Modos dyra sökande efter framgång

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Krönika: Med 16 omgångar kvar av Hockeyallsvenskan, HA, sparkar Modo för andra gången den här säsongen sin tränare. Först att gå var Finlands NHL-meriterade Ville Nieminen redan efter några få omgångar i höstas. På torsdagen var det dags för Pär Styf/Urban Omark att lämna in, två trotjänare i föreningen som nu bryskt avskedades,  

TJusiga Fjällräven Center i Örnsköldsvik, värd SHL-matcher. Men nu hotas klubben av att åka ur Ishockeyallsvenskan

Ny på taburetten blir Magnus Sundqvist, senast i Brynäs men arbetslös sedan han skiljts från sina uppgifter i gästrike-klubben i januari  2020. Han har främst varit verksam i HA för Tingsryd.

Modo innehar för närvarande tolfte plats i HA och är utanför fortsatt kvalspel till SHL.  Laget hotas av Väsby och Kristianstad för undvika kval för att stanna i HA.

Kantat av misslyckanden

En osannolik utveckling för en tidigare stormakt i svensk ishockey.  Sportchefen Fredrik Galders lagbygge är kantat av misslyckanden. Under hela säsongen har spelare kommit, och försvunnit. Som högavlönade Edvin Hedberg, han tackade för sig och flyttade till Östersund för att satsa på en mäklarkarriär.

En uppmärksammad supporterinsamling, ja självaste Peter ”Foppa” Forsberg sades vara bidragsgivare tog tillbaka poängstarke Patrik Karlqvist från Finland, men raset har fortsatt. I onsdags kväll föll laget hemma mot Mora, 1-3.

Det blev droppen.

En av Moras målskyttar var Lukas Wernblom, son till Modo-ikonen Magnus Wernblom, men ivägjagad av Modo för två säsonger sedan.  I Västervik huserar 21-årige Oscar Pettersson, född i Örnsköldsvik men spolad av Modo hösten 2019.

På onsdagskvällen såg jag Oscar göra ett rasande snyggt mål i Västerviks segermatch mot Västerås 3-2. Vad jag vill säga är att Modo uppenbarligen inte längre kan förädla det arv som ”Foppa”, Markus Näslund med flera lade grund för under föreningens storhetsår.

Glansen från gulden bleknar

På mitt skrivbord ligger MoDo:s 100-årsbok, den 21 mars ä det på dagens 100 år sedan  Alfredshems IK, nuvarande MoDo Hockey bildades på August Johanssons cafe i Sund. Det är en mycket välmatad bok, som rymmer allt värt att veta om föreningen.

Totalt 57 säsonger i högsta serien och två SM-guld, 1979 och 2007. Här finns ledarporträtten, med legendaren Carlabel”Kabben” Berglund i spetsen, samt givetvis ett spelargalleri som en gång fick NHL-lagens talangscouter att vallfärda till norra Sverige. Ja, historierna är många om hur de  letade på kartan för att hitta Örnsköldsvik.

Nu är laget inne på femte raka allsvenska säsongen. Våren 2020 var laget uppe i den allsvenska finalen mot Björklöven, 1-1 i matcher, då covid-19 satte ett brutalt stopp för fortsättningen.

Lagets då tongivande spelare lämnade snabbt för andra klubbar med större plånböcker. När tränaren Björn Hellqvist, trots nyskrivet kontrakt, valde en fortsättning i Leksands SHL-lag, gick luften ur alla planer på ett återtåg.

Fredrik Glader, hämtad från Luleås hockeydamer i SDHL, gavs ingen avundsvärd uppgift, det måste erkännas.  Ordföranden Ulf Strinnheim och vd Johan Widebros försäkringar om en god ekonomi har inte öppnat vägar för varken Ville Nieminen eller Pär Styf/Urban Omark .

Modo har förlorat sin attraktionskraft, och när inte ens spelare som Lukas Wernblom och Oscar Pettersson får chansen i sin barndoms hemmahall är något snett.

Johan Widebro hoppas på en snabb effekt. Tillåt mig tvivla.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).

- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.

En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i  Arvika. 

Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.

Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare.  Skatteverkets siffror  avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022. 

Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen