Tuff säsong, men MFF belönades till slut

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Mästare korades men mästerligt var det inte.

Malmö FF fortsätter sin dominans i svensk fotboll. Det här var det åttonde guldet under 2000-talet och allt är egentligen precis så som alla trott.

MFF får alltid de flesta guldtipsen och det är just av det här skälet; hur det än ser ut därute på planen så står de där till slut med Lennart Johanssons pokal.

Dahl Tomasson kunde till slut jubla över ett SM-guld. Hans sätt att styra laget bar till framgång. Efteråt tog han hand om sina söner i publikkasoset.

Stor fotboll blev det inte. I varje fall inte i Malmö. MFF balanserade på 0-0-strecket i 95 minuter, skapade tillräckligt med chanser för att avgöra men mot veteranen Andreas Johansson som mästerlig försvarsdirigent i HBK blev det nog svårare än de flesta tänkt sig.

Jag trodde MFF skulle slå på alla turbiner och bara köra full fart framåt men mycket till skapande fotboll blev det inte.

Stod distansen ut

MFF står där som mästare men riktigt mästerlig är inte den här allsvenska årgången.

Djurgården var bäst i våras, har spelat den bästa fotbollen i några matcher men makten har skiftat i den allsvenska toppen. Inget lag höll stilen hela hela vägen. Bara MFF höll kvalitet hela vägen. Att det sett ut som det gjort - inte minst för MFF - beror också på att det numera finns många lag i Allsvenskan med taktiskt och teknisk kapacitet att sno poäng också av de bästa. 

Visst vinner MFF rättvist. Flest poäng och överlägset flest mål. Och det under en säsong då en med internationell representation i världens bästa turnering för klubblag.

MFF har spelat fjorton tävlingsmatcher mer än det AIK som till slut var det enda laget som hotade om guldet. Det har tagit på krafterna, det har slitit på spelarna. Många skador, viktiga spelare borta i perioder.

MFF vann SM-guld under Tom Prahl 2004. Det var det första på sexton år. Sedan dess har pokalen hamnat i Malmö 2010, 2013, 2014, 2016, 2017, 2020, 2021. Det här var det 22-guldet totalt för den mäktiga förening som bildades för 121 år sedan.

Succétränare - eller?

Traditionen är stark, organisationen är i särklass i svensk fotboll, mycket av styrka ligger i kontinuitet, användandet av före detta spelar i den fortsatta utbildningen av spelare.

Med framgångarna i Champions League har MFF numera också ekonomiska möjligheter att plocka in spelare från en prishylla där de flesta av konkurrenterna tvingas tacka nej och vänta på mellandagsrea ur ett billigare lager.

För den danske, relativt oprövade, tränaren Jon Dahl Thomason är triumfen naturligtvis monumental. Två guld i följd har ingen allsvensk tränare vunnit sedan Sören Åkerby gjorde bravaden med ett mycket bra Djurgården 2002-2003. Det borde ge rubriker som ”succé-tränare” men jag tycker man kan höra ”mellan raderna” ett visst missnöje med hans sätt att disponera laget och hans lite naiva sätt att hantera gruppspelet i Champions League. MFF skonar ingen när ledningen finner att förnyelse och förbättring är ett måste. Malmöklubben har sparkat guldtränare förr. Men kanske är det största kruxet att Thomason har sin familj i sitt gamla hemland Nederländerna. Kanske är det dit han vill som tränare en gång.

Ett enda mål

MFF har ju internationella ambitioner, klubben är har sytt sig en stor kostym som måste fyllas ut. Det är dyrt att äga en stor, modern arena och det kostar både skjortan och kostymen att hålla en stor stab och en spelartrupp på en nivå där lönerna är höga med svenska mått mätt. 

MFF har tagit ett steg upp i näringskedjan i den internationella fotbollen. Och det är nog rätt som tränare Thomason säger att MFF hade säkert guldet för flera omgångar sedan om man bara haft Allsvenskan att koncentrera sig på.

Nu hängde allt till slut på ett enda mål. Så visst levde MFF farligt. Men Halmstad orkade inte forcera och för ovanligheten skull syntes inte skymten av en enda riktig försvarsfadäs i MFF.

Favoriten höll för trycket. Sportslig triumf och ett ekonomiskt resultat på en nivå som övriga svenska klubbar bara kan drömma om.

Djurgården höll inte vårformen hela vägen, AIK fick fason på sitt anfallsspel för sent. MFF stånkade sig fram, i många matcher utan att briljera, men på en jämn, outtröttlig nivå där individuella kvaliteter fyllde i när spelharmonin inte var den vackraste.

Det är bara att gratulera och imponeras. 

Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen