Äntligen nedsläpp i juniorernas VM

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Provtagning för covid-19, 350 kronor per prov och spelare, transportkostnader vill labb vid varje provtillfälle, boendekostnader i Sundsvall före  turneringsstart samt delkostnad i charterflyg, Helsingfors-Edmonton. Allt detta medför ökade utgifter för Svenska Ishockeyförbundet på cirka 1.5 miljoner kronor.

-Ja, det är vår bedömning, det slutliga beloppet har jag först vid summering i slutet av januari, bekräftar Olof Östblom, tävlingschef på förbundet.

Äntligen är det dags för nedsläpp i junior-VM i Edmonton.

JVM, som för ”juniorkronornas” del, födda 2001 och senare, invigs på annandagen med match mot Tjeckien, har ifrågasatts. Smittspridningen av corona har slagit mot samtliga lag, inte minst Sverige där till och med förbundskapten Tomas Montén tvingades stanna hemma.

Väl på plats i Edmonton lever samtliga lag i en ”bubbla”, och får endast röra sig mellan hotell och arena, Rogers Place. Sveriges karantän vistelse förlängdes med två dagar och två planerade träningsmatcher ströks ur programmet.

Bortse från realiteter

Idrottens Affärer har liknat turneringen med en fars, där avtal med sponsorer och rättighetsinnehavare ( TV-bolagen ) har tvingast lokala arrangörer (Hockey Canada) samt IIHF, det internationella förbundet, att bortse från de realiteter som förlamar en hel värld.

Nent-gruppen , TV 6 och Viasat, samt SVT storsatsar på turneringen. För SVT är det 15:e mästerskapet i följd som Marie Lehman finns på plats som reporter. Från SVT:s sida hävdas att intresset för morgondagens stjärnor är mycket stort, och genererar  höga tittarsiffror. Tillåt mig tvivla, tidsskillnaden till Edmonton är åtta timmar, vilket innebär att merparten av Sveriges matcher har nedsläpp 03.30. 

”Småkronorna” har en imponerande segersvit vad gäller gruppspelsmatcher. eller 52 raka vinster sedan 2006 Sverige-VM (Leksand och Mora), förlust mot USA.

 I guldracet har det gått tyngre, endast två JVM-guld, 1981 och 2012. Under 2010-talet har ”juniorkronorna” radat upp en räcka av final och bronsmatcher, senast brons på nyåret 2020.

Bra stomme i svenska laget

Den här upplagan har en stomme av spelare från truppen som i december 2019 vann mästerskapet för U 18 i Örnsköldsvik. Som målvaktsduon Hugo Alnefelt och Jepser Wallstedt, Luleå, backarna Philip Broberg, Skellefteå och Tobias Björnfot, Djurgården samt forwardsduon Alexander Holtz, Djurgården och Lucas Raymond, Frölunda. Dessa två gick tidigt i första rundan i årets NHL-draft, De har framtiden utstakad i NHL-rinkarna och måste nu prestera på sin bästa nivå för en framgångsrik medaljjakt.

Lagkapten är Örebro-födde Philip Broberg som via AIK  nu finns i Skellefteå på lån från NHL-laget Edmonton. Han gör sitt tredje JVM, och kan räkna med massor av istid av vikarierande förbundskaptenen, Joel Rönnmark, i Tomas Monténs frånvaro.

Rönnmark är till vardags tränare för Växjö Lakers J18 lag och har sedan 2018 varit assisterande till Montén. Nu kastas han direkt in i hetluften – uppgiften är inte avundsvärd.

I Sveriges grupp spelar Tjeckien, Österrike, USA och Ryssland. De fyra främsta vidare till play off.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Tiderna förändras. I fortsättningen står barnpassning på programmet när fotbollslandslagen har match. Detta som en konsekvens av diskussioner mellan SvFF och spelarrepresentanter. 

På webben skriver Svenska fotbollförbundet (SvFF) att i samband med att spelaravtalet för A-landslagen i fotboll förlängts över 2025 har stödet vid föräldraskap förbättrats.

 

Kristinebergs idrottsplats, även kallad Krillan, i  Stockholm, invigdes i början av 1930-talet. Här har många friidrottstävlingar och fotbollsmatcher arrangerats sedan dess. 

I dag har gammalt blivit som nytt, sprillans nytt!  

Allt är förändrat och förbättrat. Här är åtgärdslistan som åtskilliga kommuner skulle vilja kopiera med önskan att kunna göra det samma. och, detfinns pengar att hämta

Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend? 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på  direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nyaGrand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.