Som väntat – pengarna räcker inte
Idrottsminister Amandas Lind (mp) besked att regeringens krisstöd på en miljard kronor inte ska fungera som en bonus för att värva spelare sänder chockvågor till landets elitklubbar i fotboll och ishockey.
RF-ordföranden Björn Eriksson har ett tydligt direktiv när han i närtid ska redovisa idrottens önskemål. Ministern uppmanar Eriksson och RF att tänka i helt nya banor än när vårens krisstöd på en halv miljard fördelades – och där fotbollen och ishockeyn, i egenskap av mest högljudda ledare, tilldelades merparten av beloppet.

Inom både fotbollen och ishockeyn visades prov på dålig taktkänsla. Följden blev en kapprustning utan dess like och i media, inklusive Idrottens Affärer, ifrågasattes storklubbarnas agerande och Amanda Lindh uppmanades till och med att kräva återbetalning.
Det hade de råd till
Hockeyns SHL-klubbar erhöll mellan 3 och 5 miljoner kronor, baserat på förlorade publikintäkter. I hockeyallsvenskan (HA) var beloppen lägre men det har inte hindrat HA-klubbarna att ta in inte mindre än 25 unga NHL-spelare på korttidskontrakt, i allmänhet till och med 15 november.
Den 8 oktober väntas regeringen ta beslut som innebär att 500 sittande åskådare, med minst en meters mellanrum, kan träda i kraft den 15 oktober. Under förutsättning om smittspridningen av covid 19 tillåter detta.
Gensvaret har varit ljumt, ett steg i rätt riktning, men inte mer, var storklubbarnas reaktion. Mindre föreningar är mer positiva – här har publikintäkterna inte lika stor del i årsomsättningen.
Fotbollens elitklubbar kommer att redovisa svidande förluster vid bokslut och precis som IA:s Norrlands-öga Thord Eric Nilsson konstaterar i sin analys av Östersund måste Svenska Fotbollförbundets SvFF, licensnämnd tilllämpa en ”lex corona” där klubbarnas likviditet ska nagelfaras.
Förbundet blir tvingat att se mellan fingrarna, om förbundsbasen Karl Erik Nilsson vill ha kvar nuvarande serieupplägg. Johan Esk har i DN framfört förslag och att stängda läktare borde öppna för en stängd serie. Bibehållen uppflyttning från Superettan och att antal lag i Allsvenskan kan regleras inom en tre års period.
Stängda serier på förslag
Frågan är absolut relevant, men borde ha ställts tidigare, Redan när pandemins omfattning och följder blev allmänt kända.
I ishockeyn har stängd liga-problematiken redan väckts, sportchefer och ekonomiskt ansvariga i HA har ärendet på agendan, redan till jul kan kontot för löner och löpande utgifter vara tomt.
SHL-lagen kan än så länge luta sig mot den saftiga säsongchecken från SHL-organisationen, mellan 35-40 miljoner kronor. Merparten av SHL-lagen har också ett hyggligt eget kapital, med Malmö Redhawks som undantag.
SHL-lagen gick in i den här säsongen med noll koll på verkligheten.
En rimlig slutsats då HV 71 exempelvis avlönar snart 23-årige Lias Andersson med enligt uppgift 270 000 kronor i månaden. Lias må vara talangfull men hans CV är svagt och han avtjänar just nu en fem matcher lång avstängning för vårdslös huvudtackling.
I Gävle öppnades restaurangen till lördagens möte med Skellefteå, priset var 1495 kronor för biljett och buffé samt kaffe. Övrig dryck fick betalas separat.
Krävde för mycket betalt
- Endast fyra bord bokades, vi hade hoppats på mer men priset var kanske för högt, summerade klubbdirektör Michael Campese.
Paniken håller på att slå klorna i SHL-lagen.
En av säsongens verkliga favoriter, Färjestad, har hamnat på dekis av sportsliga skäl. Endast två inspelade poäng av 15 möjliga ger sista plats i en haltande tabell. Det egna kapitalet är klassens högsta, eller 117 miljoner, men det är ringa tröst just nu .
Färjestad är enda lag som aldrig tvingats till allsvenskt spel en hel säsong. Det var nära säsongen 1993-94 då laget inledde med sju raka förluster, försvann till allsvenskan efter jul men klarade galant fortsatt spel i högsta serien via 3-0 mot Boden i den tidens allsvenska final.
Nu tror jag inte historien upprepar sig. Värmlänningarna kommer att resa sig, allt annat vore en megaskräll – väl i klass med IK Oskarshamns entré i högsta serien eller varför inte vilda Väsbys framfart och elitseriebiljett våren 1987.
Luleå och Örebro i serietopp, båda med maximala 12 poäng. Det är tipsenligt vad gäller Luleå, och inte helt överraskande vad gäller Örebro.
48 omgångar återstår.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar