Ett värde som har devalverats

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

varumärket Tre Kronor är sargat. På torsdagsmorgonen kliver Tre Kronor in i de 24:e vinterspelen. Lettland utgör första hinder på vägen mot medaljmatcher. Förbundskapten Johan Garpenlöv, 53 år är i centrum.  

Han lämnade VM i Rigamed fiaskostämpel efter den sämsta VM-insatsen på 84 år och efter förluster mot både Danmark och Vitryssland

Kropsspråket behöver förbättras i Tre Kronor

I Peking hade ”Garpen” hoppats att svenska NHL-spelare skulle leda laget, en våt dröm som sprack på grund av pågående pandemi. I stället har förbundskaptenen tvingats välja spelare från SHL och andra europeiska ligor.

Frågan är förstås om ”Garpen” har hittat rätt?

Pålitlig målvakt

Målvaktssidan ser stark ut, med SKA Petersburgs Lars Johansson som ett givet första val.  Sedan hopas orosmolnen.

Har han såväl spelskickliga som defensivt starka backar?

Är forwardar tillräckligt målhungriga och attackvilliga?

Kommer lagets power play, spel i numerära överlägen, att räcka på internationell nivå? En nödvändighet för avancemang till medaljbord.

Räkna med att backduon Björn Tömmernes, Geneve Servette  samt Jonathan Pudas, Skellefteå kommer att ha centrala roller i lagets power play. Båda är skickliga med pucken, passningssäkra och utgör hot från offensiv blå linje. I mina ögon är Frölundas Christian Folin samt Oscar Fantenberg, SKA Petersburg, defensiva ankare och med tydliga roller i box play spel i numerära underlägen.

I egen zon kommer Peking-upplagan av Tre Kronor att fungera, ”Garpen” vill inte ta några risker i egen zon. Det är en klok signal.

Frågetecknen finnas i anfallszon. Poängspelare som Oscar Lindberg och Malte Strömwall, både från KHL och i topp poängligan, Jesper Olofsson, från Schweiz samt SHL:s målkung Patrik Karlgren har samtliga lämnats hemma.

Det påminner om dispyten på 1970-talet mellan dåvarande rikstränaren Arne Strömberg som hamnade i ordkrig med skytteligaledaren Hans ”Virus” Lindberg i Brynäs. Irriterad på medias begäran om en landslagschans för ”Virus” utbrast Strömberg ”Gud bevare mig för skyttekungar”  varpå ”Virus replikerade ” gud bevare mig för UK-gubbar”.

Något säger mig att det var roligare förr.

Ansvaret gemensamt

”Garpens” motivering har i stället varit att hans OS-lag ska liknas vid ett kollektiv, och där ansvaret på isen ska fördelas gemensamt. Svaret har vi efter OS-avslutningen den 21 februari.

Under säsongens två turneringar i Euro Hockey Tour har ”Garpen” använt 34 ute spelare. Av dessa har 15 kvitterat ut OS-biljett, fem har varit med både i Helsingfors (Karjala) och Moskva (Channel One Cup). Dessa är Fredrik Olofsson, Oskarshamn, Pontus Holmberg. Växjö, Jonathan Pudas, Skellefteå samt Linus Johansson och Jacob de la Rose, båda Färjestad.

Uppladdningen National Indoor Stadium har visat att ”Garpens” första kedja kommer att bestå av Carl Klingberg, EW Zug, Anton Lander, EW Zug samt Mathias Bromé, Davos.  De har spelat ihop tidigare och tillhör kategori favoritspelare. I en andra offensiv enhet bör Rögles Dennis Everberg ingå, kanske med Pontus Holmberg och Gustav Rydahl, Färjestad.

Det viktiga är att forwardar hittar, och accepterar sina roller, jag har exempelvis svårt att se Schweiz-proffset Marcus Krüger och Joakim Nordström, CSKA Moskva ska bära laget offensivt.

I Sydkorea OS 2018 föll ett hemvävt Tre Kronor i kvartsfinal mot Tyskland, efter förlängning. ”Garpen” var med även  då, andre man bakom Rickard Grönborg Coachningen blev omdiskuterad, i truppen fanns löftet Rasmus Dahlin som mestadels fick nöta reservfilten.

I Peking spelar Tre Kronor mot oddsen. Det ryska laget, baserat på KHL-spelare,  bär favoritskapet, i första hand utmanat av Finland. Visst, NHL-spelarna saknas, men det betyder knappast minskat intresse.

Hockeyturneringar, där Tre Kronor deltar sitter djupt i den svenska folksjälen. Det visar historien och har gjort så – sedan  1949 med VM på Stockholms stadion.

Genombrottsår för ishockeyn i Sverige och med profiler som Åke ”Plutten” Andersson,  Hogge” Nurmela och med Arne ”Brand-Johan” som målvakt. Det var publikupplopp före mötet med Kanada, grindarna på stadion sprängdes av över 20 000 åskådare. Dåvarande Tjeckoslovakien vann guldet med Sverige på femte plats.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja