"Spelarna borde hjälpa fansen!"
Ett slag i luften, eller ett effektivt vapen mot SHL:s lönekarusell?
Som en följd av coronakrisen har ishockeyns SHL-organisation tagit beslut om ett omedelbart stopp av värvningar. Bakgrunden är förstås oro hur nuvarande situation kommer att påverka ekonomin och hur lagens samarbetspartners kommer att agera.

Beslutet gäller tills vidare, och presenterades samma dag som Skellefteå på sin hemsida offentliggjorde att hockeyallsvenskans poängkung, Modo:s Jonathan Jonsson, 79 poäng, skrivit på för tre år.
Enligt Johan Hemlin, SHL:s sportchef, får övergångar äga rum – om de är ”klara” men inte ”officiella”. Ett besked som ger utrymme för tolkningar, även om Hemlin försäkrar att samtliga klubbar är överens om den här skrivningen. För rookiekontrakt, 18-21 år, gäller inte stoppet alls.
Corona belyser hockeylyxen
Den chockartade avslutningen på säsongen kastar en mörk skugga över budgetarbetet, bokslutet för innevarande säsong, och fastställande av budget för säsongen 2020-2021.
RF-ordföranden Björn Eriksson har hos kulturminister Amanda Lind äskat en halv miljard kronor i ersättning till idrotten för corona-virusets härjningar. Jag hoppas att SHL-lagen har den goda smaken att i n t e ställa sig i kön hos Björn Eriksson.
SHL-lagen har överlag en god ekonomi, och ett inställt slutspel förändrar inte den bilden. Som en följd av en tunnare plånbok, och värvningsstopp, borde ekonomiansvariga ta chansen att se över lönebilden. Dagens spelarbudget uppgår till 60 procent av föreningens kostnader, eller cirka 45-50 miljoner kronor.
Här behövs en tillnyktring, och det var välgörande att läsa att Luleås sportchef, Stefan ” Skuggan” Nilsson var beredd på en reviderad lönebild inför säsongen 2020-2021.
Kontrasten till exklusiva löner
Liknande signaler har hörts från andra håll. Det är direkt stötande att månadslöner i storleksordningen 350 000-250 000 diskuteras på allvar i styrelserummen.
Coronakrisen ger SHL-lagen en möjlighet och putsa på sitt skamfilade rykte. Kommer de att gripa den möjligheten, jag är inte helt övertygad.
C More profilen Niklas Wikegård skriver på Instagram , och som tagits upp av GP, att kontraktsbundna spelare borde kunna utföra arbete ute i samhället.
-Jag tycker lagen ska ta kontakt med sina fans som har säsongbiljetter och fråga vad kan vi göra för er. Handla, gå på apoteket, och så vidare. Hockeys elitlag är en stor samhällskraft, nu sitter massor av kontraktsbundna spelare och rullar tummarna, skriver Niklas Wikegård.
Hans inlägg belyser allvaret i coronautbrottet, och är ett inspel till elitklubbarna att agera och ta samhällsansvar. GP kan också berätta att två tränare i handboll, Mikael Franzén och Dennis Sandberg i Alingsås HK, hjälper äldre i området.
-Det var självklart för oss ställa upp, säger de.
Att idrottsvärlden är i gungning understryks av att Linus Omark, firade stjärna i ryske KHL-laget Salavat Ulajevs helt sonika chartrade ett eget plan och flög hem till huset i Gammelstad i Luleå. Rädd för att bli fast i Ryssland.
Endast försäkringsdelar hindrar nu IIHF, det internationella förbundet, att officiellt meddela att kommande VM i maj, ställs in. Det första mästerskapet avgjordes 1920, en turnering med tyngd som nu stoppas av ett virus som får hela världen att darra.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.
Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.
Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar