Elitklubbarnas 107,8 miljoner ska användas
Jul och nyårs rea. Fyndpriser på bättre begagnat. Såväl yngre som äldre modeller. Passa på, extra rabatt vid snabb affär. Bytesrätt.
I pandemins spår passar ishockeyns elitklubbar på att rusta, ännu finns chans att rädda en havererad säsong, halvtid står för dörren och bytes- och köpkarusellen är vildare än någonsin.

Objekten är många och beredda att gå ned i pris,, ett klubbyte kan få fart på karriären på nytt. ”Marknaden” är fylld av spelare som letar kontrakt, i över sex månader har lönechecken uteblivit.
Med RF:s krisstöd i bakfickan, totalt 107,8 miljoner, fördelat på 14 SHL lag, finns utrymme för shopping. Hos många lag har också sponsorer och partners öppnat för fortsatt stöd, trots stor ovisshet hur säsongen 2021-22 ska tacklas.
Köp för "sjusiffrigt belopp"
I Oskarshamn, i fritt fall i SHL-tabellen, efter nu nio raka förlustmatcher har sportchefen Thomas Fröberg fått klartecken av klubbdirektör Martin Åkerberg att ta in nya spelare i truppen för ett ”sjusiffrigt belopp”.
I Barometern berättar Åkerberg att trogna partners är villiga att säkra upp spelarbudgeten med 6-7 miljoner kronor, för att rädda fortsatt spel i den högsta serien.
I flera lag har köprushen redan börjat. Idrottens Affärer har närmaste granskat några av den senaste veckans mest uppmärksammade transfers.
Rögle, etta med 47 poäng, är övertaligt på backsidan och har skickat i väg anadensaren Craig Shira, 32 år, på lån till konkurrenten HV 71. Han är utkonkurrerad av bland annat Mortiz Seider, 19 år, tysk talang och inlånad från NHL-laget Detroits organisation. I Rögle finns ingen julhets, poängen trillar in och i serieledning trots tre matcher mindre spelade än övriga toppkonkurrenter.
Växjö, på tredje plats och 43 poäng har tagit tillbaka en av 2018 års guldmakare, Ottawa-födde Andrew Calof, 29 år. Han stod utan kontrakt och har berättat för Hockeynews.se att lönen i Växjö är den ” lägsta han någonsin haft”. Uppgifter säger 40 000 kr/månaden. Han förklarar att han blev så väl omhändertagen senast han var i föreningen, att han aldrig tvekade när han fick en förfrågan.
Värmländsk jakt
Färjestad på sjunde plats med 36 poäng har släppt i väg tjeckiske backen Voytech Mozik, på egen begäran. Värmlänningarna är besvikelse så här långt, räkna med att FBK jagar nya spelare – allra helst som Joakim Nygårds är på väg tillbaka till NHL-starten, preliminärt den 13 januari 2021.
Djurgården, nionde plats på 32 poäng, har varit aktivt med tre nya spelare, USA-backen Bobby Nardella, 25 år, tyska ungdomslöftet Dominik Bokk, 21 år samt i SHL välbekante USA-forwarden Rhett Rakhsanhi, 32 år, tidigare dubbel guldmedaljör med Frölunda.
HV 71:e, tionde lag , 25 poäng, allvarlig krisstämpel . Kan inhämtade Ryan Stoa, 33 årig amerikan och förra säsongen i Örebro för att ta laget uppåt i tabellen. 37 poäng (19+18) i Örebro finns på hans CV.
I Leksand , åttonde plats och 34 poäng. Här har sportchefen Thomas Johansson hämtat in 29-årige kanadensaren Carter Ashton, närmast från KHL-laget Dinamo Riga. Ashton är svårbedömd efter en brokig karriär, vald i första rundan, 29:e totalt 2009, men de senaste sex säsongerna i olika KHL-lag.
Leksands ekonomiska historia är alltid i fokus – när siffrorna är alltför besvärliga finns alltid kommun och näringsliv som räddande änglar.
Linköping, på 12:e plats med 24 poäng, har ännu inte agerat i jul- och nyårshandeln, bästa presenten till jul var ett fullmäktigeförslag om beviljad hyresrabatt för Saab Arena. Ett besked som ordföranden Roger Ekström varmt välkomnar.
-Det ger oss möjlighet att reda ut säsongen ekonomiskt, trots pandemin. Och jag vill påminna om att LHC årligen betalar till kommunen cirka 55 miljoner i skatter och sociala avgifter vilket kommer alla i Linköping till del.
Hur mycket tjänar han nu?
Malmö, 13:e plats och 21 poäng, har redan givit plats åt hårdskjutande backen Patrik Hersley, 34 år, stabil karriär och sedan tidigt i höstas tillbaka i villan i Höllviken. Hans senaste klubb var KHL-laget Spartak Moskva. säsongen 2014 belönades han med Salming Trophy som ligans bäste back. Enligt uppgift är Hersleys kontrakt värt 70 000 kr i månaden. Enligt SiCO, spelarfacket var SHL:s snittlön 2019-2020 års säsong 121 000 kronor.
Brynäs, 14:e och sista plats, endast 16 poäng men fem matcher mindre spelade i en haltande corona-tabell har kopplats samman med amerikanen Shane Harper, 31 år och 29 poäng (15+14) i Örebro förra säsongen. Brynäs är i akut behov av nya spelare, och tränaren Peter Andersson har en mardrömsstart i sin nya förening. Harper har inte spelat den här säsongen och är kontraktslös. Harper kan vara ett reafynd.
De allsvenska klubbarna har det svårare, RF:s krisstöd, 36 miljoner räcker bara för att rädda verksamheten resten av säsongen. Totalt blir såväl SHL och HA blodfattigare på det nya året. Nu försvinner NHL-lånen, som nämnde Nygårds men också Örebros Mathias Bromé, och Malmös Fredrik Händemark. Det skapar ekonomiskt utrymme för nya besök i ishockeyns fyndhörna.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar