Modos dyra sökande efter framgång

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Med 16 omgångar kvar av Hockeyallsvenskan, HA, sparkar Modo för andra gången den här säsongen sin tränare. Först att gå var Finlands NHL-meriterade Ville Nieminen redan efter några få omgångar i höstas. På torsdagen var det dags för Pär Styf/Urban Omark att lämna in, två trotjänare i föreningen som nu bryskt avskedades.

Fansen längtarefter ett framgångsrikt SHL-lag i Fjällräven Center, men det ser ut att dröja...

 

Ny på taburetten blir Magnus Sundqvist, senast i Brynäs men arbetslös sedan han skiljts från sina uppgifter i gästrike-klubben i januari  2020. Han har främst varit verksam i HA för Tingsryd.

Modo innehar för närvarande tolfte plats i HA och är utanför fortsatt kvalspel till SHL.  Laget hotas av Väsby och Kristianstad för undvika kval för att stanna i HA.

Kantat av misslyckanden

En osannolik utveckling för en tidigare stormakt i svensk ishockey.  Sportchefen Fredrik Galders lagbygge är kantat av misslyckanden. Under hela säsongen har spelare kommit, och försvunnit. Som högavlönade Edvin Hedberg, han tackade för sig och flyttade till Östersund för att satsa på en mäklarkarriär.

En uppmärksammad supporterinsamling, ja självaste Peter ”Foppa” Forsberg sades vara bidragsgivare tog tillbaka poängstarke Patrik Karlqvist från Finland, men raset har fortsatt. I onsdags kväll föll laget hemma mot Mora, 1-3.

Det blev droppen.

En av Moras målskyttar var Lukas Wernblom, son till Modo-ikonen Magnus Wernblom, men ivägjagad av Modo för två säsonger sedan.  I Västervik huserar 21-årige Oscar Pettersson, född i Örnsköldsvik men spolad av Modo hösten 2019.

På onsdagskvällen såg jag Oscar göra ett rasande snyggt mål i Västerviks segermatch mot Västerås 3-2. Vad jag vill säga är att Modo uppenbarligen inte längre kan förädla det arv som ”Foppa”, Markus Näslund med flera lade grund för under föreningens storhetsår.

Två SM-guld

På mitt skrivbord ligger MoDo:s 100-årsbok, den 21 mars ä det på dagens 100 år sedan  Alfredshems IK, nuvarande MoDo Hockey bildades på August Johanssons cafe i Sund. Det är en mycket välmatad bok, som rymmer allt värt att veta om föreningen.

Totalt 57 säsonger i högsta serien och två SM-guld, 1979 och 2007. Här finns ledarporträtten, med legendaren Carlabel”Kabben” Berglund i spetsen, samt givetvis ett spelargalleri som en gång fick NHL-lagens talangscouter att vallfärda till norra Sverige. Ja, historierna är många om hur de  letade på kartan för att hitta Örnsköldsvik.

Nu är laget inne på femte raka allsvenska säsongen. Våren 2020 var laget uppe i den allsvenska finalen mot Björklöven, 1-1 i matcher, då covid-19 satte ett brutalt stopp för fortsättningen.

Lagets då tongivande spelare lämnade snabbt för andra klubbar med större plånböcker. När tränaren Björn Hellqvist, trots nyskrivet kontrakt, valde en fortsättning i Leksands SHL-lag, gick luften ur alla planer på ett återtåg.

Fredrik Glader, hämtad från Luleås hockeydamer i SDHL, gavs ingen avundsvärd uppgift, det måste erkännas.  Ordföranden Ulf Strinnheim och vd Johan Widebros försäkringar om en god ekonomi har inte öppnat vägar för varken Ville Nieminen eller Pär Styf/Urban Omark .

Modo har förlorat sin attraktionskraft, och när inte ens spelare som Lukas Wernblom och Oscar Pettersson får chansen i sin barndoms hemmahall är något snett.

Johan Widebro hoppas på en snabb effekt. Tillåt mig tvivla.


 

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja