Snårigt som aldrig förr i O-ringen
I orienteringens massmönstring, och sporten stora affischnummer O-ringens, springer segraren i herrar elit och damer elit in 80 000 kronor, efter fem dagars hårt arbete i ogästvänlig terräng i Höga Kusten -området med Örnsköldsvik som centralort.

O-ringens har arrangerats i obruten följd sedan 1965, men den ekonomiska utvecklingen har inte gått i takt med tiden. Till årets upplaga, med första etappen på söndagen skakas tävlingen av ett infekterat sponsorbråk som fått till följd att flera topplöpare bojkottar tävlingen, bland dem landslagsparet Helena och Gustav Bergman.
Sedan tidigare har världsettan Tove Alexandersson tackat nej med hänvisning till kommande VM i Lettland som inleds den 4 augusti.
Protesterade förgäves
Sponsorbråket har sin grund i att O-ringen AB, som ägs av Svenska Orienteringsförbundet, tecknat avtal med BAE Systems och dess svenska dotterbolag, Hägglunds i Örnsköldsvik. BAE Systems är en av världens ledande tillverkare av krigsmaterial, något som tidigt uppmärksammade av delar av ol-Sverige med krav att avtalet skulle hävas.
Flera protestartiklar i tidningen Skogssport har passerat, utan åtgärder från förbundets sida.
Henrik Boström, vd för O-ringen AB, har tvingats i försvarsställning.
- Hägglunds tillverkar främst banddrivna fordon, något som är värdefullt för tävlingens genomförande i Höga Kustens utmanade terräng, meddelar Henrik Boström.
-Jag kommer inte att springa O-ringen på grund av BAE:s sponsorskap. Jag tycker avtalet har passerat alla gränser, sade Helena Bergman, tidigare Jansson och Sveriges främsta VM-löpare som tiderna inför tävlingen.
Pengarullning i Arvika
Drygt 14 000 löpare är förhandsanmälda och totalt väntas över 20 000 deltagare, med direktanmälda klasser. Tävlingen bygger på lokala ol-klubbars engagemang och varje funktionärs arbetstimme ersätts med 100 kr i timmen. Under många år var arrangörskapet ett ekonomiskt vågspel, senare års tävlingar har lämnat ett mindre överskott.
Orienterarna är i varje fall spendersamma, det turistekonomiska nettot för Arvika, som var centralort för 2017 års tävling, uppskattas till 93 miljoner kronor.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den extrema värmen får oss att pusta och längta efter lite kyla kyla. Då anordnas en skidtävlling i Idre, vilket har blivit en tradition under den s k industrsemestern.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår
























































Skriv kommentar