Liten effekt av tränarbyten
Kvalspöket rycker allt närmare för Leksand och Oskarshamn med tio respektive åtta poäng upp till Linköping på säker mark i ishockeyns SHL.
Tränareffekten uteblev helt. Varken Ulf Samuelsson som ersatte Roger Melin i Leksand, eller ”Perra” Johnsson som som tog över efter Håkan Åhlund i Oskarshamn, gav resultat i form av poänggivande spel.

Snarare tvärtom, från Leksand rapporteras om ett energifattigt lag som vek ned sig mot Malmö Redhawks och i Örebro föll Oskarshamn ihop under en olycklig andra period med två baklängesmål på 34 sekunder. IKO tappade spelare över hela banan och Kanada-backen, 29-årige Matt Bodie hade direkt del i två hemmamål.
Tränareffekten är omdiskuterad, det finns till och med vetenskapliga avhandlingar som tonar med betydelsen av att ge omklädningsrummet en ny röst. Den här säsongen kan i varje fall Brynäs hävda att det finns en effekt!
Han har antecknat allt
I början av januari 2020 sade Brynäs adjö till Magnus Sundqvist, och med nya duon Ove Molin/Mikael Holmqvist vändes en nedåtgående trend och ”hemvändaren” Anton Rödin, 29 år, började ösa in poäng, totalt 34 poäng (11+23) på 37 matcher. Gästrikarna är i dag på fast mark och kan med 13 omgångar kvar att spela ännu nå play in och chansen att gå hela vägen till ishockeyns Le Mat pokal.
Radiosportens Martin Hedberg har under de senaste fem åren noterat tränarförändringar i SHL, och resultatet är nedslående för Samuelsson/”Perra” Johnsson.
I 70 procent av fallen med nya namn på coachbänken har resultaten uteblivit helt, eller till och med blivit sämre, I 30 procent har positiva tabellförändringar ägt rum.
-Brynäs har visserligen lämnat kvalspöket bakom sig, men i tabellen som jag använder som riktmärke, har ingen förändring ägt rum. Först om laget når play in kan vi tala om en positiv effekt, kommenterar Martin Hedberg.
Hans siffror understryker att Samuelsson/”Perra” Johnsson har oddsen mot sig och bör inrikta resterande tid av säsongen för socuting av kommande kvallag, i nuläget Björklöven och Modo med Timrå som främsta utmanare till toppduon.
Minst 50 miljoner kronor ligger i potten i kommande kvaläventyr.
Sedan ny spelmodell
Innevarande säsong är den sista enligt nuvarande spelmodell där två SHL-lag, lag 13 och 14, får chansen att kvala sig kvar mot hockeyallsvenska lag.
Från och med säsongen 2020-2021 ändras förutsättningarna för SHL-lagen. Lag 14 flyttas ned direkt till Hockeyallsvenskan, lag 13 får kvala mot lag 1 i Hockeyallsvenskan.
Den nya modellen är förhandlad mellan SHL och Hockeyallsvenskan och kan beskrivas som en kompromiss mellan två parter vill ha så stor kaka som möjligt av ishockeys guldkantade TV-avtal med C More/TV 4.
Leksand, med den starka traditionen och den stora kvalvanan under 2000-talet, är sannolikt bäst rustat för kommande ödesmatcher. Ekonomiskt tycks masarna alltid få boksluten att gå ihop – med mer eller mindre fiffiga lösningar, ofta med Leksands kommun i bakgrunden.
Kring Oskarshamn känns större osäkerhet. Ledningens märkliga agerande i Åhlund-affären inger inte förtroende. Även om spelartruppen känns stabil finns klara signaler om att den individuella skickligheten inte räcker i avgörande moment.
Det så kallade ”fönstret”, sista datum för övergångar, stänger på lördag, den 15 februari. Det är hektiska dagar för sportchefer och agenter. Går det ännu att ”fynda” på marknaden? Jag är tveksam.
Största plånboken
Färjestad, som har SHL:s största plånbok, behöver bygga om rejält i säsongens elfte timme. Laget söker ersättare för Michael Lindqvist, långtidsskadad samt Johan Ryno, tvingad i väg till Schweiz och finske Ville Leskinen som inte hållit måttet. På en tunn marknad måste värmlänningarna agera, annars stryks FBK som guldkandidat.
Örebros stjärnback, finske Kristian Näkyvö, 29 år, tvingas avbryta säsongen sedan han på tisdagen påbörjade behandling för testikelcancer. Ett chockbesked för alla, men som också innebär att Örebro finns på marknaden för att söka hitta en ersättare för Näkyvö till kommande SM-strid.
Mest lästa just nu
AIK fotboll redovisar ett resultat på - 16 miljoner i bokslutet för 2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr, en ökning med 15 procent
Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.
OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar