Snårigt som aldrig förr i O-ringen
I orienteringens massmönstring, och sporten stora affischnummer O-ringens, springer segraren i herrar elit och damer elit in 80 000 kronor, efter fem dagars hårt arbete i ogästvänlig terräng i Höga Kusten -området med Örnsköldsvik som centralort.

O-ringens har arrangerats i obruten följd sedan 1965, men den ekonomiska utvecklingen har inte gått i takt med tiden. Till årets upplaga, med första etappen på söndagen skakas tävlingen av ett infekterat sponsorbråk som fått till följd att flera topplöpare bojkottar tävlingen, bland dem landslagsparet Helena och Gustav Bergman.
Sedan tidigare har världsettan Tove Alexandersson tackat nej med hänvisning till kommande VM i Lettland som inleds den 4 augusti.
Protesterade förgäves
Sponsorbråket har sin grund i att O-ringen AB, som ägs av Svenska Orienteringsförbundet, tecknat avtal med BAE Systems och dess svenska dotterbolag, Hägglunds i Örnsköldsvik. BAE Systems är en av världens ledande tillverkare av krigsmaterial, något som tidigt uppmärksammade av delar av ol-Sverige med krav att avtalet skulle hävas.
Flera protestartiklar i tidningen Skogssport har passerat, utan åtgärder från förbundets sida.
Henrik Boström, vd för O-ringen AB, har tvingats i försvarsställning.
- Hägglunds tillverkar främst banddrivna fordon, något som är värdefullt för tävlingens genomförande i Höga Kustens utmanade terräng, meddelar Henrik Boström.
-Jag kommer inte att springa O-ringen på grund av BAE:s sponsorskap. Jag tycker avtalet har passerat alla gränser, sade Helena Bergman, tidigare Jansson och Sveriges främsta VM-löpare som tiderna inför tävlingen.
Pengarullning i Arvika
Drygt 14 000 löpare är förhandsanmälda och totalt väntas över 20 000 deltagare, med direktanmälda klasser. Tävlingen bygger på lokala ol-klubbars engagemang och varje funktionärs arbetstimme ersätts med 100 kr i timmen. Under många år var arrangörskapet ett ekonomiskt vågspel, senare års tävlingar har lämnat ett mindre överskott.
Orienterarna är i varje fall spendersamma, det turistekonomiska nettot för Arvika, som var centralort för 2017 års tävling, uppskattas till 93 miljoner kronor.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.
Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.
Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar