Äntligen nedsläpp i juniorernas VM
Provtagning för covid-19, 350 kronor per prov och spelare, transportkostnader vill labb vid varje provtillfälle, boendekostnader i Sundsvall före turneringsstart samt delkostnad i charterflyg, Helsingfors-Edmonton. Allt detta medför ökade utgifter för Svenska Ishockeyförbundet på cirka 1.5 miljoner kronor.
-Ja, det är vår bedömning, det slutliga beloppet har jag först vid summering i slutet av januari, bekräftar Olof Östblom, tävlingschef på förbundet.

JVM, som för ”juniorkronornas” del, födda 2001 och senare, invigs på annandagen med match mot Tjeckien, har ifrågasatts. Smittspridningen av corona har slagit mot samtliga lag, inte minst Sverige där till och med förbundskapten Tomas Montén tvingades stanna hemma.
Väl på plats i Edmonton lever samtliga lag i en ”bubbla”, och får endast röra sig mellan hotell och arena, Rogers Place. Sveriges karantän vistelse förlängdes med två dagar och två planerade träningsmatcher ströks ur programmet.
Bortse från realiteter
Idrottens Affärer har liknat turneringen med en fars, där avtal med sponsorer och rättighetsinnehavare ( TV-bolagen ) har tvingast lokala arrangörer (Hockey Canada) samt IIHF, det internationella förbundet, att bortse från de realiteter som förlamar en hel värld.
Nent-gruppen , TV 6 och Viasat, samt SVT storsatsar på turneringen. För SVT är det 15:e mästerskapet i följd som Marie Lehman finns på plats som reporter. Från SVT:s sida hävdas att intresset för morgondagens stjärnor är mycket stort, och genererar höga tittarsiffror. Tillåt mig tvivla, tidsskillnaden till Edmonton är åtta timmar, vilket innebär att merparten av Sveriges matcher har nedsläpp 03.30.
”Småkronorna” har en imponerande segersvit vad gäller gruppspelsmatcher. eller 52 raka vinster sedan 2006 Sverige-VM (Leksand och Mora), förlust mot USA.
I guldracet har det gått tyngre, endast två JVM-guld, 1981 och 2012. Under 2010-talet har ”juniorkronorna” radat upp en räcka av final och bronsmatcher, senast brons på nyåret 2020.
Bra stomme i svenska laget
Den här upplagan har en stomme av spelare från truppen som i december 2019 vann mästerskapet för U 18 i Örnsköldsvik. Som målvaktsduon Hugo Alnefelt och Jepser Wallstedt, Luleå, backarna Philip Broberg, Skellefteå och Tobias Björnfot, Djurgården samt forwardsduon Alexander Holtz, Djurgården och Lucas Raymond, Frölunda. Dessa två gick tidigt i första rundan i årets NHL-draft, De har framtiden utstakad i NHL-rinkarna och måste nu prestera på sin bästa nivå för en framgångsrik medaljjakt.
Lagkapten är Örebro-födde Philip Broberg som via AIK nu finns i Skellefteå på lån från NHL-laget Edmonton. Han gör sitt tredje JVM, och kan räkna med massor av istid av vikarierande förbundskaptenen, Joel Rönnmark, i Tomas Monténs frånvaro.
Rönnmark är till vardags tränare för Växjö Lakers J18 lag och har sedan 2018 varit assisterande till Montén. Nu kastas han direkt in i hetluften – uppgiften är inte avundsvärd.
I Sveriges grupp spelar Tjeckien, Österrike, USA och Ryssland. De fyra främsta vidare till play off.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Skriv kommentar