Uppgörelse värd 500 miljoner schweizerfranc
Miljarderna rullar inom ishockeyn, närmare bestämt 4,92 miljarder kronor eller 500 miljoner schweizerfranc från 2023 och tio år framåt. Vid det internationella förbundets, IIHF, kongress i Rom förlängdes tidigare avtal med förbundets mångåriga samarbetspartner, schweiziska Infront, med röstsiffrorna 113-0

En intäktsökning med drygt 60 procent, och den svenske förbundsbasen, Anders Larssons förhoppning är att de ekonomiska förutsättningarna kring VM ändras, både för arrangerande nation (er) och deltagande länder.
Idrottens Affärer har tidigare avslöjat att 2018 års svenska hockeyguld i Köpenhamn, det 11:e i ordningen, blev till sand eller en förlustaffär för det svenska förbundet i storleksordningen fyra miljoner kronor. Bakgrunden var den fördelningsmodell som IIHF tillämpar..
Kräver ökning av prispengarna
-Ett orimligt avtal, med en orimlig fördelningsmodell, sade Anders Larsson när guldyran lag sig,
I tidningen Hockey redovisas det nya avtalet i detalj.
-För mig är det självklart att en omfördelning är nödvändig. Det finns olika väger att gå, det är upp till IIHF:s styrelse att peka ut en ny riktning. Det är orimligt att kortsiktigt gå back på ett VM-guld, fastslår Anders Larsson.
-Det är ju nationerna som spelar i A-VM som är den stora basen för alla kommersiella rättigheter. Ja, 90 procent av pengarna i avtalet med Infront baseras på kommersiella rättigheter kring A-VM, betonar Anders Larsson.
För närvarande utgår en guldbonus på fem miljoner kronor, Anders Larsson vill i framtiden se en kraftig ökning av prispengarna och att deltagande nationer i A-VM får avsevärt större ersättning än i dag. Som jämförelse kan nämnas att Svenska Fotbollförbundet kunde räkna in 100 miljoner direkt på kontot efter säkrad plats i 2020 års EM-slutspel.
Varje VM-arrangör, av mindre kommersiellt intressanta mästerskap, erhåller en så kallad ”host fee”, det gäller vid arrangemang som dam-VM, JVM eller annan typ av mästerskap. Värdnation för A-VM får däremot betala mellan 15-20 miljoner för att få arrangera. Värdnationens ekonomiska utfall bestäms av biljettintäkter.
Iran och Colombia nya länder
IIHF:s styrelse har att balansera de ”stora” nationernas krav och rollen att utveckla världsishockeyn i stort,. Vid kongressen i Rom valdes flera nya nationer in i IIHF, bland dem Iran och Colombia. Antal medlemsförbund är idag 81 indelade i två kategorier.
Det är anmärkningsvärt att Sverige, som ledande nation, saknar representation i council, IIHF:s ledande organ med 14 ledamöter.
IIHF:s samarbetspartner Infront, det första avtalet tecknades redan 1981, är Schweiz-baserat men ägs av en kinesisk affärsgrupp. Infronts relation med IIHF:s ordförande, schweizaren Rene Fasél, 69 år, har under åren starkt ifrågasatts och misstankar om korruption har förekommit.
SVT fick ingen inbjudan!
Infront bidrog i hög grad till att rita om ishockeyns svenska TV-karta när Nent Group med bland annat Viasat, Viaplay och TV 3 och TV 6 återtog hockey-VM från SVT.
Infront valde i en sluten process att sälja direkt till Nent. Svt:s sportchef Åsa Edlund Jönsson bjöds aldrig in till förhandlingsbordet. Avtalet träder i kraft från och med 2024 och gäller fem år framåt.
Fasél har aviserat sin avgång vid nästa års höstkongress, han valdes till ordförande 1994 och efterträdde då Tysklands Gunther Zabetski.
Två heta kandidater att greppa ordförandeklubban är Finlands Kalervo Kummola, 75 år, och väl insatt i hockeyns maktkorridorer samt ryske målvaktslegendaren Vladislav Tretjak, 67 år och sedan 2006 ordförande i ryska förbundet. Båda är medlemmar i council, IIHF:s styrande organ.
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Hockey-Sverige skakades om rejält på onsdagskvällen.
Efter 25 års ökenvandring i Hockeyallsvenskan, ja till och med tre säsonger i Hockeyettan norra, är 1987:s års mästarlag, Björklöven, tillbaka i SHL. En bedrift som väcker starka känslor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























































Skriv kommentar