIK bluffade för att få bidrag
Det borde vara svårt att undvika snedsteg i debatten om publikrestriktioner. Robert Falck, ordförande i AIK:s huvudstyrelse, halkar dock rejält och skjuter sig själv i foten när han i en debattartikel i Dagens Nyheter anser att skattepengar ska användas som medel för spelarinvesteringar.

Av bara farten kräver han också idrottsminister Amanda Linds (mp) och RF-ordföranden Björn Erikssons avgång.
Robert Falck företräder alltså en förening som i veckan uppmärksammats för att ha anlitat ett brevlådeföretag i Skottland vid försäljningen av Nabil Bahoui till Saudarabien 2015. Fyra år senare dök en faktura på 800 000 kronor upp i en knarkrazzia. En faktura som har kunnat knytas till Bahoui övergången, uppgifter som DN var först att skriva om
Tvivelaktiga uppgörelser
Björn Wesström, vd. och en av Falcks närmaste medarbetare, hävdar att det utpekade företaget är en partner till agenten, Hasan Cetinkaya, men kan inte/vill inte skapa klarhet kring fakturan på 800 000 kronor.
På fredagen avslöjade Sportbladet att Robert Falcks lag i Damettan i fotboll ansökt om 1,5 miljoner kronor, och erhållit 507 560 , ur regeringens krisstöd. Ersättning för beräknat publikbortfall mot BP i jubileumsmatch den 30 maj i år. AIK:s damer firade 50 år och hoppades på 25 000 åskådare på Friends läktare.
Om matchen blivit av hade det inneburit alla tiders publikrekord, klubblag, damer. Publiksnittet för AIK under 2019 var 347 åskådare. Ekonomichef Håkan Strandlund, ännu en nära medarbetare till Falck, säger att den angivna publiksiffran var fullt rimlig med tanke 50 års firandet.
Nu granskas AIK
Det var Svenska Fotbollförbundet, SvFF, som fördelade regeringens coronapengar, varav fotbollen erhöll 73 miljoner för lag i allsvenskan och Superettan och 3 miljoner till damernas två högsta serier. AIK:s bondfångeri ska nu granskas av RF och i förlängningen kan AIK bli återbetalning skyldigt .
På DN debatt skriver Robert Falck att såväl Lind som Eriksson visar djup okunskap om hur idrottens elitföreningar bedriver sin verksamhet. Visst kan restriktioner och oklara besked ifrågasättas men här krossas stenar i glashuset med en naken avsändare.
Insnärjd i en rad påståenden och beskedet att en ansvarsfull elitklubb måste investera smart i spelarkontrakt för överlevnad, Vad som retar är att Amanda Lind i klartext meddelat att krisstödet inte får användas för investeringar i spelartruppen. Med innebörd, noll skattepengar i löner till elitspelare, fotboll och ishockey.
Det är ett sunt besked, ja, det är kostsamt att bedriva allsvensk fotboll, men skattepengar kan aldrig bli en inkomstkälla. Trixande med publiksiffror för att komma i åtnjutande av corona-pengar är direkt motbjudande. Att SvFF blundade för AIK damfotbolls uppenbara lögner är en skandal bara det.
Vem hade gjort det bättre?
Först ur att kräva Amanda Linds avgång var artisten Jonas Gardell. RF-basen Björn Eriksson har hört ropen skalla tidigare, men jag frågar mig:
Var i idrottsrörelsen, finns den person som bättre kunnat hävda idrottens krav i detta omtumlande läge? Säkert kunde frågor handlagts bättre, inreseförbudet för aktiva från icke EU-länder är ett sådant ärende. Nu har Björn Eriksson skickat ännu ett brev till inrikesminister Mikael Damberg. Med begäran om lättnader, pandemin plågar oss på alla nivåer.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar