Karl Erik slirar och skapar frågetecken
Företräder nyvalde RF-ordföranden, Karl-Erik Nilsson, den svenska idrottsrörelsen med 73 medlemsförbund, eller fotbollens UEFA, europaorganisationen?
Han är vice ordförande i UEFA, ett uppdrag som har följt med hans tidigare roll i Svenska Fotbollförbundet, en post han lämnade vid SvFF:s årsmöte i juni i år.
Frågan måste ställas efter brittiska SKY:s uppgifter att Karl-Erik vid en UEFA-sittning röstat för att släppa in Ryssland i nästa års flick-EM Sverige i maj.

Ett ställningstagande som är emot Riksidrottsförbundet väl kända beslut sedan tidigare. Ett beslut som Svenska Fotbollförbundet, SvFF, står bakom till 100 procent. Något som har poängterats av ordföranden Fredrik Reinfeldt.
Reinfeldts raka besked
-Det är uteslutet att svenska landslag möter landslag från Ryssland eller Belarus vare sig i Sverige eller utomlands, sade Reinfeldt så sent som i onsdags.
En direkt och tydlig markering mot UEFA
I en intervju med radiosportens Bengt Schött försökte Karl-Erik på lördagen förklara sina dubbla stolar.
Det gick så där, hans svar på mycket relevanta frågor, men var slingrande, och stod långt ifrån ett klargörande från vad som hade ägt rum vid UEFA-mötet och om någon omröstning överhuvudtaget skedde.
Det ryska invasionskriget är förskräcklig, men ska barn och ungdom behöva lida för detta.
Ska utredas ytterligare
Det var några tankar som Karl-Erik Nilsson vädrade i Sveriges Radio.
-Jag är kluven, sammanfattade RF-ordföranden.
Han betonade att han enbart röstade för ett förslag som innebar fortsatt stopp för alla ryska seniorlag vid UEFA-arrangemang. Han hävdade också att frågan om U 17 VM bordlades. Frågan ska utredas ytterligare för beslut senare.
Angående Sky Sports uppgifter fann Karl Erik Nilsson ingen anledning att vidare kommunicera internt styrelsearbete.
För RF och svensk idrottsrörelse är Karl Erik Nilssons ovilja att tala klarspråk besvärande och i media har DN:s krönikör Johan Esk ställt frågan:
Förklara dig, eller avgå.
Misslyckad tvåfotbollsdribbling
Den här tvåfotsdribblingen håller inte skriver Esk och i Aftonbladet frågar Patrik Benning vem Karl-Erik Nilsson företräder. Är det RF, eller UEFA eller är det bara Karl-Erik Nilsson själv?
På RF:s hemsida fanns under lördagen inga klargöranden angående ordförandens krumbukter i fotbolls-världen. Kanske läge för generalsekreterare Stefan Bergh att lyfta frågan om förtroende och var idrottsrörelsen står i Ukraina-frågan. Om nu Karl Erik missat något.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar