Hur kunde tränaren få hålla på?
Över en natt förändrades bilden av Mike Babcock, 58 år, legendarisk tränare i NHL och med ett CV som rymmer såväl Stanley Cup-titlar som VM och OS-guld, samt seger i World Cup.
Hans storhetstid är nära förknippad med ”svensklaget” Detroit Red Wings där backikonen Nicklas Lidström, 49 år, lyfte Stanley Cup-pokalen som lagkapten 2008 – och med Mike Babcock på coachbänken.

Nicklas Lidström vann Stanley Cup ytterligare tre gånger. En av hans lagkamrater var Johan Franzén, 39 år, från Landsbro i Småland och tvingad att ge upp karriären på grund av återkommande hjärnskakningar. Som en följd djupa depressioner och panikångestattacker.
Johan berättade öppet
Johan Franzén har i intervjuer och på Youtube vittnat om ett sjukligt skräckvälde från Mika Babcock sida.
-Han är en fruktansvärd människa, jag var livrädd över att vara i ishallen. Den värsta person som jag har träffat, en mobbare som gav sig på vem som helst, det kunde vara en städare i hallen, sade Johan Franzén i en uppmärksammad intervju med Expressen.
I maj 2015 fortsatte Mike Babcock sin karriär i anrika Toronto Maple Leafs, Börje Salmings hemvist i 17 säsonger. I slutet av november hade Babcock gjort sin sista arbetsdag, utkastad och sågad längs med fotknölarna.
-Du är en medioker tränare och en fruktansvärd människa med ett uppblåst ego, skrev NHL-veteranen Mike Commondore på Twitter.
Nicklas valde att tiga
Min poäng är denna:
Var fanns lagkaptenen Nicklas Lidström, totalt 20 säsonger i Detroit under ”Franzengate”? Han fick kaptensbindeln 2006 efter Steve Yzerman, och var förste europé att höja Stanley Cup-bucklan
Han valde att blunda och att tiga, av lojalitet mot laget, sin tränare och mot hela NHL-organisationen. Han stod inte upp för Franzén. Babcocks kölhalning tilläts fortsätta, år efter år.
Det är först i höst som NHL-fasaden spruckit – Babcock är bara en av flera som tvingats i väg, ifrågasatta för dåligt ledarskap. I strid med idrottens värdegrund, det vill säga trakasserier, kränkande behandling och rasism.
I svallvågor från metoo-rörelsen avslöjades att världens mäktigaste hockeyorganisation levde kvar i det förgångna. Att unkna fördomar, ännu 2020 hängde kvar i gardinerna på NHL-bossen Gary Bettmans kansli.
Kan ett liknande spelaruppror äga rum i SHL och Hockeyallsvenskan, eller är luften friskare hos förbundets generalsekreterare Tommy Boustedt. Ja, jag tror det.
2000-talets svenska tränarkår är extremt välutbildad och med sin tid. Ett tränarskap, byggt på Babcocks härskarteknik, är dömt att misslyckas. Jag har svårt att se Frölundas Roger Rönnberg att mobba en vaktmästare i Scandinavium.
Nej, SHL-kåren av tränare är välkammad. Det hindrar inte att tränare kan få sparken, SHL är landets mest resultatfixerade liga. När poängen uteblir börjar det alltid att klia i fingrarna hos klubbarnas ekonomiskt ansvariga. När omsättningen tangerar 200 miljoner strecket krävs handling, det kräves lagets supportrar. Det enkla receptet är att byta tränare – och framförallt billigare.
Historien väcker avsky
Geniförklarad ena dagen – oduglig nästa. Det är varje tränares öde.
”Franzén-gate” var något unik i hockeyvärlden – all heder till Johan som gav oss en inblick i en värld som vi inte trodde fanns. Missnöjda spelare kommer alltid att finnas – det här var något annat;
En beskrivning av en situation som väcker avsky, och där den svenske lagkaptenen valde att tiga.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Skriv kommentar